Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert
Çevre konusunda ne kadar duyarlıyız?
Dursun GİRGİN...

Çevre konusunda ne kadar duyarlıyız?

Bu içerik 551 kez okundu.

Dursun GİRGİN

Dostlarım merhaba!

Şu son günlerde epeyce çevre konusunda bir şeyler yazıp çiziliyor. Özellikle de zeytinlik alanların korunması konusu birçok kişi tarafından yazılıp çiziliyor.

Peki ya şu insanların toplu halde yaşadıkları yerlere pis kokular saçan tesislere veya iş yerlerine ne demeli?

Evet yine Küçük Dibekdere’den bahis edeceğim.

Sayın yetkililerimiz böyle bir izni nasıl verdi acaba değerli dostlarım?

Şu Küçükdibekdere’nin hemen yanı başında, kuş uçumu 300 - 400 metre olan bir yere atık su dökülüyor. Bu yer şu anda bir gölet haline getiriliyor. Her gün tonlarca pis su atığı Küçükdibekdere Köy Mezarlığı’nın yanına dökülüyor. Bu pis su yaz aylarında öyle bir kötü koku saçıyor ki çevreye, gelip görmek lazım.

Geçen gün bir arkadaşımız vefat etti. Hemen bu su atığının 15 - 20 metre yanına defnedildi. Aman Allahım o ne koku? Sayın yetkililerimiz acaba kendi yakınlarının mezarlıklarının yakınında böyle bir çirkinliğe izin verirler miydi?

Gelelim bu tesisin sahibi olan çok değerli hemşehrimize. Olmadı sevgili dostum, olmadı. Bu atık suyu daha münasip bir yere dökebilirdiniz. Evet sayın hemşehrimiz, yüzlerce insanımıza iş veriyorsunuz, sağ olun ama bu demek değil ki kaşıkla verip kepçeyle gözünden çıkarmak. Böyle bir adaletsizlik hiç mi hiç yakışmıyor sizlere. Evet bizler Küçükdibekdere halkı olarak bu yere özellikle de mübarek günlerde sık sık gelip de başlarında hayır dua okuduğumuz ana, baba, eş, dostun mezarını ziyaret edip de şöyle rahatça bir fatiha dahi okuyamıyoruz. Çok yazık ve dahi çok ayıp.

Evet bu zulmün bir an önce sona ermesini diliyoruz. Zaten sağ olsun bazı işyerlerimizin çevremizdeki tertemiz havaya verdikleri zararı bilmem anlatmaya gerek var mı?

Gelelim işin dini yönüne. Evet yaşayanlarımıza reva gördüğünüz bu zulmü bari ölülerimize reva görmeyelim.

Evet bu köyde Çevre Bakanımız oturmuyor. Bizler yaşıyoruz ve bizler Küçükdibekdere Mahalle halkı olarak bu haksız karardan çok mustaribiz. Bir an önce gerekli incelemelerin yapılarak bu haksız iznin kaldırılmasını dört gözle bekliyoruz. Lütfen.

Bir atasözümüz vardır. Hani ne derler ona; zararlı dosttan, zararsız düşman iyidir gibi bir şey ...

Evet Sayın hemşehrimiz, biz Küçükdibekderelilerle ömür boyunca dost kalmak istiyorsanız bu insanları huzursuz eden atık suyun bu yere dökülmesinden lütfen bir an önce vazgeçin.

Her iki köy adına böyle bir yazıda dahi haksızlığı dile getirdiğim için inanın çok üzgünüm. İnanın ilgili muhtarlar veya yetkili sağlık kuruluşları müdahale ederler belki diye çok bekledik ama malum Türkiye’deki kanunlarımızın insan sağlığına verdiği önemi hep görüyoruz.

Ama artık yeter diyoruz. Bir saatlik dahi olsa ölülerimizi şöyle rahatça nefes alarak defin etmek istiyoruz.

Çok şey mi istiyoruz sevgili dostlarım?

Geçen gün, ‘bari ekmeğimizle oynamayın’ demiştim sonuç ne oldu? Aynı hamam, aynı tas mı?

Beyler etmeyin eylemeyin, insanların sağlığı ile oynamayın.

Bilmem anlatabiliyor muyum?

Haydi hoşça kalın, dostça kalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X