5 Yıldır Beklenen Projede Çalışmalar Başladı

TOKİ'nin Muğla projesi Milas ilçesi İsmetpaşa Mahallesi'nde inşa edilecek. 546 adet konutun yer aldığı  TOKİ  Milas projesinde altyapı ve çevre düzenlemesi işi de mevcut.

5 Yıldır Beklenen Projede Çalışmalar Başladı

TOKİ Milas projesinin ihalesi 30 Kasım 2023 tarihinde yapılmış. İhale şartnamesine göre, 546 konut, yer tesliminden itibaren 550 takvim gününde yapılacak ve hak sahiplerine teslim edilecek. TOKİ evlerinin yapımına başlanmış olduğuna göre, müteahhite yer teslimi de yapılmış olması gerekiyor. Yani süreç, kısa bir süre önce başlamış durumda.

Sodra Dağı eteklerinde, İsmetpaşa Mahallesi ile yeni Devlet Hastanesi arasındaki radar yolunun, Kredi ve Yurtlar Kurumu yurdunun bulunduğu bölgede, yolun üst kısmı ve alt kısmında kayaların kırılması ve dekapaj işleri yapılmakta şu aralar.

Konuyla ilgili olarak Milas(ta ve Valilikte hiç kimseden bilgi almamız mümkün olmadı. Ancak daha önce yapmış olduğumuz haberlere ve TOKİ sitesinde yer alan bilgilere göre, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafınca, Muğla’nın Milas İlçesi İsmetpaşa Mahallesi Mevkiinde 260/1269, Ada/Parsel sınırları içerisinde 546 Adet Konut, 4 Kapıcı Dairesi İnşaatı ile Altyapı ve Çevre Düzenlenmesi projesinin yapılması planlanıyor.

Proje kapsamında 27 adet blok, 2+1’den 3+1’e değişen 546 adet konut, 4 adet kapıcı dairesi, inşaatı ve çevre düzenlenmesi yapılacak.

ÖDEMELER VE TESLİM SÜRESİ

Kura çekilişi sonucunda ev almaya hak kazanan kişiler sözleşme sonrası taksitleri ödemeye başlayacak. 240 ay vade, yani 20 yılda ödenecek konutlarda taksitler değişiklik gösterecek. Sözleşmede yazan maddelere göre, memur maaşına yapılacak zam göz önüne alınarak TOKİ taksitleri her yıl zamlanacak. Ocak ve Temmuz aylarında memur maaşlarına zam geldiği düşünülürse, TOKİ taksitleri sabit olmayacak ve 20 yıl boyunca artış gösterecek.

Toplam 608 bin lira fiyata sahip, 2 artı 1 konutlarda aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitler olacak. Bu taksitlerin miktarı inşa edilecek konuta ve daireye göre değişiklik gösterecek. Ayrıca taksit miktaryanı sabit olmayıp, memurlara zam yapıldığı zamanlarda, buna paralel olarak artış gösterecek. Ve, kuralar çekilirken belirtilen rakamlar, asla böyle kalmayacak.

850 bin fiyata sahip 3+1 konutlar 3 bin 780 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vade ile satışa sunulacak. Aynı değişiklik ve artış bu konutlar için de olacak. İlk dönemsel artış, sözleşme tarihine göre İdarece belirlenecek. Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacak.

Ancak bu konularla ilgili varsa değişikliklerle ilgili bilgi almak mümkün olmadı. Çünkü şu anda, ne Milas ne de Muğla’da TOKİ’nin bir irtibat noktası bulunmuyor. Bütün araştırmalarımıza karşın, bu konularla ilgili Kaymakamlık ve Valilikte de bilgi bulunmuyor.

Ayrıca projenin başladığını gören hak sahipleri de ödemelerin nasıl yapılacağı, aylık taksiklerin ne kadar olacağı konusunda merak içerisindeler.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık