​​​​​​​Yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söylediler

​​​​​​​Akbelen’de ağaç kesimine karşı direniş 10. gününde devam ediyor. Direnişteki köylüler topraklarını kömür madenine vermemek için direnişlerini sürdürürken, SOL Parti Milas İlçe Örgütü, il örgütü, Marmaris, Menteşe örgütleri de Milas Orman İşletme Müdürlüğü önünde basın açıklaması düzenledi.

​​​​​​​Yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söylediler
  • 02 August 2023, Wednesday 14:36

SOL Parti Milas İlçe Örgütü, il örgütü, Marmaris, Menteşe örgütlerinin katılımı ile Milas Orman Müdürlüğü önünde bugün bir basın açıklaması yaparak Akbelen direnişinde yaşananlar sonrasında yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdiler.

Sol Parti Milas İlçe Başkanı Hüseyin Yorulmaz, tarafından okunan bildiri şu şekilde;

"Bilindiği üzere, 24 Temmuz 2023 şafağında Jandarma ve TOMA’lar eşliğinde İkizköy-Akbelen Ormanına yapılan saldırı sonucunda, on binlerce ağaç kesilerek yok edilmiş ve büyük bir doğa kıyımı yaşanmıştır. Ne yazık ki yaşanmaya da devam etmektedir. Endemik türler ve bölge için kritik öneme sahip su kaynaklarını da barındıran orman alanı, geri döndürülemeyecek bir çöl haline getirilmeye çalışılmaktadır. Kıyımdan sorumlu şirketin, ağaçlandırma yaptığı ile ilgili iddialar asılsızdır. Şirketin yaptığı çalışmalar sembolik düzeydedir ve gerçeği yansıtmamaktadır. İş makineleri bölgeyi derhal terk etmeli ve alan rehabilite edilmelidir. Kendi yaşam alanlarını korumaktan başka gayeleri olmayan köylülerimize ve doğa savunucularına karşı, biber gazı, jop ve TOMA’lar ile orantısız güç kullanılmış, atılan tekme, yumruk ve joplardan dolayı çok sayıda vatandaşımız yaralanmış, yaşlılarımız da fenalaşmış ve hastanelere kaldırılmıştır. İlgili hastane kayıtları mevcuttur. Bununla ilgili hukuki girişimlerimiz olacaktır. Tüm bu yaşananların sorumluları Tarım ve Orman Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Muğla Valiliğidir. Henüz yasal süreç tamamlanmamışken, LİMAK ve İÇTAŞ ortaklığında yapılan bu doğa talanına izin verilemez. Devletin kurumlarının şirketler lehine ve kendi halkına karşı kalkan olmaya çalışması da kabul edilemez.

Gelinen noktada;

1. 24 Temmuz gününden bu yana yapılan tüm hukuksuz muameleler ve işlemlerle ilgili olarak, dahli olanlar ve sorumlular hakkında ilgili kurumlara suç duyurusunda bulunuyoruz.

2. Milas Orman İşletme Müdürü Hüseyin Uysal, İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ve Muğla Valisi Orhan Tavlı’yı müteselsil olarak sorumlu görüyor ve istifa etmeleri konusunda açık çağrıda bulunuyoruz."

 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık