Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert
Ben görevimi yaptığıma inanıyorum
Dursun GİRGİN...

Ben görevimi yaptığıma inanıyorum

Bu içerik 810 kez okundu.

Dursun GİRGİN

Dostlarım merhaba…

Ben görevimi yaptığıma inanıyorum. Şöyle ki; konumuz yine Dibekdere Köyü ve 250-300 yıllık bir geçmişi olan davul ve zurna kültürü. Ben Dibekdere için çok şeyler yaptım. Sosyal, ekonomik ve de kültürel anlamda o kadar hizmetlerim oldu ki, bu hizmetlerimin birçoğunu çok değerli hemşehrilerimle zaman zaman paylaştım.

Son bir kez daha çok güzel bir hizmetten daha bahis açacağım, malum Dibekdere Köyü denince ilk akla gelen soru da tabii ki davul ve zurna kültürü. O halde Dibekdere’ye yapılabilecek en güzel hizmet de bu kültürle olmalıdır.

İşte ben de yıllardır hep bu dalda hizmet verdim ve en son olarak iki üç yıldan beri iki değerli fotoğraf sanatçısı olan, biri Manisalı diğeri de Balıkesirli iki değerli dostumla Dibekdere’yi fotoğrafladık. 17 ve 18 Temmuzda iki günlük yaptığımız çekimlerle ve kayıt altına aldığımız Dibekdere’nin öz geçmişiyle ilgili çalışmalarımızı tamamladık. Şimdi bu çalışmalarımızı öncelikle Milasımızda sergilemek istiyoruz. Tabii ki yıllar önce teklif ettiğim, hiç dikkate dahi alınmayan Zurna Festivali gibi bunu da reddetmezlerse.

Evet sevgili dostlarım; geçen gün yine bu konularla ilgili Muğla Valiliği’nce bir proje yapılması istenmiş. Aslında Dibekdere’ye yapılabilecek her türlü kültürel yatırım, inanın 3-5 yıl içinde kendini amorti ettiği gibi bu yörede yaz kış kültür turizminin de başlatılmasına önayak olacaktır. Şöyle ki, ilk etapta Dibekdere’ye yapmamız gereken hizmet şu; bu köye çok amaçlı kullanılabilecek bir Kültür binası. Bu köyde her türlü zurna ve davulun yapılabilmesi için devletçe gerekli alet ve edevatın getirilmesi. Örneğin zurna yapımı için torna gibi. Bir de bu köyle en az 15-20 üniversitemizin işbirliği içinde Dibekdere’ye özgü plan ve projeler yapmaları. Mesela zurna konusunda tezlerini hazırlayan öğrencilerimizin son 6 aylık zamanlarını mutlaka Dibekdere’ye ayırmaları. Ve bu arada da usta-çırak ilişkisi sayesinde bu gençlerin daha deneyimli birer zurna ve davul hocası olmaları için devletimizin de katkı sağlaması şart.

İşte bütün bu konuları en ince detaylarına kadar bu Dibekdere Fotoğraf Belgeseli’nde anlattık. Umarım bu konu 2016 yılı içinde yapılacak olan Zurna Festivali için de bir kaynak olabilir. Ben bu konuda emeği geçen herkese, özellikle de Levent Yavuz Hocama çok teşekkür ediyorum. Kendisi Manisa’da oturuyor. Bir de diş hekimi olan çok değerli Selçuk Hocama Dibekdereliler adına teşekkür ediyorum.

Başta Sayın Milas Kaymakamımız ve Milas Belediye Başkanımız Sayın Muhammet Tokat olmak üzere Muğla yöremizin tüm milletvekillerinden de rica ediyorum; geliniz, yıllardır bu köye sahip çıkın diyoruz ama gel gör ki kim duya kim gele ...

Evet sevgili dostlarım; Dibekdere Köyü, başta zurna yapımı ve zurnayla ilglii tüm projeler için bence Türkiye’de en ideal yerdir.

Haydi hayırlısı olsun diyorum ve tüm kültür dostlarıma bu projelerimizin hayata geçirilebilmesi için yardımcı olmalarını rica ediyorum.

İşte benden bu kadar, hoşça kalın dostça kalın…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ALİ     2016-07-13 SYN MUHTARIM BİZLER HALK OLARAK DAVUL ZURNAYA SAHİP ÇIKARIZ AMA YEREL YÖNETİMLER BU İŞE KAFA YORMUYOR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X