Metin Ergun’dan Maserattili polis soruları..

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, Dalaman İlçe Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Hüseyin Tayfun Üçgül’ün karıştığı kaza ve kavganın ardından meydana gelen şüpheli ölümü ile ilgili İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Metin Ergun’dan Maserattili polis soruları..
  • 15 July 2023, Saturday 12:08

22 Nisan 2023 tarihinde, Muğla/Dalaman İlçe Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Hüseyin Tayfun Üçgül’ün lüks otomobili ile karıştığı kavgayı ve kamuoyuna yansıyan iddiaları anımsatan Ergun, söz konusu iddialar açıklığa kavuşturulamadan Hüseyin Tayfun Üçgül’ün şüpheli şekilde öldüğünü vurguladı.

“Gelinen aşamada, polis memuru Hüseyin Tayfun Üçgül’ün ölümünün ne şekilde gerçekleştiği ve görevini kötüye kullanıp kullanmadığı hususlarında kamuoyunda oluşan birtakım ciddi şüphelerin giderilmesi ve olaya ilişkin detayların ortaya çıkarılması amacıyla açıklama yapılması elzem hale gelmiştir” diyen Ergun, İçişleri Bakanı Yerlikaya’ya şu soruları yöneltti: 

1. 3628 sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet Ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu kapsamında, kamu görevlileri tarafından beş yılda bir mal bildiriminde bulunulması ve haksız mal edinmenin denetlenmesi gerekmektedir. Polis memuru Hüseyin Tayfun Üçgül, eşi ve velayetleri altındaki çocuklarına ait taşınmaz malları ile Kanun kapsamında bildirilmesi zorunlu olan para, hisse senetleri, altın ve taşınır malları ile bunların kaynakları hususunda Bakanlığınıza mal bildiriminde ve/veya ek mal bildiriminde bulunulmuş mudur? Bulunulmamış ise Bakanlığınızca polis memuruna bu konuda gerekli ihtar yapılmış mıdır? 

 2. Bakanlığınız tarafından polis memuru Hüseyin Tayfun Üçgül’ün görev süresi içerisinde açılmış bir idari soruşturma dosyası mevcut mudur? Böyle bir soruşturma yapıldı ise elde edilen deliller nelerdir ve soruşturma ne şekilde, hangi gerekçelerle sonuçlandırılmıştır?

 3. Polis memuru Hüseyin Tayfun Üçgül’ün ve eşinin, hayatın olağan akışına aykırı şekilde mal varlığına sahip olduğu iddiaları ve eşinin bu konuda medyaya yansıyan beyanları göz önüne alındığında; Mali Suçları Araştırma Kurulu’nca (MASAK) bu hususta soruşturma yapılması ile ilgili Bakanlığınız tarafından gerekli idari süreçler gerçekleştirilmiş midir? MASAK soruşturması yapıldı ise elde edilen deliller nelerdir ve hangi sonuçlara ulaşılmıştır?

 4. Polis memuru Hüseyin Tayfun Üçgül’ün şüpheli ölümü konusunda, yürütülen soruşturma/kovuşturma dosyasında herhangi bir suç örgütü bağlantısına ulaşılmış mıdır? Bu konuda Bakanlığınızın müdahil olduğu adli soruşturma/kovuşturma dosyası mevcut mudur? Devam eden soruşturma dosyası mevcut ise hangi bilgi ve belgelere ulaşılmıştır yahut soruşturma ne şekilde gerekçelendirilerek sonuçlandırılmıştır?

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık