250 öğrenci Beçin Kalesi'ni gezdi

​​​​​​​7000 yıllık geçmişiyle UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde olan Beçin Kalesi, havaların ısınmasıyla birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

250 öğrenci Beçin Kalesi'ni gezdi
  • 11 Nisan 2022, Pazartesi 9:36
 

Çalışmalarla küllerinden yeniden doğan ve tarih sahnesinde hak ettiği yeri kazanmaya başlayan Beçin Kalesi, öğrencilerle buluşuyor. 

Geçtiğimiz aylarda “Bir Tarih Hazinesi Beçin Kalesi” adlı kitap ve belgesel filmle tanıtımına ivme kazandırılan bu görkemli kültürel miras, çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapmaya başladı.

Milas ilçemizde tarihin ilk çağlarından günümüze dek uzanarak insanlık tarihine tanıklık eden Menteşe Beyliğine başkentlik yapan Beçin Kalesi, Türk şehircilik tarihinin en korunaklı yapılarından biri olma özelliğini koruyan ender antik şehirlerden biridir. Milas'ın güneyinde doğa harikası düz bir platonun üzerinde yükselen, saklı bir hazine olma özelliğine sahip Beçin Kalesi ve ören yerinde, Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı desteğiyle kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Beçin Kalesi'ni tanıtmak ve tarihi eserlerle ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla Milas ilçemizden 7 okuldan 250 öğrenci ve 25 öğretmenin katılımıyla şenlik düzenlendi. 

Beçin Ortaokulu, Özel İmi Ortaokulu, Özel Özge Ortaokulu, Özel Final Ortaokulu, Özel Sınav Ortaokulu, Milas Anadolu Lisesi, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden öğrenciler şenlikte müzik dinletileri, halk oyunları solo gösterisi, akıl ve zekâ oyunları, okçuluk gösterisi, bocce, resim atölyesi, uçurtma etkinliği, yüz boyama, geleneksel çocuk oyunları gibi etkinlikler gerçekleştirildi.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık