Milas TMO, buğday alımlarına başlıyor

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Milas Ziraat Odası işbirliği ile Milas Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) çiftçilerden buğday alımlarına başlıyor.

Milas TMO, buğday alımlarına başlıyor

Geçtiğimiz günlerde TMO alım fiyatının ekmeklik buğdayda ton başına 8 bin 250 lira, arpada ise 7 bin lira olarak açıklanmasının ardından Milas TMO tarafından önümüzdeki hafta buğday alımları başlayacak. Ziraat Odası Başkanı Kahraman Akar, “Buğday alımları için çiftçilerimizin TMO'nun internet sitesi üzerinden randevu talebi oluşturması gerekiyor.” Dedi.

ALIMLAR İÇİN RANDEVU VURGUSU

Buğday alımları hakkında açıklama yapan Milas Ziraat Odası Başkanı Kahraman Akar, "İlçemizde buğday hasadı başladı. Bizler de bu çiftçilerimizin kendini güvende hissedecekleri bir kurum olan Milas TMO ile girişimlerde bulunduk. Milas TMO çiftçilerimizden buğday alımı gerçekleştirecek.  Milas olmak üzere Bodrum ve Yatağan ilçelerimizde bulunan çiftçilerimizin ilk önce TMO'nun internet sitesi üzerinden randevu talebini oluşturması gerekiyor.  İnternet sitesi üzerinden talep oluşturamayacak olan çiftçilerimiz için ziraat odası olarak görevlendirdiğimiz arkadaşlar yardımcı olacak. TMO’nun sürekli açık olmaması nedeniyle çiftçilerimizin mağdur olmaması adına bu randevuların mutlaka oluşturulması gerekiyor. Talep oluşturulduktan sonra gerekli müracaatlar yine Milas TMO'ya yapılacaktır.” Dedi.

BUĞDAYDA NEM ORANINA DİKKAT ÇEKTİ

Buğdayda nem oranına dikkat çeken Başkan Akar, “Ziraat Odası aracılığıyla alımını gerçekleştireceğimiz bu alımlarda önemi bir kriter de buğdayın nem oranı. Nem oranın %14’ün üzerinde olmaması gerekiyor. Nem oranı %14’ün üzerinde olan buğdayların alımları yapılmayacaktır. Tahıl normal olarak hasat edildiğinde %18-25 arasında neme sahiptir. Güvenli ve uzun süreli depolama için buğdayın rutubeti maksimum %13.5-14 olmalıdır. Yüksek rutubetli buğdaylarda çok çabuk küf, kızışma, filizlenme, toksin, mantar, zararlı böcekler ve çimlenme şekillenmektedir. Tahılın kısa ve ya uzun süreli depolanmasında yüksek nem riskin habercisidir.” Dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık