Milas Kültür Merkezi’nin Temel Atma Töreni Yapıldı

​​​​​​​Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün Milas için verdiği en önemli vaatlerinden biri olan Milas Kültür Merkezi’nin temel atma töreni yapıldı.

Milas Kültür Merkezi’nin Temel Atma Töreni Yapıldı

Muğla Büyükşehir Belediyesi Milas’a kültür, sanat alanında hizmet edecek ve sosyal hayatı zenginleştirecek Milas Kültür Merkezi yapımına başladı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün seçim vaatlerinden biri olan Milas Kültür Merkezi 203 Milyon 853 Bin TL’ye mal olacak. Kültür Merkezi’nin 420 günde tamamlanması ve hizmete açılması hedefleniyor.

6 bin 544 metrekare yapı inşaat alanına sahip olacak Milas Kültür Merkezi’nde 455 kişilik ana salon, 90 kişilik seminer salonu, kent sahnesi, fuaye ve sergi alanları, atölyeler, kafeterya, VIP odası, kulisler, makyaj odaları, terzi, dekor onarım, projeksiyon, simultane çeviri odası, kapalı, açık otopark alanı ve çatısında 160 kw kurulu güce sahip Güneş Enerji Santrali bulunacak.

Hacı Abdi Mahallesinde gerçekleştirilen temel atma törenine Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün yanı sıra CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Bodrum Belediye Başkanı ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Aras, Muğla Milletvekili Cumhur Uzun, Gizem Özcan, Süreyya Öneş Derici, CHP İl Başkanı Zekican Balcı, Gelecek Partisi İl Başkanı Murat Sodra, CHP Milas İlçe Başkanı Tüze Çetinkaya, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Belediye Başkan adayı Fevzi Topuz, sivil toplum kuruluş temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Temel atma töreninde konuşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat “Geçtiğimiz günlerde Ören Bölgemizi çok yakından ilgilendiren hatta sadece Ören değil Milas’ın Muğla’nın potansiyelini etkileyen atıksu arıtma tesisinin temelini attık. Şimdi de vatandaşlarımızın önemli bir ihtiyacını giderecek olan bu hizmetle karşınızdayız. Kentimizin kültürünü sanatını sergileyebileceğimiz çeşitli etkinliklerin düzenlenebileceği bu merkez nedeniyle başkan Dr. Osman Gürün’e ilçem adına teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Ahmet Aras “Yatırımlarımız Asla Durmayacak”

Temel atma töreninde konuşan Bodrum Belediye Başkanı ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, Muğla için büyük yatırımlar yapıldığını ve bu yatırımların hız kesmeden devam edeceğini söyledi. Aras, “Büyükşehir Belediyemizin yatırımları devam ediyor. Sürekli temel atma ve açılışlar yapıyoruz. Başkanımız bizlere muhteşem bir miras bırakıyor. Temelini attığımız bu projeleri başkanımla beraber açacağız. Yatırımların devamı için çok çalışacağız ve yatırımlarımız asla durmayacak. Kentimizin potansiyelini çok iyi biliyoruz. Kültür ve sanat bu topraklarda her zaman hakim olmuştur. Milas ve Bodrum bölgelerindeki antik yapılaşmayı biliyoruz. Bu eser kentimizin kültürü açısından, ailelerimiz ve çocuklarımız için büyük önem taşıyor. Nasıl okullar eğitime hizmet ediyorsa kültür ve sanatta çocukların hayata bakışlarına olumlu anlamda katkı sunacaktır. Ailelerden ricam kültür ve sanatla ilgilenen bir nesil yaratalım. Sanat insanı düşünmeye sevk eder. Bu da toplumumuzun ilerlemesi açısından büyük önem taşır. Bu güzel eser Milas’a hayırlı olsun. Başkanımıza ve ekibine teşekkür ederim” dedi.

Osman Gürün, “Söz Verdik Yaptık”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Milas için verdikleri sözleri tutmanın mutluluğunu yaşadıklarını vurgularken, “Sizlerin belediyesi olarak Muğla’nın bir ucundan diğer ucuna önemli yatırımlar yaptık. İlk dönem projelerin hazırlanması, gerekli izinlerin alınması ve finansmanın sağlamasını çözdük. Şimdi de eserlerimizin açılışlarını yapıyoruz ve yeni eserlerin kente kazandırılması için temeller atıyoruz. Ben Milas için söz vermiştim. Bu proje için ilmek ilmek örerek çalıştık. Söz verdiğimiz gibi Ören için kanalizasyon ve arıtma tesisi projesine başladık. Şimdi de Kültür Merkezi temeli atıyoruz. Söz verdik yaptık” diye konuştu.

Gürün, “Kentimizin Yağmalanmaması, Beton Yığını Haline Gelmemesi İçin Mücadele Ettik”

Milas’ın tarihi dokusuyla çok önemli bir kent olduğunu ve Muğla’nın yağmalanmaması, beton yığını haline gelmemesi için mücadele ettiklerini söyledi. Gürün, “Biz Milas’ı kentsel dönüşümle daha modern bir hale getirelim ancak kentin üzerinde oturduğu kültür değerlerini gün yüzüne çıkaralım. Milas Kültür merkezi olma kapasitesine sahip. Umarım tarihi dokunun ortaya çıkarıldığı bir kent olmasını sağlamalıyız. Aynı nüfusa sahip diğer ilçelerde de bu projenin aynısı hayata geçirilebilir. Kültür Merkezleri belli nüfusun ilçelerinde mutlaka yapılmalı. Proje hazır hemen farklı ilçelere uygulanabilir. Biz yatırım yapacağız diye çırpınıyoruz. Proje için kredi istiyoruz ancak projenin yüzde 2’sini veriyorlar. İller Bankasına yatırdığımız paranın yüzde 8’ini ancak kredi olarak bize veriyorlar. Bizler tüm engellemelere rağmen kentimizi korumaya, yağmalatmamaya çalıştık, beton yığını haline gelmemesi için çok mücadele ettik. Ahmet Başkanım da aynı mücadeleyi sürdüreceğinin sözünü verdi” diye konuştu.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık