Akbelen'de 18 kişi gözaltına alındı

Akbelen Ormanı'n direniş altıncı gününde de devam ederken, polis ve jandarma nöbet alanının etrafını çevirdi. Alana giriş ve çıkışa izin verilmezken, köylüler ve çevreciler, kesimin nöbet alanına yaklaşması üzerine,yol kapatarak tepki gösterdi. Yolu kesen göstericilere TOMA ile saldıran güvenlik güçleri 18 kişiyi gözaltına aldı.

Akbelen'de 18 kişi gözaltına alındı
  • 29 July 2023, Saturday 11:11

Akbelen Ormanı'nda kömür ocağı açmak için başlatılan ağaç kesimi, nöbet alanına kadar dayandı. Sabah 5.30'da başlayan kesim öncesinde jandarma ve polis, çadırların bulunduğu nöbet alanının etrafını sardı. Alana giriş ve çıkışa izin verilmedi.

Abluka altına alınan alana girmek isteyen bölge halkının avukatlarından İsmail Hakkı Atal ve Leyla Bilgen'in de aralarında olduğu 18 kişi gözaltına alındı. Kesime engel olmak isteyenlere de jandarma, tazyikli su ve biber gazı ile saldırdı.

İkizköy Çevre Komitesi'nden Nejla Işık, "Sabah bütün kesim ekipleri kesime başladı. Alandaki arkadaşlara ulaşamıyoruz. Buraya gelmeye çalışan yüzlerce insan vardı. Çamköy'de yollar kesilmiş. Burada Akbelen ormanını yok ediyorlar, gözlerimizin içine baka baka ağaçları katlediyorlar. Yürüyerek gelin" dedi.

Köylüler ve çevreciler, Milas Ören karayolunu kapatarak bekleyişe geçti. Alan dışında bekleyişini sürdüren köylüler ve çevreciler, Milas Ören karayolunu kapattı. Köylüler, "Biz suç işlemiyoruz, doğamızı yaşam hakkımızı savunuyoruz" diyerek tepkisini dile getirdi.

YK enerji personel servisinin ve Orman işletme müdürlüğü iş araçlarının geçişini engelledi. İki TOMA tarafından su ile dağıtılmaya çalışılan grup yarım saatten fazla trafiği durdurdu. Sadece iki hastası olan aracın geçmesine izin verdi eylemciler. 20 kişi gözaltına alındı. Milas jandarma komutanlığına götürülen çevreciler içinde Çevre Mühendisi Deniz Gümüşsel, avukat İsmail Hakkı Atal ve avukat Leyla Bilgen de var.

Alınan bilgiye göre; gözaltına alınan kişilerin listesi ise şöyle;

Av. İsmail Hakkı Atal, Av. Leyla Bilgen, Deniz Gümüşel, Şengül Yüksel, Songül Fular Erdem, Nilay Ormanlo Bağpınar, Harun Cici, Deniz Mensa Ergenç, İlayda Kekeç Ilgaz, Pelin Naçin, Levent Büyük, Kemal Özberksoy, Alper Turaç, Esra Balbar, Kerem Gündoğdu, Orhun Sercinoğlu, Ahmet Atay, Aslıhan Kahraman

Gözaltına alınanlar Milas İlçe Jandarma Komutanlığı bahçesinde..

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık