YK Enerji, Milas’ta bin dönümlük tarım arazisinin sulama sorununu çözdü

​​​​​​​YK Enerji, Muğla Milas ilçesinde S.S. Çamköy Sulama Kooperatifi’ne ait sulama sisteminde bulunan 3 adet akım trafosunu yenileyerek, çiftçinin kuraklıkla mücadele ettiği bu dönemde yüzlerce dönümlük tarım arazisine can suyu oldu. Kooperatif Başkanı ve Çamköy Muhtarı Mehmet Emin Soydan “Bu trafolar yenilenmeseydi  kooperatif üyesi 111 çiftçimiz toprağını ekemeyecek ve çok ciddi bir gelir kaybı yaşayacaktı. Bizim için bu konuda destek sağlayan YK Enerji’ye tüm üyelerimiz adına teşekkür ederim” dedi.

YK Enerji, Milas’ta bin dönümlük tarım arazisinin sulama sorununu çözdü

Çamköy Sulama Kooperatifi’nin 111 üyesi için yılda 2 veya 3 hasat yapacak şekilde yemlik arpa ve buğday ile domates, biber, karpuz, mısır gibi sebze türleri ektikleri tarım alanları en önemli geçim kaynakları. Kooperatife ait sulama sisteminde bulunan 3 adet trafonun arızalanması ile birlikte, köyde sulu tarım yapılması imkansız hale gelmişti. YK Enerji yönetimi, “Toprağın Değerini Bileniz” ilkesi ile köylünün bu sorununa sahip çıkarak, her 3 trafonun da yenilenmesini sağlayarak, sıcak yaz aylarının aniden bastırdığı bu günlerde toprağın yeniden suya kavuşmasını sağladı.

Sulama faaliyetlerini yerinde incelemek üzere Çamköy’ü ziyaret eden YK Enerji Genel Müdür Yardımcısı Nilgül Pelit, aynı zamanda kooperatif başkanı olan Çamköy muhtarı Mehmet Emin Soydan’dan ve çiftçilerden, yapılan tarım faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Muhtar ve çiftçiler YK Enerji’ye teşekkür ederek, “En çaresiz zamanımızda bize yardım elini uzatan YK Enerji sayesinde toprağımızı işlemeye, ekmeğimizi kazanmaya devam edebiliyoruz. Her konuda olduğu gibi YK Enerji’nin desteğini burada da görmek çok güzel” dedi.

YK Enerji Genel Müdür Yardımcısı Nilgül Pelit, “Faaliyet gösterdiğimiz Milas bölgesinde santrallerimize komşu köylerimize istihdam desteği sağlarken, diğer yandan toplumsal ve ekonomik sıkıntılarını da sahiplenerek çözüm ortağı olma gayretindeyiz. Kendimiz de bölgenin önemli bir zeytin ve zeytinyağı üreticisi olarak ‘Toprağın Değerini Bileniz’ diyoruz ve bölgemizdeki tarımsal kalkınma faaliyetlerine destek oluyoruz. Çamköy için hayati öneme sahip olan bu sulama sistemini yeniden işler hale getirmek ve bu sayede 111 hanenin gelir kaynaklarına kavuşmasını sağlamak bizim için de mutluluk verici” dedi.

S.S. Çamköy Sulama Kooperatifi Başkanı ve Çamköy Muhtarı Mehmet Emin Soydan ise “Kooperatifimiz çatısı altında faaliyet gösteren çiftçilerimiz için üç trafonun yenilenmesi son derece hayati bir konuydu. Eğer bu trafolar yenilenmeseydi yüzlerce dönümlük alanda sulu tarım yapılamayacak, çiftçilerimiz çok ciddi gelir kaybına uğrayacaktı. YK Enerji köylerimizde yaşadığımız birçok soruna çözüm ürettiği gibi trafoları yenileyerek sulama sorununu da çözdü. Bölge tarımına ve ekonomisine sağladığı bu katkıdan dolayı YK Enerji yönetimine teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık