İYİP Belediye Başkan Adayı Çayırlı: “Tüketen Değil, Üreten Topluma Geçiş Kadınlarla Başlayacak”

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların ana kaynağı olarak üretimden uzaklaşan, tüketim odaklı bir topluma dönüşüldüğüne dikkat çeken İYİ Parti Milas Belediye Başkan Adayı Mehmet Çayırlı; “Bunu tersine dönüştürmek, yeniden üreten bir toplum haline gelinmesi şart. Kendi kendine yeten bir ülkenin bugün her şeyde dışa bağımlı olması kabul edilemez. Bu dönüşümü kadınlarla başarmanın mümkün olacağı ise kaçınılmazdır. Bu nedenle bizim dönemimizde Milaslı tüm kadınlar üretimin doğrudan içinde olacaklar. Onlara bu alanı sağlamak belediye olarak bizim ana hedefimiz olacak” dedi.

İYİP Belediye Başkan Adayı Çayırlı: “Tüketen Değil, Üreten Topluma Geçiş Kadınlarla Başlayacak”
  • 28 February 2024, Wednesday 11:19

İYİ Parti Milas Belediye Başkan Adayı Mehmet Çayırlı, son yıllarda üretimden vazgeçen Türkiye’nin dışa bağımlı hale gelmesi ve adeta borç batağına saplanmasının bir milli politika olamayacağına dikkat çekerek; “Çok değil, bundan 25-30 yıl önce dünyada, kendi kendine yeten 7 ülkeden biriydik, ancak bugün iğneden ipliğe dışarıdan ithal eden bir ülke konumuna geldik. Bunun sebebi ne yazık ki 22 yıldır ülkeyi tek başına yöneten iktidarın yanlış ekonomi, tarım, sanayi ve her alanda bu ülkenin yapısına uymayan politikalarıdır. Mazot, gübre, ilaç, tohum gibi temel girdi maliyetlerinin altından kalkamayan Türk çiftçisi tarlasından, bağından, bahçesinden uzaklaştı. Binbir güçlükle ürettiğini satamayan, satsa da para kazanamayan çiftçiyi desteklemek yerine dışarıdan ithal etme politikasıyla kendi ülkesinin çiftçisine değil, Avrupalı çiftçiye destek olan bugünkü iktidarın bir an önce bundan vazgeçmesini öneriyoruz. Sadece önermekle de yetinmeyeceğiz. Milas halkının teveccühleriyle 31 Mart’ta göreve gelmemiz halinde en azından kendi ilçemizde yeniden üretime dönüşü başlatacağız.

KADINLAR, ÜRETİMİN ÖNCÜSÜ OLACAK…

Günümüzün ekonomik koşullarında en ağır darbeyi özellikle çalışmayan kadınlarımızın yediğini biliyoruz. Eşlerinin aldığı tek maaşla mutfağındaki yangını söndürmeye, en azından sofrasına bir tabak yemek koyma telaşını ve kaygısını her gün yaşayan kadınlarımızın biraz rahat almasını sağlayacak projeleri hayata geçirmemiz bir zorunluluk haline gelmiştir. Oysa yaşadığımız bu topraklarda a’dan z’ye her şeyin yetiştiğini biliyor ancak Milas Belediyesi olarak bunun için yeterli bir çabanın içinde değiliz. Dar gelirli ve yoksul ailelere ayni ve nakdi yardım da bulunmak, sadece günü kurtarma çabasıdır. Biliyoruz ki Türk kadını zeki ve bir o kadar da üretmeyi seven, aile bütçesine katkıda bulunmayı isteyen bir yapıya sahiptir. Yeter ki onlara bir fırsat sunulsun.

Kazanmamız durumunda 1 Nisan’dan itibaren kolları sıvayacağımız ilk alan üretime dönük çalışmalar olacaktır. Köylüsünü, kentlisini üretim şemsiyesi altında toplayacak, bu şehri birlikte ayağa kaldıracağız.

Yetişen genç nesli sadece yaz aylarında sezonluk Bodrum’daki otellere gitmeye mecbur bırakan, üniversite mezunu evlatlarımızı ‘3 harfli’ marketlerde kasiyer olmaya mecbur bırakan bu sistemi değiştirme adına Milas Belediyesi olarak atılacak her türlü adım için projelerimiz hazır.

Kadın ve genç istihdamı önceliğimiz olacak ama bunu sadece kent merkezinde yapmayacağız. Kırsal mahallelerde başlatılacak çalışmalarla hem şehrin konut sorununu azaltacak, yani insanımızın köyde kalmasını sağlayarak sosyal bir problemi de ortadan kaldıracağız, hem de bugünden daha fazla üreterek geçim kaynağımızı çeşitlendireceğiz.

BELEDİYE BÜNYESİNDE AÇILACAK KURSLAR KADINLARA İŞ İMKANI YARATACAK.

Yıllar önce ilçede ‘hanımeli pazarı’ projesi uygulanmıştı ancak bir türlü kabul görmedi. Sistemin yanlışlığı uygulamayı zorlaştırırken, kadınlarımız da çok çabuk bu projeden vazgeçti. Oysa Türkiye’nin değişik bölgelerinde belediyeler tarafından uygulanan, başarıya ulaşmış projeler var. Neden Milas bunu başarmasın?

İlçe merkezi ve eskiden belde olan bugünkü büyük nüfuslu mahallelerden başlamak kaydıyla ilçenin her mahallesine farklı projelerle ulaşılacak ve sadece kadınların yararlanacağı bu projelerle üretim seferberliği başlatılacak. Biliyoruz ki kadının elinin değdiği her iş başarıya ulaşır” dedi.

Şimdiden yaklaşan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne atıfta bulunan Başkan Adayı Çayırlı; “Yalnızca senede bir gün kadınlara başımızın tacı demek yetmez. Onların hayatımızın her alanında baş tacı yapmak durumundayız” dedi.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık