Sonsuza Dek Atatürk…

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 85’inci yıldönümünde tüm yurtta ve dış temsilciliklerde olduğu gibi ilçemizde de saygı ve özlemle anıldı.

Sonsuza Dek Atatürk…
  • 10 November 2023, Friday 15:28

Milas Kaymakamlığı tarafından düzenlenen 10 Kasım Atatürk’ü Anma programının ilk bölümü Milas Atapark Meydanı’nda gerçekleştirildi. Törende Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Garnizon Komutanı Albay Muammer Mersincik ve Belediye Başkanı Muhammet Tokat tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat olan 09.05'te sirenler çalınıp, 2 dakikalık saygı duruşu yapılırken, bayraklar yarıya indirildi. İstiklal Marşı okundu.

Tören sırasında Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve özlemle anan yüzlerce Milaslı ‘Ataya Saygı Zinciri’ oluşturdu.

ALTERNATİF ÇELEN TÖRENİ

Atapark’ta gerçekleşen resmi anma programının ardından, geçmiş yıllarda olduğu gibi; CHP, Zafer Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği ve 29 Ekim Kadınları Derneği tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılırken alternatif törene İYİ Parti temsilcileri de katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımız seslendirildi.

ANADOLU LİSESİ’NİN 10 KASIM PROGRAMI

Daha sonra törenin ikinci bölümü olan Milas Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan anma program için Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’na geçildi.

 Buradaki program da saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Günün anlam ve önemi belirten konuşması Milas Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Yusuf Kırçın yaptı.

“ATATÜRK DEĞİŞMEYEN İLKE VE ÜLKÜLERİYLE TÜRK TARİHİNE MÜHÜR VURMUŞTUR.”

Kırçın’ın konuşması şu şekilde;

Bu yıl cumhuriyetimizin 100., Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85. yıl dönümü. Bu yıl 100 yaşını dolduran cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ümüzüm bu 10 Kasım’da daha büyük bir özlemle, daha büyük bir minnetle anıyoruz. Çünkü 100 yıllık bu cumhuriyeti ona borçluyuz.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal 57 yıllık ömrüne birçok başarıyı sığdırmış, bu süre zarfında sayısız ilklere imza atmış, şartlara göre değişmeyen ilke ve ülküleriyle Türk tarihine mühür vurmuştur.

Her kararında, her icraatında, her adımında Türk milletine inanmış, hür ve bağımsız yaşamanın vazgeçilmezliğini rehber edinmiştir.

Atatürk esaret altına alınmakla tehdit edilen ve toprakları paylaşılmak istenen bir milletin mücadele ruhu, kurtuluş umudu, diriliş sembolü olmuştur.

Atatürk, gerek askerlik hayatında, gerekse de devlet ve siyaset hayatında karamsarlıktan uzak durmuş, korkuya kapılmamış, kaybetmeyi düşünmemiş, koyduğu yüksek hedeflerin peşinden ayrılmamıştır.

“10 KASIM BİR AĞLAMA, DÖVÜNME VE YAS TUTMA GÜNÜ DEĞİLDİR”

10 Kasım bir ağlama, dövünme ve yas tutma günü değildir. Atatürk’ü daha iyi anlamak, eşsiz hizmetlerini samimiyetle kavramak için 10 Kasım bir fırsat, bir dönüm, bir tazelenme dönemidir.

Türk ulusu için; Atatürk bitmeyen umuttur, başarma inadıdır; halka güvenmektir, tam bağımsız vatandır; yurt sevgisidir, Atatürk laik cumhuriyettir. Özgür bireydir, ulusal egemenliktir, fırsat eşitliğidir, liyakattir, ulus bilincidir, çağdaş hukuktur, çağdaş eğitimdir, kadın haklarıdır, bacası tüten fabrikadır, ekili tarladır, üretimdir, kalkınmadır. Atatürk: ağaç ve orman sevgisidir. Atatürk: Türkçedir. Atatürk: tarih bilincidir. Atatürk: sanat sevgisidir. Atatürk: gülümseyen çocuktur, geleceğe umutla bakan gençtir, idealist öğretmendir. Salgın hastalıklarla mücadele eden doktordur. Atatürk: barıştır. Atatürk: çağdaş uygarlıktır. Atatürk: insanca yaşamaktır.    

 Atatürk’ün hayatı emperyalizme karşı mücadele ile geçmiştir. Trablusgarp’ta, Çanakkale’de, Suriye’de, Sakarya’da, büyük taarruzda sömürgeci devletlere karşı elde ettiği başarılar Asya’daki, Afrika’daki mazlum milletlere ilham oldu. Onun için Atatürk’e bu milletler “Ataşark” yani doğunun atası adını vermişlerdir.   

ATATÜRK “EN BÜYÜK ESERİM’ DEDİĞİ CUMHURİYETİ SİZ GENÇLERE EMANET ETMİŞTİR

Fikir ve eylemleri mazlum milletlere yol gösteren Mustafa Kemal yaptığı devrimlerle Türk milletinin çağdaşlaşmasını sağlamıştır.

Sevgili gençler; Atatürk’ün “en büyük eserim” diyerek övdüğü Türkiye Cumhuriyeti’ni siz gençlere emanet ettiğini, cumhuriyeti korumak ve yaşatmak göreviniz olduğunu bilmelisiniz.

10 Kasım 1938’de ebediyete intikal eden Atatürk, güçlü fikirleriyle ve sağlam eserleriyle hala yaşamaya devam ediyor. Türk gençleri onun eserlerine, fikirlerine sahip çıkarak onu yaşatacaktır.

Bu düşünceler ile atamızın aramızdan ayrılışının 85. yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve aziz şehitlerimizi gazilerimizi minnet ve şükranla yad ediyorum. Ruhları şad olsun.”

DERECEYE GİRENLERE ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Konuşmasının ardından 10 Kasım için düzenlenen ilkokullara arası resim, ortaokullar arası şiir ve liseler arası düzenlenen kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Kaymakam Mustafa Ünver Böke, Cumhuriyet Başsavcısı Salih Kılıç ve Belediye Başkanı Muhammet Tokat tarafından verildi.

GENÇLERDEN ‘10 KASIM’ TEMALI ORATORYO

10 Kasım temalı videonun izlenmesinin ardından Milas Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan ‘10 Kasım’ oratoryosu beğeni ile izlendi. Program bu anlama etkinliklerinin ardından son erdi.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık