Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert
Tarikatların ilk hedefi kültürdür
Dursun GİRGİN...

Tarikatların ilk hedefi kültürdür

Bu içerik 448 kez okundu.

Dursun GİRGİN

Dostlarım merhaba …

Tarikatların ilk hedefi neden kültürdür? Çünkü cennet mekân Mustafa Kemal Atatürk, bu cumhuriyeti kurduğunda ‘bu ülkenin temeli kültürdür’ demiş ve eklemiş: ‘Kültürsüz bir millet yıkılmaya mahkûmdur.’

İşte bunu çok iyi bilen tarikatların ilk hedefi kültürdür. Dikkat ederseniz eğer tarikatların yoğun olduğu yerleşim yerlerinde kültürden eser göremezsiniz. İşte benim de bugünkü konum bu…

Bu ülkenin yıkılıp yok olmasını istemiyorsak o halde elbirliğiyle kültürümüzü yaşatmak zorundayız. Elbette ki kültür denilince sadece davul-zurnadan bahis edip de geri kalan binlerce değerlerimizden söz etmemek haksızlık olur. Kültürel değerlerimizin bazılarına sahip çıkıp, bazılarına üvey evlat muamelesi yapmak bence çok yanlış olur.

İşte bugün üvey evlat muamelesine maruz kalan davul-zurna kültüründen bahsetmek istiyorum.

Bir dostumun dediği gibi, nerede bir Yörük varsa orada mutlaka davul-zurna vardır. Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Sayın Orhan Akcan Bey’e ben her zaman teşekkür etmişimdir. Ancak şu son zamanlarda birçok sözde kültür derneklerinin içine siyasetin sızması sonucu hem kültürdeki yozlaşmaları görüyoruz, hem de birçok değerli kültür adamlarımızın da yerini maalesef dolduramıyoruz.

İşte 30 Kasım 2017 tarihinde çok zorluklarla yapılan Milas Yöresi Davul ve Zurnacılar Derneği’nin 6 yıl aradan sonra tekrar 70 yaşından sonra Dursun Girgin’i Dernek Başkanı olmaya zorlayan sebebin de başında gelen, hiç şüphesiz ülkemizdeki kültür yozlaşmasıdır.

Elbette bizim de hatalarımız oluyor ancak kültür denildiği zaman sadece bazı konuları ön plana çıkarıp da diğerlerine karşı üvey evlat muamelesi yapmak, en çok da tarikatların işine yarar.

Çok söze ne hacet dostlarım. Bakınız bugün Edirne, Kırklareli, Lüleburgaz gibi davul-zurna kültürünün en yoğun olduğu yerlerde tarikatlar adeta cirit atıyorlar!

Neymiş efendim! Davul-zurna çalmak suçmuş!..

İşte daha dün FETÖ’nün boşalttığı yeri bugün başka başka tarikatlar doldurdu.

Değerli dostlarım, gidin bakın hepsinin tek bir hedefi vardır. O da kültürdür… Kültür değerlerimizdir.

İşte bu ülkenin en önemli değerlerinden biri olan kültürel değerlerimizi kökünden yok etmeye çalışanlara karşı çok değerli başta Edirneli, Kırklarelili, Lüleburgazlı zurnacı ve davulcu kardeşlerime çok önemli bir çağrıda bulunmak istiyorum.

Lütfen sahip olduğunuz o güzelim davul-zurna kültürüne sahip çıkın. Bunun için de başta Türkiye’deki davul-zurna kültürünün yanı sıra müzisyenliği iş edinmiş, aş edinmiş kardeşlerimden rica ediyorum. Geliniz bir olalım. Bunun için gerekirse siyasetçilerimizi uyaralım. Bir sanatçı kolayca yetişmiyor. Eğer bu ülkede bir şeyleri koruyacaksak, Sayın Kültür Bakanımın öncelikle evveliyatı ta 5 - 6 bin sene öncelerine kadar dayanan ülkemizin davul-zurna kültürünü mutlaka koruma altına almaları gerekir.

Sebebi ise açık söylüyorum, bugün birçok değerli davulcu ve zurnacı yavrularımız bu sanatla karnını doyuramadıkları için başka işlere giriyorlar. Oysa bugün Japonya, Belçika, Almanya hatta Avustralya’da birçok kişi, Türk Müziği kültürünü benimserken, bizim Kültür Bakanlığımızın halâ Türkiye’de bir müzik envanterini dahi çıkartamamış olması sizce de doğru mu?

Bu konuya devam edeceğim. Şimdilik hoşça kalın, dostça kalın.

Bir kültür dostu, Kültür Bakanlığı Mahalli Sanatçısı, Milas Zurnacılar-Davulcular Derneği Başkanı, Muhtar Dursun Girgin. (Tel: 0532 642 05 39)

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X