Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert
Kapatılan kurumlarda çalışan işçilerin işçilik alacaklarının tahsili sorunu
Av. Ezgi EFENDİOĞLU ÇİÇEK...

Kapatılan kurumlarda çalışan işçilerin işçilik alacaklarının tahsili sorunu

Bu içerik 13391 kez okundu.

HUKUK KÖŞESİ / Av. Ezgi EFENDİOĞLU ÇİÇEK / [email protected]

15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminden sonra ilan edilen Olağanüstü Hal kapsamında 23 Temmuz 2016 tarihli ve 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname çıkarılmıştır. Bu KHK uyarınca, yasadışı örgüt olan Gülen cemaati ile bağlantılı olduğu tespit edilen kurumların tüm malvarlığı hazineye devredilmiş, ancak bu kurumların borçlarından dolayı vatandaşların hiçbir suretle Hazineden hak ve talepte bulunamayacakları hüküm altına alınmıştır.

Kanun Hükmünde Kararname ile hüküm altına alınan bu durum karşısında birçok vatandaş mağdur olmaktadır. Birçoğu işçi statüsünde olan vatandaşların mağduriyeti söz konusu olduğu gibi, bu mağduriyetlerinin ne zaman sona ereceği veyahut ne gibi haklara sahip oldukları, bu haklardan yararlanmak üzere nerelere başvurabilecekleri konularında henüz bir düzenlenme yapılmış da değildir.

Bahse konu KHK hükümlerinde çok genel bir ifadeye yer verilmiş, işçilerin işyerlerinin kapatılmış olması nedeniyle ne gibi haklardan yararlanabilecekleri ile ilgili açık bir düzenleme yapılmamıştır.

Böyle bir düzenlemenin olmaması nedeniyle yürürlükte olan İş Kanunu hükümlerine göre çözüm aramak gerektiği düşüncesindeyiz. Zira, olağanüstü hal hükümleri yalnızca olağanüstü hale ilişkin ve muhakkak bu konuya yönelik olmalıdır. Olağanüstü hale ilişkin olmayan durumlarda Anayasal güvence altına alınan işçilik haklarının kısıtlanması, bu hakları elde etmenin zora sokulması hukuk devleti ile bağdaşmamaktadır. OHAL, Anayasa ile düzenlenen bir rejim olduğundan Anayasa askıya alınmadan işçilerin haklarını sınırlayıcı Kanun Hükmünde Kararnamelerin çıkarılması hukuka aykırılık teşkil eder. Aynı zamanda, OHAL ilan etmekteki gerçek amacın dışına çıkarak, iş hukuku alanına haksız müdahale oluşturur.

İşçi alacakları ile ilgili henüz bir düzenleme yapılmadığından vatandaşlar çalışmış oldukları kuruma karşı hak kazandıkları kıdem tazminatı, yıllık izin ücreti ve eğer varsa ödenmemiş diğer ücretlerin ödenmesi için ihtarname gönderebilirler. İhbar tazminatının talep edilip edilemeyeceği konusunda tereddüt yaşanmakla birlikte, kanımızca ihbar tazminatının talep edilmesi mümkün değildir. Çünkü mevcut duruma bakıldığında kurumların, işçilere işyerlerinin kapanacağı ile ilgili bildirim yapma imkanı bulunmamaktadır.

Kapatılan vakıf, dernek, şirket, gazete, dergi, hastane, okul gibi özel kurumlarda çalışan işçilerin hakları, 667 sayılı KHK’da yeralan “kapatılan kurumların her türlü borçlarından dolayı hiçbir şekilde Hazineden hak ve talepte bulunulamaz” hükmü ile tehlikeye atılmıştır.

Yetkililerin bir an önce esaslı bir düzenleme yaparak, işçi alacakları konusunda vatandaşların mağduriyetini gidermesi gerekmektedir.

Bu tür bir düzenleme yapılana kadar, kıdem tazminatı ve ücret alacağı olan işçilerin işverenlerine ihtarname göndermelerini tavsiye etmekteyiz.

İşçi alacakları konusunda herhangi bir düzenlemenin yapılmaması ve kapatılan çok sayıda kurumun çalışanları düşünüldüğünde, yetkililerin bu belirsizlikleri ortadan kaldırmak amacıyla bir an önce harekete geçmeleri gerekmektedir.

Yapılacak düzenleme, işçilerin bu haklarını korumaya yönelik olabileceği gibi, tam tersine işçilerin bu haklarının garanti altına alınmayacağı yönünde de olabilir. Bu durumda vatandaşlar yapılan düzenlemeye göre bir yol izleyebileceklerdir.

Ancak mevcut durumdaki belirsizlik var olduğu sürece, vatandaşların adalet mekanizmasına olan güveni de olumsuz etkilenecektir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ersin Kızıltan     0000-00-00 SELAMUN ALEYKÜM SAYIN CUMHUR BAŞKANIMIZ fetö mağduru ve iş kazası mağduruyum bana olan kaza başkaları yanmasın tazminat hakkımızı istiyoruz ülkenin evladı olarak arz ediyorun duy sesimizi
ERSİN KIZILTAN     0000-00-00 Selamun aleyküm bende mağdurum SEBAT ALÜMÜMİNYUM AŞ İŞÇİ BULMA KURUMU sayesinde vasıfsız işe başladım iki ay sonrada bir iş kazası geçirdim ben istemediğim bir biyet kesme makinesine verdiler elimi kaptırdım kolum kopacaktı orta parmağımı kaubettim diğerleri sıkıntılı parçalandı buna şükür fetö mağduru olarak şikayetim devam etmekte yetkili sayın CUMHUR BAŞKANIMIZ dan ÇALIŞMA BAKANIMIZDAN bu durumuma el atmanızı arz ve tazminatımızı istiyoruz sesimizi duyun lütfen ben çalışırsam karnımız doyuyo
İbrahim eyiol     0000-00-00 Ben Mart 2016 da işten çıkarıldı mı 10 yıllık çalışmama karşılık taksitle 5000 TL ödeme yapıldı. 15 temmuzdan sonra ödeme kesildi
A kucuk     0000-00-00 Ben 9yil çalıştım temizlik yaptım dilekçe tarihini kaçırdım ezgi hani ne yapmalıyım nasıl bir yol izleme ligin aslında kaçırmasın gittim defterdarlığı dilekçemi yazdım defterdarlikta olan akrabam birde sigorta dökümü getir dedi ben gönderdim ama eline geçmemiş oda dilekçemi teslim etmemiş bende çok geç öğrendim mağdurun lütfen yardım edin
Mesut esmer     0000-00-00 Kapanan kurumlarda çalışan iscilerin alacakları ne olacak en son durum nedir
magdurum     2017-02-09 bizler işvereni yıllarca idare ettik iş yok diye bizi sömurduler üç kurusa çalıştık şimdide en büyük tokat dı devletimiz vurdu işsiz güçsüz kaldık maaş ve senelerdir çalıştıgımız kidem ve ihbar tazminatı alacaklarımızı alamadan kapı dışarı ettiler DEVLET BİZLERE EL ATMALI
Unal     0000-00-00 Devletin hazineye devraldıgı şirkette 22 yıl asgari ücretle cocukların ekmek parasını kazanmak için gece gündüz demeden ramazan kurban demeden var gücümle çalıştım Şirkete kayyum atanınca benim tazminatımı paramız yok gerekcesiyle ödemeden işime son verildi şu an 450 tl ev kirası veren vede işsiz bir şekulde 6 aydır boşgezen vatandaşın Sayın CUMHUR BAŞKANIMIZIN DUYARLI OLMASINI VEDE TAZMINATİMIZIN ÖDENMESINI TALEP EDIYORUM
Yılmaz     0000-00-00 18 yıl çalıstıgım sirket feto sorusturması nedeniyle kapatıldı alacaklarım hakkinda maliyeye dilekçe yazdım sirket kayyumla yonetilemiyecegine karar verildi tmsf satışa cıkarıcak satıstan sonra haklatımızı alacagimiz syleniyor yapmamız gereken yasal bir islem varmı yoksa beklemekmi?
mağdur     2016-11-19 kpss puanımın düşük olması nedeniyle kapatılan kurumun revirinde çalışmıştım. tam bu sene atanacak puanı aldım derken ohal nedeniyle kapatılan kurumda çalışmış olmanın mağduriyeti içinde bulundum.. Atanma için burada çalışmış olmak engel bi durum mudur hiçbir bilgi verilmedi.Büyük ihtimal de güvenlik soruşturması formu zorunluluğu getirildiği için engel olmaya bir neden. Ne özelde ne de kamuda çalışmış olmak için engel olmamasını istiyoruz. :-(
Nahide Kılıç     2016-11-10 o iş yerlerinde çalışıp mağdur olan vatandaşlarımız var.Bunların tek suçu evlerine ekmek götürebilmek; bunların mağduriyeti için Neden bir çözüm üretilmiyor?Hakları neden verilmiyor?Artık Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi At izi ile İt izinin birbirinden ayrılma zamanı gelmiştirYetkililertden suçsuz bu vatandaşlarımızı ayırıp hakları neyse verilmesini en kısa zamanda temenni ediyorum....
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X