Akbelen davası yarın: Duruşma öncesi dayanışma çağrısı

Milas’a bağlı İkizköy’de Limak ve İçtaş şirketleri tarafından alındığı iddia Akbelen Ormanı’nın kesimine yol açan orman tahsis uzatmasına karşı açılan davanın 13 Haziran Perşembe günü (yarın) Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde duruşması var. Akbelen direnişçileri, dava öncesi çağrıda bulunarak dayanışma çağrısında bulundu.

Akbelen davası yarın: Duruşma öncesi dayanışma çağrısı
  • 12 June 2024, Wednesday 14:09

“Akbelen Ormanı'nın katline, hayatlarımızın gasp edilmesine izin veren fermana karşı duruşmaya birlikte yürüyelim!” diyen Akbelen direnişçileri, “13 Haziran Perşembe günü saat 13’te Muğla Sınırsızlık Meydanı'nda buluşuyoruz. Havasını, suyunu, toprağını seven herkesi dayanışmaya çağırıyoruz!” dediler.

İkizköylülerin avukatı İpek Sarıca, “Akbelen ormanlarındaki tahsis süresinin iptali için açtığımız dava görülecek. Davayı kazansak ne olacak? Akbelen ormanları katledildi. Davayı kazanmamız burada verilen mücadelenin haklılığını ortaya koyacak. 24-29 Temmuz tarihlerinde Limak ve İçtaş şirketleri hukuksuz verilen karar ile Akbelen ormanlarını katlederek büyük bir eko kırım suçu işlediler. İşte bu nedenle köylüler ile açtığımız bu davayı yine hep birlikte savunacağız” diye konuştu.

MAHKEME DEVAM EDERKEN 100 BİN AĞAÇ KESİLDİ

İkizköylüler Limak ve İçtaş’ın Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nden 2023 yılında hukuksuzca alınan orman tahsis süresini uzatma belgesinin iptali için Muğla 1. İdare Mahkemesi’ne dava açmışlardı. Ancak yargı sürece devam ederken Limak ve İçtaş Akbelen’de yaklaşık 100 bin çam ağacını kesmişti. Yarın yapılacak duruşma öncesinde İkizköylülerin avukatı İpek Sarıca ve direnişin sembolü haline gelen İkizköy Muhtarı Nejla Işık dayanışma çağrısında bulunarak destek istedi.

“BİZİ YILDIRAMADILAR YILDIRAMAYACAKLAR, TOPRAKLARIMIZI TERK ETMEYECEĞİZ”

İkizköy Muhtarı Nejla Işık yaptığı açıklamada tam 5 yıldır gece gündüz nöbet tutarak verdikleri direnişte, geçtiğimiz yıl 24 Temmuz’da maden şirketinin jandarma ile Akbelen ormanlarına girerek on binlerce ağacı kestiğini belirterek, “Bütün mücadelemize ve direnişimize rağmen Akbelen ormanlarını koruyamadık. Şimdide zeytinlerimizi, toprağımızı, hayvanlarımızı yaşamımızı korumaya çalışıyoruz. Yarın yapılacak bu mahkeme bundan önemli. Bugüne kadar bizi yıldıramadılar, yıldıramayacaklar. Köylüler olarak hayatlarımızı ortaya koyduk, Toprağımızı zeytinlerimizi yaşamımızı köyümüzü korumaya devam edeceğiz. Bu topraklardan biz gönderemeyecekler. 24 Temmuz'da başlayan ve tüm çabalarımıza rağmen yok edilen Akbelen Ormanı'nın kesimine yol açan orman tahsis izninin uzatılmasına karşı açtığımız davanın duruşması görülecek. Darp, şiddet, gözaltılar, yol kesmeler, ulaşımı engellemeler; hiçbir şey Akbelen için bir araya gelmemizi engelleyemedi. Şimdi de Akbelen'e sahip çıkan herkesi; haksızlığa, baskıya ve talana karşı haklı mücadelemizin ve Akbelen'in yanında olmaya, bu kez Muğla 1.İdare Mahkemesine dayanışmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

“BİZE DESTEĞE GELSİNLER”

İkizköylü Aytaç Yakar da “5 senedir mücadelemizi sürdürüyoruz. Doğamız yok olmasın diye uğraşıyoruz. Amacımız bir avuç toprağımızı korumak. Ama biz her türlü kötü muamele ile karşılaştık. Doğamızdan ellerini ayaklarını çeksinler. Enerji her yerden üretiliyor ama toprağı her yerde bulamıyoruz. Havasını, suyunu, toprağını seven bize desteğe gelsin.” dedi.

“DOĞAYA, GELECEĞE NE KADAR SAYGI DUYULDUĞU BU DURUŞMADA BELLİ OLACAK”

İkizköylü yurttaşların avukatlığını yapan İpek Sarıca da şunları söyledi:

“Akbelen Ormanı kesilmesinin hukuki yanı orman tahsis iznin uzatılması işlemi aslında. Bu işlem sayesinde Akbelen Ormanı katledildi. Orman tahsis izni aslında 28 Aralık 2021'e kadar sürüyordu. İznin bitiş tarihinden önce Orman Bölge Müdürlüğü’ne başvuru yapılması gerekiyor. Fakat bu izin ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı varken, şirket kesim için başvuru yapmış. Müdürlük ise başvuruyu alıyor ve işlem yapmadan askıda bekletiyor. Başvuru konusu hukuksuz bir işlem ve bu işleme dayanarak kesim iznini uzatma kararı veriliyor. O kararla Akbelen Ormanı katledildi ve eko-kırım suçu işlendi. Duruşmada bu iznin iptal edilmesini isteyeceğiz. Doğaya, geleceğe ne kadar saygı duyulduğu bu duruşmada belli olacak.”

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık