Kayaderesi Barajı’nın 'ÇED Olumlu' kararı iptal edildi

​​​​​​​Devlet Su İşleri 21.Bölge Müdürlüğü tarafından, Bodrum’un su ihtiyacını karşılaması amacıyla, Milas’ın Kayaderesi Mahallesi’nde, yoğun arıcılığın da yapıldığı ormanlık ve tarım arazilerinin bulunduğu bir alana yapılması planlanan baraj için verilen "ÇED olumlu" kararı iptal edildi.

Kayaderesi Barajı’nın 'ÇED Olumlu' kararı iptal edildi
  • 19 February 2023, Sunday 15:48

Beçin Dağı ve Kavak Dağı’nın yamaçlarının suyunu toplayarak oluşan ve Milas’ın güney doğusunda yer alan tarım alanlarını sulayan Kayaderesi Çayı üzerine yapılması planlanan proje için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 5 Ocak 2022’de "ÇED olumlu" kararı vermişti.

Proje için verilen ÇED dosyasında bölgenin yüzde 78’lik kısmının ormanlık, yüzde 11’inin ise sulu-kuru tarım alanı olduğu belirtilerek bu alanların olumsuz etkilenmeyeceği iddia edilmiş, baraj çevresinin proje sonunda ağaçlandırılacağı da belirtilmişti.

Kararın ardından Muğla Çevre Platformu (MUÇEP), Karadam Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği (KARDOK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Muğla İl Koordinasyon Kurulu ve Çamlıca Köylüleri; projeyle Bodrum’un yanı sıra Milas ilçesindeki orman ve su kaynaklarını ciddi etkileyeceği gerekçesiyle "ÇED Olumlu" kararına karşı 2022 Şubat ayında dava açtı.

Muğla 1. İdare Mahkemesi, 19 Ocak 2023’te, projede eksiklikler olduğu gerekçesiyle dosyanın yeniden hazırlanmasına karar verdi ve "ÇED olumlu" kararını iptal etti.

Karara ilişkin MUÇEP’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, karar Danıştay tarafından da onanırsa baraj yapımının başlamadan durdurulmuş olacağı belirtildi ve "Bodrum Barajı projesi sadece Çamlıca köyünü değil Kayaderesi'nin diğer derelerle birleşerek suları ile beslediği 11 köyden oluşan büyük bir alt havzayı etkileme riskine sahip. Suyun özgür akması İkizköy dahil tüm bu köylerde yaşamın devamlılığı için çok önemli. Kararda yaratacağı ekolojik yıkımın yanı sıra, iklim değişikliğinin su potansiyeline etkileri değerlendirilmeden baraj yapılmasının uygun olmadığı belirtildi. Danıştay da onarsa, baraj yapımı başlamadan durdurulmuş olacak. Muğla'yı ekolojik yıkım projelerinize teslim etmeyeceğiz" denildi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

Milas eczane
Site en altı
yukarı çık