MİLAS'IN 3 BİN 200 YAŞINDAKİ ATA AĞACI

​​​​​​​Avrupa Konseyinin Zeytin Ağacı Kültür Rotasının "İlgi Noktası" Oldu

MİLAS'IN 3 BİN 200 YAŞINDAKİ ATA AĞACI

            Milas yöresindeki binlerce yıllık zeytin ağaçları, Avrupa Konseyinin Zeytin Ağacı Kültür Rotasında turizme kazandırılıyor. Başta Milas'ın Kazıklı mahallesindeki 3 bin 200 yaşındaki "Ata Ağaç" olmak üzere binlerce yaştaki zeytin ağaçlarının oluşturduğu turizm rotası, Avrupa Konseyi Kültür Rotaları - Zeytin Ağacı Rotası programına kabul edildi. Ulu Zeytin Ağaçları Derneği ise Muğla'da faaliyet göstermek üzere "destekleyici üye" statüsünde programda yer almayı başardı.

            Milas'ın Kazıklı mahallesinde içinde 3 bin 200 yaşında olduğu saptanan ve "Ata Ağaç" olarak adı verilen zeytin ağacının da olduğu zeytinliği satın alan Hatice Aktürk ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Aktürk, yöredeki Ata Ağaç gibi çok yaşlı zeytin ağaçlarının korunması, tanıtılması ve turizme kazandırılması için girişim başlattılar. Öncelikle Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile pek çok kez görüş alışverişinde bulunan Hatice Aktürk ve Prof. Dr. Selçuk Aktürk bu amaçla "Ulu Zeytin Ağaçları Derneği"ni kurdular.

            Türkiye'nin 15 Ocak 2018 tarihinde taraf olduğu Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Genişletilmiş Kısmi Anlaşması (EPA) uyarınca Avrupa Konseyi, aralarında "Zeytin Ağacı Rotası"nın da olduğu kültür rotaları programının uygulanmasına aktif olarak katılması üzerine Ulu Zeytin Ağaçları Derneği' üyelik başvurusunda bulundu. Dernek "destekleyici üye" statüsünde, 3 bin 200 yaşındaki "Ata Ağaç" ise "rotanın ilgi noktası" olarak rotaya dahil edildi. Konuya ilişkin resmi yazı,  Zeytin Ağacının Rotaları Yönetici Müdürü George Karabatos tarafından   Ulu Zeytin Ağaçları Derneği Başkanı Prof. Dr. Selçuk Aktürk ve dernek yöneticisi Hatice Aktürk'e bildirildi.

            Ulu Zeytin Ağaçları Derneği Başkanı Prof. Dr. Selçuk Aktürk, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer'i ziyaret ederek aralarında 3 bin 200 yaşındaki Ata Ağacın da olduğu Milas yöresindeki bin yaşın üstündeki zeytin ağaçlarının Avrupa Konseyi Zeytin Ağacı Kültür Rotasına alındığını müjdeledi.

            Prof. Dr. Selçuk Aktürk 2018 yılından beri anıtsal zeytin ağaçlarının görür hale getirilmesi ve bu yönde bir farkındalık oluşturulması amacıyla önce kişisel olarak sonra da dernek kurarak çaba gösterdiklerini belirterek şöyle konuştu:

            "Milas ilçesinde ve çevresindeki antik kentlerde binlerce yıl önceden günümüze kadar ulaşan zeytin tarımına ait pek çok önemli bulgu bulunmaktadır. Yörede antik kentler arasındaki farklı güzergahlarda yaşları 2 bin ile 3 binin üzerinde anıtsal zeytin ağaçları, pek çok zeytinyağı sıkım işliği, antik zeytin tarım terasları, antik tarım çiftlikleri gibi pek çok doğal kültürel miras bulunmaktadır. Akdeniz bölgesinin ortak değeri olan zeytinin gelecek nesillere aktarılması için mutlaka korunması gerekmektedir. Zeytine sadece tarım ürünü gözü ile değil de doğal kültürel miras gözü ile bakıldığında zeytin ağaçlarını gelecek nesillere aktarabiliriz... Dünya üzerinde anıtsal bir zeytin ağacını görmek, o zeytin ağacına dokunmak, onunla geçmiş üzerine sohbet etmek ve gelecek planları yapmak için seyahat eden binlerce gezgin bulunmaktadır. Bu konuda tanıtım yapılması gerekiyor ve kurulması düşünülen yapı temelinde anıtsal zeytin ağaçlarının ziyaret edilmesi, bu ağaçlardan zeytin hasadı yapılması, zeytinin yağa dönüşmenin izlenmesi, antik çağa ait işleklerde üretim sürecinin izlenmesi, gastronomi ve gurme turizmi kapsamında zeytinyağı tadımı, yemek sanatı etkinliklerinin düzenlenmesi, zeytin temelinde spor, sağlık, sosyal ve kültürel etkinliklerin yer alması planlanıyor"

            Öte yandan Hatice Aktürk ve Prof. Dr. Selçuk Aktürk öncülüğünde kurulan Ulu Zeytin Ağaçları Derneğinin girişimiyle derneğin destekleyici üye, 3 bin 200 yaşındaki Ata Ağacın ise  ilgi noktası olarak Avrupa Konseyinin Zeytin Ağacı Kültür Rotasına kabul edilmesi üzerine MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Prof. Dr. Selçuk Aktürk'ü kutladı. Milas zeytin ve zeytinyağının ekonomik değer olmasının yanı sıra turizm değerinin de böylece ortaya çıktığını ifade eden Özer, "Bugüne kadar hep Milas zeytinyağının, Milas zeytininin ekonomik değeri öne çıktı. Oysa Milas zeytinyağının sağlık yönünden de çok önemli özelikleri var. Zeytinyağımızın, zeytinlerimizin, zeytinyağlı yemeklerimizin de kendine özgü tatları, lezzetleri bulunuyor. Bunlara ek olarak şimdi bir de binlerce yaştaki zeytin ağaçlarımızın turistik değeri de ortaya çıkıyor. Bu konudaki çabalarınız için sizi kutluyor ve başarılar diliyorum. Bu konuda biz de MİTSO olarak gereken desteği her zaman vereceğiz" diye konuştu.  

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık