5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutladılar

​​​​​​​Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Milas İlçe Temsilciliği tarafından 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi. Gün dolayısıyla İlçe Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada “Hiçbir eğitim emekçisinin istemediği ÖMK geri çekilmeli. Eğitim emekçilerinin görüşleri ve Öğretmenlik Statüsü Tavsiye kararları dikkate alınarak yeniden düzenlemelidir” denildi.

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutladılar
  • 07 October 2022, Friday 9:39

Eğitim Sen Milas İlçe Temsilciği tarafından Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla etkinlik gerçekleştirildi. Etkinliğe sendika üyesi öğretmenler katıldı.

BİZ YAPTIK OLDU MANTIĞI İLE YAPILMIŞTIR

Gün dolayısıyla temsilcilik tarafından ise bir açıklama yayınlandı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Dünya Öğretmenler Günü’nün geçmişi, uluslararası öğretmen örgütlerinin katkılarıyla 5 Ekim 1966 tarihinde ILO ve UNESCO tarafından ‘Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’nın alınmasına dayanmaktadır. Tüm dünya öğretmenleri için önemli olan bu tarihi karar, öğretmenlerin toplumsal statüsü ve haklarına yönelik önemli ve tarihi bir adım olmuştur. 5 Ekim, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO ve ILO tarafından 1994 yılında Dünya Öğretmenler Günü olarak ilan edilmiştir. 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, Türkiye’den sadece Eğitim Sen’in üyesi olduğu Eğitim Enternasyonali’ne üye yüzden fazla ülkede eş zamanlı olarak kutlanmaktadır.

Öğretmenlerin toplumsal statüsü ve haklarına yönelik önemli ve tarihi bir adım olan ‘Tavsiye Kararı’ ile öğretmenlerin sadece okulda değil, toplum içinde de yerine getirdikleri görevin taşıdığı önem uluslararası düzeyde belgelenmiştir. ‘Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı’, öğretmenlerin konumlarını güçlendirmeyi, haklarını geliştirmeyi ve korumayı amaçlarken, aynı zamanda uluslararası düzeyde yapılmış bir toplu sözleşme niteliği taşımaktadır. ‘Tavsiye Kararı’, Türkiye tarafından da kabul edilen ve altına imza atılan bir belge olmasına rağmen, Türkiye’nin yıllardır yükümlülüklerini yerine getirdiğini söylememiz mümkün değildir.

Ülkemizde öğretmenlik meslek kanunu 7354 sayı ile 14 Şubat 2022 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu kanun ihtiyacı karşılamaktan uzak öğretmenlik mesleğini sadece kariyer basamaklarına indirgeyen bir yasa olmuştur. Hazırlanırken ilgili tarafların görüşleri alınmamış. Biz yaptık oldu mantığı ile yapılmıştır.

Yasada yer alan uzman ve başöğretmenlik kariyerleri için yapılacak olan sınav yönetmeliği yayınlanmıştır.

 Yasanın kendisi iptal istemiyle Anayasa Mahkemesine dava açılmış. Sınav yonetmeligide yine iptal istemiyle Eğitim sen tarafından Danıştay’a dava açılmıştır.

Yasanın iptal edilmesi için Hukuk mücadelemiz devam ederken eş zamanlı olarak, kokart eylemi, başın açıklamaları, imza kampanyaları,  15 Ekimde Merkezi Ankara mitingi ile alan mücadelemiz de devam etmektedir.

Hiçbir eğitim emekçisinin istemediği ÖMK geri çekilmeli. 

Eğitim emekçilerinin görüşleri ve Öğretmenlik Statüsü Tavsiye kararları dikkate alınarak yeniden düzenlemelidir.

Yaşasın Eğitim Sen, Yaşasın KESK!”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık