10 Ocak etkinlikleri devam ediyor …

Adem KANKAYNAR -

Güncel - 2018-01-12 09:45:17

10 Ocak etkinlikleri devam ediyor …

‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla ilçemizdeki kurum-kuruluş, oda, dernekler ve siyasi partilerin basın mensuplarına yönelik düzenledikleri etkinlikler sürüyor.

Önceki gün AKP Milas İlçe Teşkilatınca verilen kahvaltıyla başlayan etkinlikler, gün boyunca, Milas Ülkü Ocakları Kültür ve Eğitim Vakfı yöneticilerinin gazetemizi ziyareti, Milas Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndaki pastalı kutlama buluşması ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen akşam yemeği ile sürerken, dün de Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı basın mensuplarına bir öğle yemeği vererek, hem gazetecilerin bu özel günlerini kutladılar, hem de Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Odanın çalışmalarına ilişkin yöneltilen soruları yanıtladı.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, önceki günkü programın yoğunluğu nedeniyle buluşmanın bir gün sonraya bırakıldığını belirterek, ilçemizdeki tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayıp “Bugün herhangi bir açıklama yapmayacağız. Sizden gelecek soru veya görüş varsa almak istiyoruz” diyerek sözü basın mensuplarına bıraktı.

 

“Yerel basının

desteklenmesi ve kaliteli

duruşunu sürdürebilmesi

çok önemlidir”

Basın çalışanları adına ilk sözü alan gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni A.Coşkun Efendioğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün ne zaman ve neden kutlanmaya başladığının kısa bir tarihçesini aktardı ve şöyle devam etti:

“60’lı yıllardan bu zamana 50 - 60 yılı geçmiş ama gazetecilerin sorunları giderilmiş mi, bu ayrı bir tartışma konusudur. Hem özlük hakları açısından bakılacak olursa, 60’lı 70’li yıllarda verilen hakların bir kısmı günümüzde geri alındı; bu yöndeki rahatsızlığımız geçmişten günümüze kadarki tüm hükümetlere bildiriliyor, fakat bugün, 60’lardan çok daha gerilerde olduğumuzu söylemek istiyorum.

Özellikle yaygın basında çalışan arkadaşlarımız düşünün ki, bugün sendikal haklarını bile kullanamıyorlar. Basındaki tekelleşme öyle bir boyuta ulaştı ki, 50 yıl önce verilen gazetecilerin örgütlenme hakları bile bugün ellerinden alınmış durumda. Bu anlamda çalışan gazeteciler, hayat koşullarının daha da iyileşebilmesi için mücadele edecek sendikalardan da yoksun oldukları için bugün çok ümitvar bir durumda değiller.

Bununla birlikte dünyada, en fazla cezaevlerinde gazetecilerin olduğu bir ülke konumunda olmamız nedeniyle, fikir özgürlüğünün de olmadığını söylemekte yarar var. Her şey kitabi olan haklarla sınırlı değil, bir de bunların fiiliyatta ne ölçüde uygulandığı önemlidir. Bu açılardan çok sıkıntılar içerisinde bulunduğumuzu söylememiz gerekiyor.

Özellikle de bir parantez açarak belirtmek istediğim bir konu var ki, son yıllarda bizleri çok derinden etkileyen, Anadolu Basını diye tabir ettiğimiz yerel gazeteler, çok çok daha olumsuz koşullar içerisindeler ve hükümetçe bu koşulların iyileştirilmesi yönünde adımlar atılacağı yerde tam tersine ülkenin geneliyle paralel bir şekilde gün geçtikçe koşullarımızın olumsuza doğru gittiği bir tablonun içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Hatta Anadolu basınının giderek yok edilmeye çalışıldığını söylemek mümkün…

Bağımsız, tarafsız, özgür yayın yapan yayın organları maalesef istenmiyor. Bu, yaygın basında böyle olduğu gibi yerel basın için de aynı şekilde geçerlidir. Bu anlamda bizim içinde olduğumuz yerel basının desteklenmesi ve kaliteli duruşunu sürdürebilmesi çok önemlidir. İlçemizde de son zamanlarda olumsuz örneklerine rastladığımız örneklerin sadece bizde değil, başka il ve ilçelerde de olduğunu söyleyebiliriz. Maalesef bu olumsuz örnekler varlığını giderek arttırıyor. Tablomuz ne yazık ki böyle bir tablo ve bu tablo içerisinde biz çalışan gazetecilerin, hak ettiğimiz gerçek haklarımızı sağlayamamanın sıkıntısını da yaşadığımızı belirtmek istiyorum” diyerek, etkinliği düzenleyen MİTSO yönetimine teşekkür etti.

 

Başkan Özer soruları

yanıtladı …

Daha sonra, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Başkan Özer’e; içinde bulunduğumuz zeytin hasat döneminde ne kadar bir rekoltenin beklendiği, bu miktarın Milas ekonomisine ne kadar bir girdi sağlayacağı, tarihi Milas halısının yeniden ilçe adına tescillenmesi işleminin hangi noktada olduğu, OSB, bu sene 9’ncu kez düzenlenecek Milas Tarım Fuarı’nın açılışının neden bir hafta ileriye alındığı, yeni fuar alanı, MİTSO’nun ertelenen kongresinin ne zaman yapılacağı gibi birçok konuda sorular yöneltildi ve Başkan Özer de bu soruları yanıtladı.

 

İlçe Milli Eğitim

Müdürlüğü yetkilileri

basınla akşam

yemeğinde buluştu

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal da, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla önceki gün akşam, ilçemizdeki basın mensuplarının eşleriyle birlikte katıldığı bir akşam yemeği verdi. İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal; “Bu sene 10 Ocak tarihi birçok güzelliğin aynı güne denk gelmesiyle daha farklı bir anlam kazandı. Geçen yıl Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için 2 bin 791 kişi ile denemede bulunduğumuz ‘balık figürü’ bu tarihte onaylandı. Milas’ın tanıtımı adına son derece önemsediğimiz bu başarının yanı sıra, toplumun her konuda bilgilenmesini sağlayan siz basın mensuplarımızın ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak kutlanması birbiri ardına denk gelmiştir. Bu anlamda hem Guinness Rekorlar Kitabı’na girmemize katkıda bulunan, emeği geçen herkese teşekkür ederken, diğer yandan da sizlerin bu özel gününü kutluyorum” diyerek, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başlattığı, yürüttüğü ve planlanan çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Karşılıklı sohbet ortamında geçen akşam yemeğinin sonunda gece, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün gelecek yıl daha farklı bir etkinlikle kutlanması dileğiyle son buldu ...  

Sende Yorumla...
Protected by Copyscape