Korkmuyoruz, biat etmiyoruz!

Gezi Parkı eylemleri davasından çıkan karar, Milas'ta da tepki çekti. Atapark Meydanı'nda bir araya gelen vatandaşlar, "Gezi ruhuna sonuna kadar sahip çıkıyoruz." diyerek çıkan kararı protesto etti.

Korkmuyoruz, biat etmiyoruz!
 

Gezi Parkı davasında yargılanan Osman Kavala, 4,5 yıllık aradan sonra ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Osman Kavala ile birlikte yargılanan Ayşe Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi de 18'er yıl hapis cezası aldı.

Gezi Parkı davasında çıkan karar, tüm yurtta tepki çekti. Milas'ta da bir grup vatandaş, Atapark Meydanı'nda bir araya gelerek karara tepki gösterdi. Açıklamayı alanda bulunan vatandaşlar adına Şevket Aktaş yaptı.

Yapılan basın açıklamasında, "Bundan 9 yıl önce, Gezi parkının ağaçlarının katledilerek alanın beton ve inşaat şirketlerine peşkeş çekilmesine karşı başlayan ve polis şiddetine ve iktidarın faşist ve gerici uygulamalarına karşı tüm ülkede onurlu bir direnişe dönüşen Gezi eylemleri, 9 yıl sonra bugün artık bir hükümet aygıtına dönüşen yargı eliyle mahkum edilmeye çalışılıyor. Tarih önünde açıkça ve net bir biçimde ifade edelim. Gezi eylemleri hakkında dün AKP yargısı eliyle verilen kararlar bizim nezdimizde hükümsüzdür. Bu karar halkın gücünden ve iradesinden korkan AKP'nin yargı eliyle halki sindirmeye çalışması ve halka sopa sallamasıdır. Bizler de bugün burada var gücümüzle haykırıyoruz: korkmuyoruz, biat etmiyoruz, Gezi ruhuna sonuna kadar sahip çıkıyor, bir adım bile geri atmıyoruz." denildi.

 

Açıklamada ayrıca, "Gezi bu ülkenin yüz akıdır. Bu ülkenin yurttaşlarının, gençlerinin, kadınlarının, emekçilerinin aydınlık bir ülkede kardeşçe, hakça, eşit bir biçimde yaşama arzusudur. Gezi ağaçların, parkların, mahallelerin, meydanlarin, tohumun, ormanın, sahillerin, köylerin ve kentlerin halkın malı olduğunun ilanı ve direnişidir. Gezi bizim için çocuk yaşta bizden koparılan Berkin'dir, Ethem'dir, Ahmet Atakan'dır, ara sokaklarda dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz'dır. Abdullah Cömert'tir, Hasan Ferit Gedik'tir, Mehmet Ayvalıtaş'tır, Medeni Yıldırım' dır. Onların katillerinin henüz yargılanmadığını unutmadık, unutmayacağız. Geziye sahip çıkmak bizim Gezi'de kaybettiklerimize de borcumuzdur. " ifadelerine yer verildi.

Açıklama, "AKP'nin ülkeyi sürüklemek istedigi karanlığa karşı tıpkı Gezi'de olduğu gibi bugün de direnmeye, boyun eğmemeye, toprağımıza, parklarımıza, ormanlarımıza sahip çıkmaya memleketin her karış toprağında devam edeceğiz. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam diyoruz. Bugünün bu hukuk faciası niteliğinde kararlarına imza atanlar ve onların arkasındaki iktidar halk önünde hesap verene kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi halkımızın, tarihin ve Gezi'de kaybettiklerimizin hatıralarınin onunde bir kez daha haykırıyoruz. Gezi halktır, halk yargılanamaz." denildikten sonra atılan sloganların ardından sona erdi.

 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık