Akyaka  plan revizyonuna karşı imza kampanyası

11 Ağustos 2022 tarihinde askıya çıkarılan Akyaka Kentsel Tasarım Alanları Planı Revizyonuna karşı, MUÇEP Gökova Meclisi bir basın açıklaması yaptı ve plana itiraz dilekçesi kampanyası başlattı. 

Akyaka  plan revizyonuna karşı imza kampanyası
 

Dün Akyaka Pazaryerinde Akyakalıların katılımı ile yapılan basın açıklamasını MUÇEP Gökova Meclisi Eşsözcüsü Candan Süsoy okudu.  

İlk olarak iki yıl önce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonları Akyaka’yı rant alanına dönüştüreceği gerekçesi ile yoğun  olarak eleştirilmiş ve Akyakalıların açtığı dava sonunda iptal edilmişti. Ancak Bakanlık iptal edilen plan revizyonları üzerinde çok az değişiklik yaparak geçen yıl bir kez daha askıya çıkarmıştı. Bakanlığın Mahkeme kararına rağmen aynı planda ısrar etmesi yoğun eleştirilere neden olmuş ve Akyakalılar bir kez daha iptal davası açmıştı. Dava süreci devam ederken Bakanlık bu kez dava konusu olan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planlarda Kentsel Tasarım Alanı olarak belirlenen alanlarda plan değişikliği hazırlayarak  askıya çıkardı.

 Basın açıklamasının okunmasından sonra Gökova Meclisi üyeleri hazırladıkları itiraz dilekçesinin kopyalarını dağıttılar. Akyakalıların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte çok sayıda imzalı itiraz dilekçesi  toplandı. Dilekçeler en geç askı süresininin biteceği 10 Eylül 2022 tarihine kadar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne teslim edilecek.

Gökova Meclisi’nin açıklaması şöyle:

“Hukuki süreç devam ederken Akyaka’nın İmar Planını değiştirmek

yangından mal kaçırmaya çalışmaktır!

 

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin kalbindeki Akyaka’yı rant alanına dönüştürmeyi hedefleyen yeni bir İmar Planı Revizyonu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 11 Ağustos 2022 tarihinde askıya çıkarıldı.

 

Bakanlığın 15.10.2020 tarihinde askıya çıkarılan İmar Planı Revizyonu Akyakalıların açtığı dava sonucunda iptal edilmiş, akabinde iptal edilen bu plan üzerinde çok az değişiklik yapılarak dava konusu olan itiraz noktaları çok büyük oranda korunarak 8.10.2021 tarihinde yeniden askıya çıkarılmıştı. Bu plan revizyonuna karşı Akyakalılar dava açtı ve dava devam ederken Bakanlık bir kez daha sanki bu süreçler yaşanmamış gibi aynı plan revizyonunda ısrar ederek yeni bir revizyon planını 3. kez askıya çıkardı.

 

Bakanlık Akyakalıların itirazlarını ve Mahkemenin bu itirazları haklı görerek verdiği iptal kararını yok saymaya devam ediyor ve ısrarla aynı planı ufak tefek makyajlarla yeniden ve yeniden askıya çıkarıyor. Bu ısrardan anlaşılıyor ki Bakanlık Akyakalıların yorulmasını veya mücadele azminin kırılmasını umut etmektedir. Diğer yandan Bakanlığın Akyaka’yı rant alanına dönüştürme sevdası Gökova ÖÇKB üzerindeki rant baskısını da arttırmakta, yasadışı işgalcileri cesaretlendirmektedir. Bakanlığın şunu bilmesini isteriz ki; itiraz sürecinde adil bir değerlendirme yapmayıp yargılama devam ederken yeni plan askıya çıkarılması ve bunun alışkanlık haline getirilmesi Akyakalıların mücadele azmini daha da güçlendirmekte, ama idareye ve hukuka olan inancını azaltmaktadır.

 

Üçüncü kez askıya çıkarılan plan revizyonunda dava konusu olan önceki plan revizyonu sanki dava süreci tamamlanmış ve onaylanmış gibi temel alınarak kentsel tasarım planlaması yapılmıştır. Üstelik bu yeni plan revizyonu ile birlikte Mekansal Planlama Yönetmeliğine aykırı olarak bir Plan Raporu dahi sunulmamıştır.

 

Askıdaki plan revizyonu ile getirilen kentsel tasarım planı, Gökova ÖÇKB Yönetim Planında şart koşulmasına rağmen Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü tarafından herhangi bir Taşıma Kapasitesi Projesi yaptırılmadan askıya çıkarılmıştır.

 

Bu yeni planla adeta yangından mal kaçırırcasına kamusal alanlarımız, yürüyüş yolu düzenlemesi adı altında ticarileştirilmektedir. Kamusal alan kullanımının daraltıldığı, ticari kullanımın öne çıktığı bir planlama “koruma amaçlı” olma iddiası ile çelişkilidir ve kabul edilemez.

 

Elbette ki Akyakalılar olarak askıya çıkarılan bu kentsel tasarım planlarına olduğu gibi, dava konusu olan önceki plana karşı olan itirazlarımız da aynen devam etmektedir. İdari sürece uygun olarak bu plan değişikliğine de yasal süresi içinde itirazlarımızı yapacağız ve geri çekilmezse yeni bir dava sürecini başlatacağız.

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na defalarca yaptığımız çağırıyı bir kez daha tekrarlıyoruz. Abesle iştigal etmekten vazgeçin! Hukuki süreç tamamlanana kadar imar planını değiştirme sevdasından vaz geçin. Öncelikle onayladığınız ama rafa kaldırdığınız Gökova ÖÇKB Yönetim Planını uygulamaya alın. İmar Planı Revizyonunu Yönetim Planı ile  uyumlu olacak şekilde, yerel paydaşların katılımı ile birlikte düzenleyelim. “

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık