İYİ Partili Ergun: Limon Üreticisi Zor Durumda

İYİ Partili Ergun: Limon Üreticisi Zor Durumda
  • 22 September 2023, Friday 11:38

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, Muğla’nın Ortaca, Köyceğiz ve Dalaman gibi ilçelerindeki limon üreticilerinin yaşadıkları zorlukları TBMM gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplandırması talebiyle verdiği önergede, artan enflasyona rağmen, limon fiyatlarının yatay seyretmesi ve alıcı bulunamaması, üreticilerimizin artan tarımsal girdi maliyetleri karşısında zarar ettiklerini vurguladı. Ayrıca narenciye konusunda ana ihracat pazarlarından birisi olan Rusya’nın içinde bulunduğu savaş hali ve Rus para birimi Rublenin değer kaybının narenciye ihracatını kısıtladığını belirten Ergun, hasat mevsimi yaklaşmasına rağmen birçok üreticinin stoklarındaki ürünleri hala satamadığına dikkat çekti.  Tüccarların limon için önerdikleri fiyatların da çiftçileri çok zor durumda bırakacak seviyelerde olduğunu ifade eden Ergun, “özellikle Muğla bölgesindeki üreticilerimizin karşı karşıya oldukları sıkıntılar giderek derinleşmektedir” dedi. Üreticilerin yaşadıkları zorlukların hafifletilebilmesi için limon, portakal ve mandalina gibi narenciye ürünlerinde de taban fiyat uygulanmasını ve ihracat desteklerinin artırılmasını gerektiğini vurgulayan Ergun, Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı’ya şu soruları sordu:

1.Bakanlığınızın narenciye ürünlerine yönelik taban fiyat uygulanması konusunda bir çalışması var mıdır?

2..Bakanlığınızın, bu yıl büyük sıkıntılarla karşı karşıya olan limon, portakal ve mandalina üreticilerimize yönelik herhangi bir destek çalışması var mıdır?

3. Üreticilerimizin uluslararası rekabette avantaj elde edebilmeleri açısından narenciye ürünlerine yönelik ihracat desteklerinin artırılması konusunda Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık