Image Slider
Fevzi Topuz
Mehmet Cayirli

Seydikemer Süt Organize Sanayi Bölgesi Onaylandı

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Başkan yardımcısı Mustafa Karakuş ve Meclis Üyesi Levent Tosun Muğla Valisi Orhan Tavlı'yı ziyaret etti.

Seydikemer Süt Organize Sanayi Bölgesi Onaylandı

Ziyarette Muğla Valiliği himayesinde başlatılan ve geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığınca onaylanarak tüzel kişilik kazanan Seydikemer Tarıma Dayalı Süt Sığırcılığı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi çalışmaları istişare edildi.

Geçtiğimiz günlerde kuruluş aşamaları tamamlanan, Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu oluşturulan ve  Bakanlık Makamının onayına sunulan Seydikemer Tarıma Dayalı Süt Sığırcılığı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluş protokolü Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi tarafından onaylanarak tüzel kişilik kazanmıştı.

2 bin 500 kişiye istihdam sağlaması öngörülen Seydikemer Süt TDİOSB, Kırsal Çobanisa köyü mevkiinde 1.150 dekar alan içinde, yaklaşık 25 bin büyükbaş hayvan kapasiteli ahırların yerleşeceği hayvancılık parselleri ile süt işleme tesisi, yem fabrikası, hayvan hastanesi, Ar-Ge merkezi ve biyogaz tesisi gibi sanayi tesislerinin yerleşeceği sanayi parsellerinden oluşacak şekilde planlandı.

Tarımsal üretim yapanlarla sanayicileri bir araya getirmek, üretimde verimlilik ve karlılık sağlamak, ortak altyapı hizmetlerinden birlikte faydalanmak, üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve markalaşma ile kalite standartlarını yükseltmek, ortak arıtma tesisleriyle Çevre Kirliliğinin önüne geçmek amacıyla kurulacak olan Süt ihtisas OSB, Muğla’da hayvancılığı destekleyerek devamlılığını sağlayacak.

Antalya, Burdur Denizli ve Muğla’nın kesişim noktasında yer alan Seydikemer’in kırsal çobanisa mahallesinde kurulacak olan bölgenin süt sığırcılığında ihtisaslaşan ilk Tarıma Dayalı İhtisas Orhanize Sanayi bölgesi olacağını ve süt OSB ile Seydikemer’in süt sığırcılığının merkezi haline geleceğini vurgulayan Vali Orhan Tavlı, 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak olan 2500 hayvan kapasiteli 1,14 milyon metrekare alanda hastalıktan ari işletmeyi barındıracak olan projenin 1 milyar liralık bir yatırımla, Türkiye’nin 33. Tarıma Dayalı İhtisas Sanayi Bölgesi olacağını belirtti.

Editör: Tülay SÜKÜN
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık
siteacilis