Görme Engelli Sporcudan Büyük Başarı

Engelleri aşarak zaferin doruklarına ulaşan bir isim, Muğla'nın gururu Yusuf Eşin, Türkiye Yüzme Şampiyonası'nda adından söz ettiriyor. Turkuaz Paralimpik Spor Kulübü'nün yetiştirdiği bu görme engelli sporcumuz, başarısıyla sadece kendi adını değil, Muğla'nın adını da altın harflerle yazdırıyor.

Görme Engelli Sporcudan Büyük Başarı
  • 15 August 2023, Tuesday 15:39

Sakarya’da düzenlenen Görme Engelliler Türkiye Yüzme Şampiyonası 11-13 Ağustos tarihlerinde sona erdi. Şampiyonaya, 12 yaş ile 13 yaş ve üstü kategorilerinde 76 kulüpten 160 kadın ve erkek sporcu katıldı. Sporcular, 50, 100, 200 ve 400 metrede serbest, kurbağalama, sırt üstü, kelebek ve karışık stillerde mücadele etti.

Şampiyonada Muğla’yı temsil eden görme engelli sporcu Yusuf Eşin, Turkuaz Paralimpik Spor Kulübü adına yarıştı. Eşin, 200 metre serbest kategorisinde Türkiye 2’incisi olarak gümüş madalya, 100 metre sırt kategorisinde Türkiye 3’lüğü olarak bronz madalya kazandı. Ayrıca 100 metre serbest kategorisinde 4’üncü ve 50 metre sırtüstü kategorisinde 6’ncı oldu.

Yusuf Eşin, Muğla'nın adını yüzme arenasında en iyi şekilde temsil etti. Turkuaz Paralimpik Spor Kulübü sporcusu, geçmiş yıllarda aldığı Türkiye dereceleriyle adından söz ettirmiş bir isim. Kulübün eski adı Turkuaz Engelliler Eğitim Sanat ve Spor Kulübü iken, yeni adı Turkuaz Paralimpik Spor Kulübü olarak değişti. Kulübün engelli bireyler için ve Muğla için taşıdığı önem unutulmamalı.

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Muğla İl Temsilcisi Metin Erat, şampiyona sonrasında yaptığı açıklamada, engelli bireylerin spora kazandırılmasının önemine vurgu yaptı. Erat, engelli sporunun gelişiminde kurumların desteğine ve sponsor desteğine ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Ayrıca engelli sporunun gelişmesinde yerel yönetimlerin desteğine de ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Muğla'nın engelli sporundaki öncü kulüplerinden biri olan Turkuaz Paralimpik Spor Kulübü, Yusuf Eşin gibi yetenekleri destekleyerek hem Muğla'nın hem de ülkenin gurur kaynaklarından biri olmaya devam ediyor. Eşin'in elde ettiği bu başarı, engelli sporunun ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösterirken, Turkuaz Paralimpik Spor Kulübü de bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendiren kulüplerden biri olarak öne çıkıyor.

Final yarışlarıyla tamamlanan şampiyona sonunda dereceye giren sporculara madalyaları verildi. Şampiyonaya ev sahipliği yapan Sakarya Olimpik Yüzme Havuzu’nda düzenlenen törende, sporcuların sevinci görülmeye değerdi.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık