‘Adalet Kervanı’nın Beşinci Durağı Milas Oldu

​​​​​​​Muğla’da termik santrallerin mahkeme kararlarına uyularak kapatılması ve toplumda farkındalık yaratmak amacıyla oluşturulan Muğla Adalet Kervanı, bugün Milas’a geldi. Ellerinde termik santral ve kömürün zararları hakkında dövizler taşıyan grup, şehir içerisinde bilgilendirme yaptı.

‘Adalet Kervanı’nın Beşinci Durağı Milas Oldu
  • 25 October 2023, Wednesday 14:16

Muğla’da mahkemece kapatılmasına karar verilen termik santrallerin doğa ve insan sağlığına verdiği zararlara dikkat çekmek için yürüyüş başlatıldı. Toplumda farkındalık yaratmak ve santrallerin mahkeme kararlarına uyularak kapatılması için Karadam Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği (KARDOK), Muğla Çevre Platformu, İklim Adaleti Koalisyonu ve Ekoloji Birliği tarafından Muğla Adalet Kervanı oluşturuldu.

20 Ekim’de Datça’dan yola çıkan kervanın beşinci durağı Milas oldu. Marmaris, Akyaka, Menteşe, Yatağan’da yapılan programların ardından bugün Milas’a ulaşan Adalet Kervanı birleşeni üyeleri, Milas Şehir Parkı’ndan başlayarak, şehir içerisinde kömürün verdiği zararları anlattılar. İkizköy'ün gönüllü avukatı İsmail Hakkı Atal öncülüğünde yapılan bilgilendirme ve bildiri dağıtımı yürüyüşüne, ellerinde termik santraller ile kömürün zararları hakkında dövizler taşıyan köylüler de eşlik etti.

Şehir merkezindeki yürüyüşün ardından Milas Şehir Parkı’nda bir araya gelen grup burada bir basın açıklaması düzenledi.

TERMİK SANTRALLAR KAPATILMALI, MUĞLA CENNET KALMALIDIR!

Muğla Adalet Kervanı adına MUÇEP Milas Meclisi üyesi Fikret Çoban’ın yaptığı ortak basın açıklaması ‘Akbelen Ormanını vermeyeceğiz’ sloganları eşliğinde yapıldı.

Açıklama şu şekilde;

“Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, bu yılın temmuz ayında New York’ta yaptığı basın toplantısında küresel ısınma çağının sona erdiğini, bunun yerine “küresel kaynama çağının” başladığını söyledi. Guterres, sıcaklık artışını sınırlamak ve iklim değişikliğinin zararlı sonuçlarından kaçınmak için dünyaya acil önlem çağrısında bulundu.

Önerdiği önlemlerin başında elektrik üretiminde kömür kullanımının acilen terk edilmesi ve bunun için 2030 yılına kadar bütün ülkelerin inandırıcı planlar ortaya koyması gelmektedir.

Küresel ısınmanın önlenmesi için yapılması gereken en önemli iş enerji üretiminde fosil yakıt kullanılmasının önlenmesidir.

Ülkemizde küresel ısınmanın önlenmesi noktasında inandırıcı planlar koymak yerine miadı dolmuş, mahkemelerce kapatma kararı verilmiş termik santralların yaşatılması için devlet teşvikleri verilmektedir.

Muğla’daki üç termik termik santral hakkında 27 sene önce, 1996 yılında mahkemece verilmiş kapatma kararları olmasına rağmen santrallar çalışmaya devam etmektedir. Kapatılması için öngörülmüş bir takvim de yoktur.

BU SANTRAL VE OCAKLARDA ÇALIŞANLAR MAĞDUR EDİLMEMEDEN KAPATILMALIDIR

Linyit kömürü ile çalışan ve 40 yıldır havayı, suyu, toprağı kirleten, sağlığımızı bozan, köylerimizi, bağımızı, bahçemizi, zeytinlerimizi, ormanımızı, derelerimizi, yer üstü, yer altı su kaynaklarımızı yok eden, Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralları, bu santral ve ocaklarda çalışanları mağdur etmeden, uluslararası çalışma örgütünün önerdiği Adil Geçiş tedbirleri de alınarak bir an önce kapatılmalıdır.

37 KÖYÜMÜZ DAHA YOK EDİLME TEHDİDİ ALTINDADIR

Termik santrallar ve kömür ocakları nedeniyle bugüne kadar 23 köyümüzün 8’i tamamen, 15 köyümüzün de önemli bir bölümü yok edilmiş, köylüler göç etmeye ve sefalete zorlanmıştır. Ruhsat sahası içinde kalan kalan 37 köyümüz daha yok edilme tehdidi altındadır.

Termik santrallar ve kömür ocakları kapatılmadığı takdirde sadece Akbelen değil, Çamköy, Karacahisar, Turgut ve ruhsat sahası içinde kalan bütün köy, mera ve ormanlarımız yok edilecektir.

Akbelen için de iş işten geçmiş değildir, ağaçlar kesilmiş olabilir ama Akbelen orman vasfını korumaktadır. Bütün Muğlalılar olarak hep birlikte mücadele edersek, Akbelen’i kurtarabiliriz.

Havamızı, suyumuzu, toprağımızı, Akbelen’i, ormanlarımızı, su kaynaklarımızı, köylerimizi, zeytinlerimizi, arıcılığımızı, sağlığımızı korumak istiyorsak, fosil yakıtlı termik santrallar kapatılmalıdır.

MUÇEP, Kardok, Ekoloji Birliği ve İklim Adaleti Koalisyonu tarafından oluşturulmuş bu kervan, Termik Santralların Kapatılması için 20 Ekim’de Datça’dan yola çıkmış, Marmaris Akyaka Menteşe ve yatağana uğradıktan sonra bugün Milas’a gelmiştir. Arkadaşlarımıza hoş geldiniz diyoruz. Buradan su mağduru Güllük’e oradan da, su kuşlarının yaşam alanı Bargilya'da devam edecektir.

Termik Santrallar Kapatılmalı, Muğla Cennet Kalmalıdır!”

UYUDUĞUNUZ UYKUDAN UYANIN!

Atılan sloganların ardından konuşan İkizköy Direnişçi Nejla Işık, “Burada en fazla çocuklar dikkat çekiyor. Çocuklar dinledi bizi. Biz gelecek nesillere çocuklarımıza güzel bir ülke, temiz bir gelecek, ormanlar, zeytinler, toprak ve tüm canlıların yaşam alanı için su bırakmak zorundayız. Bu bizim borcumuzdur. Biz köylüler olarak orada nöbetimizi bırakmadık. Siz de Milas olarak uyanın ve Akbelen’e sahip çıkın. Yaşamımız için en büyük temel ihtiyaç sudur. Kemerköy Termik Santrali denizden alıyor suyu ve denize geri bıraktığı için kirletiyor. Üç termik santral bizim yıllardır sularımızı yok ettiler. Santraller soğutmada Milas’ın kullandığı suyun 2,5 katı su kullanıyor. Biz bahçelerimizi ekmiyoruz su yok olmasın diye ama Bodrum’daki oteller, siteler havuzlarını dolduruyor. Yargı kararına uyulsun. 30 sene önce verilen santraller kapatılsın kararı uygulansın. Derdimiz santrallerde çalışan insanlarla değil. Ne köylüler olarak bizler mağdur edilelim, ne de işçiler mağdur edilsin. İnsanlarımız kanserden ölüyor. Termik santraller ölen insanlarımızı, su kaynaklarımızı geri getirebilecek mi? Uyuduğunuz uykudan uyanın! Çocuklarımızın geleceğine sahip çıkalım” dedi.

Adalet Kervanı; Milas’tan sonra Bodrum’a ve Ören’e uğradıktan sonra 28 Ekim Cumartesi günü Akbelen’de son bulacak.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık