Akgedik Barajı’nın Üstünde Mermer Ocağı Açılmak İsteniyor..

Milas merkeze 5 km. uzaklıkta, Kırcağız Mahallesi Kavacık Mevkiinde yeni bir mermer ocağı açmak için ÇED süreci başlatıldı. Aslında bu bölgede 10,6,2022 tarihinde verilen ÇED Gerekli Değildir kararı ile işletilmekte olan 15,47 hektarlık bir ocak görünüyor. Aslında ruhsat sahası 99,69 hektarlık. Ancak ruhsat sahibi olanlar, 25 hektarın altındaki alanlar için ÇED Gerekli Değildir kararını valilikten çıkarabildikleri için, bu 99 hektarı parçalara bölerek başvuru dosyaları hazırlıyorlar. Şimdiki başvuru bu ruhsatın 8,5 hektarlık bölümü için yapılmış ve ÇED süreci 28.2.2024 tarihinde başlatılmış.

Akgedik Barajı’nın Üstünde Mermer Ocağı Açılmak İsteniyor..

Açılmak istenen maden ocağı, Milas’ın da içme suyunu sağlayan kaynak olan Akgedik Barajı’na kuş uçuşu 1,4 km. uzaklıkta. Yani, üretim sürecinde çok yoğun toz ve pasa üreten bu ocağın Akgedik Barajı’nı kirleteceği de bir sır değil.

Bu bilgiler önümüze geldiğinde hatırladık ki, bu ocağın açılacağı yer, bundan 12-13 yıl öncesinden başlayan ve zamanımıza kadar benim hatırladığım en az 4 kez yanan ormanlık bir alan. O zamanlar haberlerini yaparken bile bazen üst üste yıllarda aynı bölgenin yaz aylarında yandığını, bölgenin beyaz maden yataklarına da yakın olması nedeniyle, buranın da aynı şekilde yakılmış olabileceğini düşünmüştük. Ben sadece üç yıl üst üste aynı yerin yandığını ve haber yapmak için bölgeye gittiğimi hatırlıyorum.

Tecrübelerimizde yanılmadığımız da şimdilerde ortaya çıkıyor. Bu ocak alanı, Balçık yolundan Akgedik Barajı’na giderken, hemen Akgedik Barajı’nın arkasındaki tepede yer alıyor. Ama o bölgeye esas Kargıcak yoluna sapmadan sağa sapılarak gidilebiliyor. Muhteşem ormanlar vardı o bölgede ve yıllarca yakıla yakıla, şimdi de maden sahası haline getirilmiş anlaşılan..

Akgedik Barajı sularını kirletme riski çok yüksek olan bu işletme için başlayan ÇED süreci, bakalım nasıl sonuçlanacak? Nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, yine iptal davalarının başlayacağı bir süreç başlıyor gibi..

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık