19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajları

Muğla Valisi Sayın Esengül Civelek, 19 Mayıs nedeniyle bir Bayram mesajı yayınladı. Vali Civelek’in mesajı şöyle:

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajları
  • 18 Mayıs 2020, Pazartesi 16:28

“Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadelemizi fiili olarak başlattığı gün olan 19 Mayıs’ın 101. yıldönümü kutlu olsun.

19 Mayıs, milletimizin yeniden dirilişi, özgürlük ve bağımsızlık yolunda atılan ilk adım ve aydınlık bir geleceğe olan inancın kuvvetlendiği günün adıdır. İstiklal mücadelemizin başladığı 19 Mayıs’ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesi, Cumhuriyeti emanet ettiğimiz gençlerimize duyduğumuz güvenin ve onlara düşen büyük sorumluluğun da göstergesidir.

Sevgili Gençler,

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bütün ümidim gençliktedir.” sözünde de vurguladığı gibi sizler, bizim ve bu milletin yarınları, istikbalisiniz. Cumhuriyetin sağladığı kazanımların bilincinde olarak, Türkiye'nin uygarlık yolunda ilerleyebilmesinin en büyük güvencesi ve teminatısınız. Ülkemizi yarınlara, yeni ufuklara, sizler ve sizin fikirleriniz, düşünceleriniz, çalışmalarınız taşıyacak.  Bu yolda size olan inancımız ve güvenimiz tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu kutsal topraklar üzerinde bizlere bağımsız yaşama onuru kazandıran ve eşsiz fedakârlıkları ile milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, şükran ve saygıyla anıyorum.”

Başkan Gürün’den 19 Mayıs Mesajı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı meşalesini yaktığı 19 Mayıs’ın 101.yılını kutlayan bir mesaj yayımladı.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; “Bir millet düşünün; Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakruzaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nde satır satır anlattıkları Samsun’a çıkmadan önce Anadolu topraklarında yaşananlardı ve tüm bu umutsuzluklara, imkansızlıklara rağmen mavi gözlerini karartan büyük önder tüm ülkenin kaderini değiştirecek kurtuluş meşalesini Samsun’dan yaktı. Türk Milleti manda ve teslimiyet isteyenlere inat Mustafa Kemal Atatürk’e, tam bağımsızlık, demokrasi diyen bu cesur komutana inandı. Erzurum’da, Sivas’ta ve daha sonra Ankara’da alınan kararlar, Türk Milleti’nin cesareti, fedakarlığı ve Atatürk’ün ileri görüşlülüğü sayesinde dünya devletlerine örnek olan bir zafer kazanıldı.

İşte 19 Mayıs bu yüzden Türk Milleti’nin Atatürk önderliğinde tek yürek olduğu tarih, Atatürk’ün de Türk gençliğine hitabesidir. Türk Milleti’nin küllerinden doğduğu, Atatürk’ün doğum günüm dediği tarihtir. Tüm ümidim gençliktedir diyen Atatürk’ün gençlere emaneti, bizlerin gururla kutladığı Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’mızdır. Bizlere bu vatan topraklarını ve bu gurur gününü armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını saygı ve şükranla anıyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyorum.” dedi.

CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu’nun Mesajı

CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu da yayınladığı 19 Mayıs mesajında, “Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları emperyalistlerin ülkemizi işgal ettiği koşullarda tek çıkar yolun halkın bağımsızlık mücadelesini büyütmek olduğunu savunmuş; bu amaçla Kurtuluş Mücadelesi yürütmek ve Halkın Meclisini kurmak hedefiyle 19 Mayıs 1919'da yola çıkmışlardır. Bu kutsal mücadelenin ateşinin yakılmasının üzerinden 101. yıl geçti. Atatürk ve yol arkadaşlarının bu büyük mücadelesi Cumhuriyet'imizin ilanı ile taçlanmıştır. Cumhuriyetimiz tebaa toplumundan yurttaş toplumuna geçişin bu topraklardaki en büyük adımıdır. Ne mutlu bize ki, Atatürk bu büyük atılımı gençlere emanet etmiştir.

Bugün gençlerimiz en küçük demokratik haklarını kullanmalarını engelleyen siyasi baskılarla iktidarın çizgisinde terbiye edilmek isteniyorlar. Gençlerimiz okul süreçleri boyunca niteliksiz eğitimle, yurt ve geçim sorunları ile boğuşurken; mezun olduktan sonra ise işsizlikle, borçlarla, hayat pahalılığı ile uğraşmak zorunda kalıyorlar.

Ancak iletişim ve bilgi çağında gençlerimizin Saray'ın emir eri olması mümkün değildir. Bu cendereyi kıracak olan, gençlerimizin sahip olduğu dinamizmin Cumhuriyetimizin birikimleri ile harmanlanmasıdır. Bu anlayışla CHP, gençlerimizin siyasi katılımının kanallarını oluşturmak için çabalamaktadır.

Gençlerimizle beraber eşit özgür ve adaletli bir ülke mücadelemizi her geçen gün büyüttüğümüze olan inancımla, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ve özlemle anıyor, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'mızı kutluyorum” dedi.

AKP İl Başkanı Kadem Mete’nin Mesajı

AKP Muğla İl Başkanı Kadem Mete de yayınladığı 19 Mayıs mesajında, “19 Mayıs 1919 bir milletin yeniden var olma mücadelesinin başladığı tarihtir. Bu tarih birlik ve beraberliğimizin önünde hiçbir gücün duramayacağının tüm dünyaya ilanıdır” dedi. Mete, açıklamasının devamında şunları belirtti:

“ Cumhurhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile başlayan şanlı direniş tüm dünyada eşine, benzerine az rastlanır bir zaferle taçlanmıştır.

Aziz milletimiz, merhum Mehmet Akif Ersoy’un :

 “Kimi Hindû, kimi yamyam, kimi bilmem ne belâ...

Hani, tâ'ûna da züldür bu rezîl istîlâ!”  diyerek tabir ettiği rezil bir istila ile karşı karşıya kalmış, sadece düşmanla değil yoklukla da mücadele etmiştir.

Bu vatan bizlere canla başla verilen bir mücadelenin sonucunda yurt olmuştur. Adlarını bile bilemediğimiz onca kahramanın bu topraklarda kanı vardır. Bugün bizlerin her şeyden evvel bu durumun farkında olmamız gerekmektedir.

Vatanı için şehadeti büyük bir şeref kabul eden necip milletimiz de bu durumun farkındadır. Daha birkaç yıl önce 15 Temmuz tarihinde yurdumuza yönelik başlatılan işgal girişimine, hayâsızca akına kahraman milletimiz göğsünü siper etmiştir.

Henüz 15’li yaşlarında şehit olmak için cepheye koşan gençlerimiz bugün de aynı azim ve kararlılıkla çalışmakta, vatan ve millet için mücadele etmektedir.

19 Mayıs’ın yıl dönümünde ifade etmek isterim ki daha güçlü bir Türkiye ancak gençlerimizin gayreti ile mümkün olacaktır. Bugün yerli ve milli üretimde, bilimde, sanayide, eğitimde, sağlıkta, ekonomide kültür ve sanatta gençlerimiz çok güzel işler başarmaktadır. Gençliğe güvenimiz tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımızın kutlu olmasını diliyorum.  İnsanlığın içinden geçtiği bu zor dönemde ülkece kenetlenmenin, birliğimizin ve beraberliğimizin her şeyin üstesinden geleceğine inanıyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyorum. Selam ve saygılarımla..”

 

Editör: Şahin ŞAHİN
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık