“23 NİSAN 1920 TARİHİ MİLLİ EGEMENLİĞİMİZ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR TARİHTİR”

​​​​​​​23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Sakarya İlkokulu öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı program çerçevesinde kutlandı.

“23 NİSAN 1920 TARİHİ MİLLİ EGEMENLİĞİMİZ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR TARİHTİR”

Pazar günü saat 10.30’da Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Milas Garnizon Komutan Vekili Yüzbaşı Yasin Bozkurt, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, İlçe Milli Eğitim Müdürü Akın Aydın, siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşların katıldığı kutlama töreni büyük coşku içerisinde gerçekleşti.

Atatürk Anıtı’na İlçe Milli Eğitim Müdürü Akın Aydın tarafından çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşımızın seslendirilmesinin ardından Atapark’taki program sona erdi.

MİLLİ EGEMENLİĞİMİZ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR TARİHTİR

Programın ikinci bölümü ise Sakarya İlkokulu bahçesinde düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşımızın seslendirilmesinin ardından günün önem ve anlamını belirten konuşma İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın tarafından yapıldı. Aydın’ın konuşmasında şu ifadeler yer aldı:

“Cumhuriyet güneşinin berrak yüzünü vatan ufkunda gösterdiği gün olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 103. yıldönümüne ulaşmanın heyecanıyla, kavuşmuş olduğumuz bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını daha sevinç ve coşkuyla kutluyoruz. Yeni bir dönemin başlangıcı olan ve devletimizin temellerinin atıldığı 23 Nisan 1920 tarihi milli egemenliğimiz açısından önemli bir tarihtir.

BİR GÜNEŞ HALİNE GELMİŞTİ

Cumhuriyet’imizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ve onun “Milletin Bağımsızlığını Yine Milletin Azim ve Kararlılığı Kurtaracaktır” öngörüsüyle tutuşturulan bağımsızlık meşalesi, 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara’da, Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline gelmişti. Işığını tarifsiz bir tutkuyla vatana gönül verenlerin gayretinden, azminden, kararlılığından, birlik ve beraberliğinden alan bu güneş; bir dirilişin müjdesiydi.

ÇOCUKLARIMIZA, SEVGİ VE GÜVENİNİ GÖSTERMEKTEDİR

İşte o diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu, bir milleti şaha kaldırdı. Bu şahlanışın adı, birlik ve beraberlikti, milli mücadeleydi, Kurtuluş Savaşıydı, ulusal egemenlikti, demokrasiydi, sevgiydi Türkiye’mizin aydınlık yarınlarıydı.  Sevgiye, barışa, dostluğa, kardeşliğe, çağdaşlığa, bilime, teknolojiye açılan aydınlık ve büyük bir kapı olan 23 Nisan, sevinç ve gururla kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün geleceğin teminatı olan çocuklarımıza, sevgi ve güvenini göstermektedir.  Bizler, bu sevgi ve güven sayesinde dünyanın ilk ve yegâne çocuk bayramı olarak tarihe geçen, Millet Egemenliğine dayanan demokrasinin ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı gün olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sayesinde tüm Dünya Çocuklarıyla Ulusal Egemenlik sevincimizi paylaşıyoruz.

ÜLKEMİZİ VE İNSANLIĞI YÜCELTECEKTİR

Sevgili öğrenciler, her şeyin en güzeline layık olan sizler, okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan, çözümcül eleştirilerde bulunabilen, günceli, çağdaş yaklaşımlarla değerlendiren, yenilikçi, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, evrensel insani değerleri tam olarak algılamış kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe, ülkemiz ve insanlık adına büyük bir kazanım olacağımızı aklınızdan çıkarmayın. Bu donanım sizi, ailenizi, milletimizi, ülkemizi ve insanlığı yüceltecektir. Yeter ki, birikimli olmak için çalışın, başarmak için samimi ve gayretli olun.

BERABERLİĞİMİZİ ZEDELEYEN UNSURLARA FIRSAT VERMEYELİM

Değerli öğretmen arkadaşlarım, kıymetli veliler; çocuklarımızın, kendine güvenen, çağın ruhunu anlayan, teknolojiye hâkim, girişimci, ufku ve vizyonu geniş, değerlerine bağlı, kültür ve medeniyetimizi daha ileri noktalara taşıyacak bireyler olarak yetişmesine büyük özen göstermeliyiz.

İnanıyorum ki; çocuklarımız zengin kültürümüzden, bağımsızlık mücadelemizden, demokrasinin değerlerinden güç alarak ülkemizi daha da ileri seviyelere götüreceklerdir. Milli birliğimizi beraberliğimizi zedeleyen unsurlara fırsat vermeyelim. Bizi biz yapan Çanakkale Savaşı ruhunu, Kurtuluş Savaş’ı ve milli mücadele ruhunu asla unutmayalım. Her zaman vatanını seven, koruyan, milli şuur ve benliğinden vazgeçmeyen bireyler yetiştirmenin gayretinde olalım. Hızla değişen bu dünyada ülkemizin adını milli ve manevi değerlere bağlı kalarak, bilimde, fende, teknolojide, sanayide ve en önemlisi eğitimde altın harflerle yazdıralım.

ÇOCUK BAYRAMINI EN İÇTEN DİLEKLERİMLE KUTLUYORUM

Bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, bu vatan için canını feda eden tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla yâd ediyorum. Başta bu günü anlamlandıran çocuklarımızın, ülkemizin, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

ŞİİRLER, ÖDÜL TÖRENİ, GÖSTERİLER

Aydın tarafından yapılan konuşmanın ardından program öğrenciler tarafından hazırlanan gösterilerin sunumu, şiirlerin okunması ve de düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle devam etti.

Öğrencilerin performansını fotoğraflayıp ve görüntüleyerek hatıralarında yer vermek isteyenlerin ailelerin verdikleri mücadele de yine objektiflere yansıdı.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık