AKBELEN’DE JANDARMA DESTEĞİNDE KESİM BAŞLADI..

İki seneyi aşkın süredir Milas’ta Akbelen Ormanı’nı yok edecek kömür madeninin genişlemesine karşı mücadele eden İkizköylüler, bu sabah jandarma ve kesim ekipleriyle uyandılar. Akbelen Ormanı’nda sabaha karşı kesim başladığını söyleyen köylüler ve çevreciler, jandarma ve TOMA’ların ablukasında kesime karşı çıkıyor, destek bekliyor.

AKBELEN’DE JANDARMA DESTEĞİNDE KESİM BAŞLADI..

Limak Holding ve İÇTAŞ ortaklığındaki Yeniköy Kemerköy Termik Santrali’ne (YK Enerji) kaynak sağlanması için kömür madeni sahasının genişletilmesi için çadırlı nöbet alanına bu sabaha karşı saat 06.00’da çok sayıda jandarma ekibi ve TOMA’lar sevk edildi.

Akbelen Ormanı direnişçileri tarafından yapılan bilgilendirmeye göre; “Jandarma ekipleri ana yolları kesmiş durumda. İkizköylüler bir an önce Akbelen Ormanı’ndaki ablukanın kaldırılmasını ve kesim kararının durdurulmasın talep ediyorlar. Konuya duyarlı tüm kamuoyunu Akbelen Ormanı’na desteğe çağırıyoruz.” dediler.

Ne olmuştu?

Yeniköy ve Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerini işleten, Limak Holding ve İÇTAŞ ortaklığındaki YK Enerji, İkizköy’deki Akbelen Ormanı’nın 740 dönümlük bölgesini, termik santrallere linyit sağlayan açık maden ocağına katmak için gerekli izinleri almış (Kasım 2020) ancak İkizköylüler’in direnişiyle karşılaşmıştı. 17 Temmuz 2022 sabah saat 6'da Akbelen Ormanı’na giren Orman İşletmesi kesim ekibi İkizköy halkı ormanın derinliklerine erişinceye kadar 30'a yakın ağacı kesmişti. İkizköylüler o günden beri ormanda 24 saat nöbet tutuyor.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık