MUÇEP’TEN AÇIKLAMA: “Boğaziçi Bargilya Sulak Alanı'nın da başı dertten kurtulmuyor!”

Ağaoğlu’nun Boğaziçi sulak alanı kıyısında yapmak istediği turizm kenti projesinin birinci projesi için verilen 1. ÇED OLUMLU kararı, Muğla 2. İdare Mahkemesi’nce reddedilmişti. Aynı proje ile ilgili ikinci ÇED sürecinin başladığı ve bakanlığın ikinci kez ÇED OLUMLU kararı verdiği öğrenildi. MUÇEP yeniden dava açtı ve bugün, yeni bilirkişi alanda keşif yapıyor.

MUÇEP’TEN AÇIKLAMA: “Boğaziçi Bargilya Sulak Alanı'nın da başı dertten kurtulmuyor!”

MUÇEP’ten konuyla ilgili olarak bir açıklama yapıldı. Açıklama şu şekilde:

“Güllük Dalyanı'yla arasındaki ekolojik koridor niteliğindeki alana yapılmak istenen "turizm kenti" projesine Bakanlık bir kez daha ‘ÇED olumlu’ dedi. Mülga Çevre ve Orman Bakanlığı'nın 2009/7 sayılı genelgesi dayanak gösterilerek 'yeni' ÇED süreci başladı. Oysa Muğla 2. İdare Mahkemesi aynı projeye verilen, bir önceki ‘ÇED olumlu’ kararını iptal etmişti. Hukuken, normlar hiyerarşisi içinde genelge, kanunlar ve mahkeme kararlarının üstünde midir? Kâğıt üstünde istediğiniz kadar mükemmel bir rapor hazırlayın, bu verilecek geri dönüşsüz tahribatı makul ve meşru mu kılar? Bugün ikinci bilirkişi keşfi var. Hem bakanlık hem şirket projeden razı olabilir. Biz değiliz! Biz korumaktan yanayız, korumanın en kalıcı yatırım olduğu bilgisi ve bilinciyle, Bargilya Tuzlası Yaşasın diyoruz" denildi.

“Boğaziçi Bargilya Sulak Alanı'nın da başı dertten kurtulmuyor! Güllük Dalyanı'yla arasındaki ekolojik koridor niteliğindeki alana yapılmak istenen "turizm kenti" projesine Bakanlık bir kez daha ‘ÇED olumlu’ dedi. Mülga Çevre ve Orman Bakanlığı'nın 2009/7 sayılı genelgesi dayanak gösterilerek 'yeni' ÇED süreci başladı. Oysa Muğla 2. İdare Mahkemesi aynı projeye verilen, bir önceki ‘ÇED olumlu’ kararını iptal etmişti. Hukuken, normlar hiyerarşisi içinde genelge, kanunlar ve mahkeme kararlarının üstünde midir? Kâğıt üstünde istediğiniz kadar mükemmel bir rapor hazırlayın, bu verilecek geri dönüşsüz tahribatı makul ve meşru mu kılar? Bugün ikinci bilirkişi keşfi var. Hem bakanlık hem şirket projeden razı olabilir. Biz değiliz! Biz korumaktan yanayız, korumanın en kalıcı yatırım olduğu bilgisi ve bilinciyle, Bargilya Tuzlası Yaşasın diyoruz" denildi.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık