Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert
Beni ağlattınız anılar …
Dursun GİRGİN...

Beni ağlattınız anılar …

Bu içerik 362 kez okundu.

Dursun GİRGİN -

Dostlarım merhaba …

Anılar çok önemlidir. İnsanoğlu yaşadığı müddetçe öyle anılarla karşılaşıyor ki, mesela beni ağlatan anı neydi? Bundan 5 yıl önce aniden ölüm haberini alınca şok olduğum, cennet mekân dostum Mehmet Ali Erenler’in ölümünün 5’inci yılı dolayısıyla Muğla merkez Konakaltı Kültür Merkezi’nde 7 Ekim Cumartesi günü, önce kabri başında sonra da saat 11.00 gibi Konakaltı’nda sevenleriyle buluşacağımız anma töreninde bir de folklor gösterisi olacak.

Peki kimdir bu Mehmet Ali Erenler?

Ailesi zaten Muğla tarihinde hayır ve hasenetleriyle, eğitime-kültüre-çevreye çok önem veren, gerçek bir aydın aile…

Evet dostlarım. Mehmet Ali Erenler gerçekten de adına ve soyadına sahip çıkabilen, ta karşılardan gelirken dahi yüzünde gülücükler, tebessümler hiç eksik olmayan, Muğla tarihinin kültürüne, folkloruna çok önem veren ve ölümüne kadar birçok güzel kitaplar yazarak Muğla kültürüne ışık tutan bir şahsiyetti.

Dedim ya, beni ağlattınız anılar…

Şu satırları zorlukla yazıyorum ve yazmaya da devam edeceğim.

Muğla’da, bundan 5 yıl önce bir dostumun düğününü yapıyordum. Akşam düğün bitince düğün evinde kaldık, sabah erkenden uyandım. ‘Hadi güzel bir Muğla kebabı yiyeyim’ diyerek, şehir içi otobüsüyle merkeze geldim. Bu arada da oğullarım düğün evinde uyuyorlardı. Haberleri dahi yoktu benim çorba falan içmeye gittiğimden … Neyse, çorbamı içtim, Valilik Konağı önünden tekrar düğün evine gitmek üzere oradaki banklara şöyle bir yaslandım. Elimdeki gazetelerin köşe yazılarına göz gezdirirken, bir tanıdık dost selam verip yanıma oturdu. İlk cümlesi de ‘sabahın erken saatinde burada ne yapıyorsun? Yoksa cenazeye mi geldin?’ dedi. ‘Ne cenazesi birader, hayrola’ dedim. ‘Abi Muğla sallanıyor! Senin haberin yok mu’ der demez, ‘Yahu nedir bu olayın iç yüzü’ falan deyince ‘Mehmet Ali Erenler Hocamızı kaybettik’ demez mi… ‘Hadi canım sen de’ demişim ve o anda inanın elimden-ayağımdan sıcacık bir şey akıverdi.

Yanımdaki dostum, ‘Dursun abi ne oldu? Fenalaştın galiba. İstersen hastaneye götürelim’ dedi ama ben ‘sağol canım sen işine bak’ diyerek hemen Erenler Hocanın oğlu Kazım’ı aradım. Telefonlar sanki kilitlendi. Neyse kendi oğullarımı aradım. Çocukları sabahın erken saatinde rahatsız etmek istemememe rağmen aradım ve dedim ki; “Oğlum, Mehmet Ali Erenler hocan rahmetli olmuş. Onun için ben burada hiç olmazsa cenaze namazına katılıp ondan sonra yanınıza geleyim. Durumu da düğün sahibine anlatın” dedim.

Böyle bir Cumartesi yaşadım.

Bundan tam 5 yıl önce cennet mekân güzel dostumun haberini böyle almıştım.

Evet dostlarım, şu fani dünyaya geldik, elbette bir gün gelecek hepimiz bu acı şerbeti içeceğiz. Yüce Rabbim ‘Her can ölümü tadacak’ buyuruyor. Önemli olan çok yaşamak değildir. Yaşarken çok şeyler yapabilmek, hele de toplum yararına güzel işler yapabilmektir.

Onun için, yaşarken o güzel ömrün kıymetini bilelim. Güzel ve hayırlı amellerle şu fani dünyadan ayrılıp gidelim ki, tıpkı Mehmet Ali Erenler, tıpkı Ünal Türkeş’ler gibi ardımızda güzel ve hayırlı işler, eserler bırakalım.

Ben bu vesileyle kadim dostum Mehmet Ali Erenler’i, aramızdan ayrılışının 5’inci yılında rahmetle anıyor, kederli ailesi ve tüm sevenlerine sabırlar diliyorum.

Evet dostlar. Hepimiz birer Mehmet Ali Erenler, birer Ünal Türkeş olalım. Şu güzel Muğlamızın tarihini, doğasını, kültürünü el birliğiyle yaşatalım ki, onlar da kabirlerinde rahatça uyuyabilsinler.

Selam olsun tüm erenlere… Selam olsun tüm Muğla’nın güzel insanlarına…

Hoşça kalın, dostça kalın.

Bir Kültür Dostu, Kültür Bakanlığı Mahalli Sanatçısı, Zurnacı Dursun Girgin

0532 642 0534, Ev: 0252 545 4230

(6 Ekim 2017)

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X