Milas Veteriner Fakültesi ilk mezunlarını verdi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Veteriner Fakültesi ilk mezunlarını verdi.

Milas Veteriner Fakültesi ilk mezunlarını verdi

Milas Meslek Yüksekokulu öğrencileri ile ortak düzenlenen mezuniyet töreni, Milas Veteriner Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

Törene; Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Salih Kılıç, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Abuzer Kızıl, MİTSO Başkanı Reşit Özer, Milas Ziraat Odası Başkanı Kahraman Akar, Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Muğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Serkan Alpözen, Milas Ziraat Odası Onursal Başkanı İsmail Atıcı, gaziler, davetliler ve veliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende, okul birincileri birer konuşma yaptı.

İlk konuşmayı yapan Muğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Serkan Alpözen, 5 yıl süren eğitim-öğretim sürecinde, öğrencilerin pandemi, yangınlar ve depremler gibi sıkıntılar içerisinde, uzaktan zor bir eğitim sürecini tamamladıklarını söyledi.

Veterinerlik mesleğinin önemine değinen Alpözen, “Bu meslek hayvan sağlığı alanında çalışırken, aynı zamanda insan ve çevre sağlığını da sağlayan bir meslektir. Kiminiz hayvancılık kiminiz balıkçılık alanında çalışacaksınız. Kiminiz gıda sektöründe halkımızın sağlığı için çalışacaksınız.” dedi.

Daha sonra sırasıyla Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Abuzer Kızıl ve Milas Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Artay Yağcı birer konuşma yaptılar.

Tören, öğrencilerin diplomalarını alıp, kep atmasıyla sona erdi.

KEŞKE ZİRAAT FAKÜLTEMİZİ DE MİLAS'IMIZA KAZANDIRABİLSEYDİK

Milas Ziraat Odası Onursal Başkanı İsmail Atıcı, mezuniyet töreni ve fakültenin kurulması ile ilgili sosyal medya hesabından bir değerlendirmede bulundu.

Mezun olan genç veterinerlere başarı dileyen Atıcı, “Keşke Ziraat Fakültemizi de Milas'ımıza kazandırabilseydik. İki fakültemiz olabilirdi.” Dedi.

Onursal Başkan Atıcı’nın açıklaması şöyle devam etti;

“5 yıl önce Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesine bağlı olarak ilçemizde kurulan Veterinerlik Fakültesinin ilk mezunları yapılan mezuniyet töreni ile Veteriner Hekimlik diplomalarını aldı. 35 genç veteriner hekimimize yeni mesleklerinde başarılar diliyoruz.

İlçemizin ilk fakülte macerası 2005-2006 yıllarında Milas Ziraat Odasının Ziraat Fakültesi talebimizle başlamıştı. Milas'ın Tarımsal potansiyeli düşünüldüğünde ve hele hele 300 dekarlık Tarım Bağları ve tarım deneme üretme istasyonu da göz önünde bulundurulduğunda çok güzel bir fikirdi. Ancak yeterli desteği bulamadığımızdan Ziraat Fakültesi Fethiye'ye kaydırıldı. Fakat buna karşılık Milas'a Veterinerlik Fakültesi önerildi. İlçemizde hayvancılığın bu kadar yaygınlaştığı bir ortamda bu fakülte de Milas'ımız için çok güzel bir yatırımdı. Hızlı bir şekilde Fakültemizin altyapı, yönetici ve akademisyen kadrolarının tamamlanmasından sonra 5 yıl önce 40 öğrenci yerleştirilerek eğitim ve öğretime başladı. Milas Veterinerlik Fakültesi şu anda Türkiye genelinde ilk 10 fakülte içinde. Gurur duyuyoruz. Keşke Ziraat Fakültemizi de Milas'ımıza kazandırabilseydik. İki fakültemiz olabilirdi.

Bu bağlamda Veterinerlik Fakültemizin kurulmasında emeği geçen tüm devlet ve Belediye yetkililerimize, akademisyenlerimize, sivil toplum örgütlerimize ve fakültemize sahip çıkan tüm Milaslı hemşehrilerime yürekten teşekkür ediyorum. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.

İnşallah ilçemize yeni fakülteler kazandırmak hepimizin hedefi olur.”

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık