Aralık Ayı Meclis Toplantısı Tamamlandı

Milas Belediye Meclisi 2022 yılı Aralık ayı meclis toplantısı tamamlandı. 19 ana gündem maddesi, 5 imar komisyon raporu ile 1 ek gündem maddesinin görüşüldüğü toplantı öncesinde konuşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, belediye birimlerinin çalışmaları hakkında meclise bilgi verdi.

Aralık Ayı Meclis Toplantısı Tamamlandı
  • 06 December 2022, Tuesday 12:44

Milas Belediye Meclisi’nin aralık ayı olağan meclis toplantısı tamamlandı. Dün saat 14.00’te Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen meclis toplantısı öncesi bilgilendirme yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, birimlerin çalışmalarını anlattı.

HASTALIKLARA KARŞI UYARDI

Sözlerine son günlerde artan salgın hastalığa karşı meclis üyelerini ve vatandaşları uyararak başlayan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, devamında 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla vatandaşların anlamlı gününü kutladı.

ENGELSİZ YAŞAM PARKIMIZ BU HAFTA İHALEYE ÇIKACAK

Son dönemde Milas Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar hakkında meclis üyelerine bilgiler veren Başkan Tokat, şu ifadeleri kullandı:

“Milas Belediyesi olarak yoksul ailelerin çocuklarına okul öncesi eğitim desteği olabilmek adına başlattığımız oyun evi projemizle ilgili talepler toplanıyor.

Kadın Danışma Merkezi ve sosyal danışma olarak dezavantajlı kişilere her türlü yardım sağlayacak birimler, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğümüz çatısı altında oluşturuluyor ve yakın zamanda hizmetlere başlayacak.

Fen İşleri Müdürlüğümüzün yoğun bir çalışma programı var. Cemevi projesinin ihalesi sonuçlandı ve sözleşmesi imzalandı. Çöllüoğlu Hanı’ndaki tadilat çalışmalarında önemli ölçüde ilerleme kaydedildi. Yılsonuna kadar çalışma tamamlanmasını bekliyoruz. Aşağıda ticari unsurlarla beraber yukarıda kent belleği müzemizle toplumumuza hizmet vermeye başlayacağız.

Türbe köylerindeki çalışmalar devam ediyor. Çallı’daki çalışmalar yakında tamamlanmış olacak. Oradan Akkovanlık ve Ortaköy’deki işleri tamamlayacağız. Baltalı Kapı’da kurtarma kazısına dönen çalışma devam ediyor. Yoğun bir emek ve para harcamamız gerekiyor.

Bozbük’te köy kahvesiyle ilgili yapılan proje tamamlandı. Bu hafta ihaleye çıkıyoruz.

Barınak kapasitesinin artırılması için başlatılan çalışma sürüyor.

Selimiye Pazaryeri’nin çevre dükkânların yıkımı ve bunların yenisinin yapımıyla ilgili aşamaya geçiyoruz.

Mezarlık alanının yeni yapılan bölümlerindeki düzenleme çalışmaları sürüyor.

Esentepe Parkı büyük oranda tamamlandı. Peyzaj tespitlerimizi yaptık. Oradaki mezarla ilgili korunması ve sergilenmesi ile ilgili olarak camekânlı proje onayının kuruldan gelmesini bekliyoruz.

Beçin Kavşağı’ndaki yapılması planlanan yöresel ürünler projesini biraz değiştirdik ve geliştirdik. Oraya otel hizmeti verecek çok katlı bir projeyi arkadaşlarımız çalışıyorlar.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Ören’de yürüttüğü altyapı projesi için MUSKİ ile protokol imzalandı. Bu çerçevede çalışmaların MUSKİ tarafından yapılıp, ödemelerin tarafımızca gerçekleştirilmesiyle ilgili protokol hazırlanarak proje üzerinde istişareler yapıyoruz.

Engelsiz yaşam parkımız bu hafta ihaleye çıkacak.

SAĞLIK EVİ’NİN İNŞAATI TAMAMLANDI

Güllük’te ADM çalışmalara başladı. HZR’nin çalışma yapmasını bekliyoruz ancak HZR’de bu anlamda herhangi bir hazırlık, herhangi bir çaba görmedik. HZR, çalışma yapacağımız yerlerde ‘lokal olarak düzeltilmesi gereken yerlerde anında yerine getireceğiz’ diye taahhütte bulundular ancak geniş kapsamda sahil çalışması onlarda henüz yok.

Beçin’de, Kısırlar’da, Türbe Ortaköy’de Pazaryeri ile ilgili projelerini hazırlıyoruz. Başka bölgelerdeki talepleri de bir sıra dahilinde gerçekleştireceğiz.

Sağlık Evi’nin inşaatı tamamlandı. İç dekorasyon çalışmalarına başlanıyor.

Galericiler Sitesi’nde istinatlarla ilgili çalışmalar tamamlandı, altyapı ve çeşitli işlerle ilgili esnaflara ne şekilde verileceği usulle ilgili hukuki incelemeler sürüyor.

Tarımsal desteklemeler ve üreticilerle yapılan istişareler devam ediyor. 2023 yılında desteklemelerin kapsamını büyütmeyi düşünüyoruz.

Beçin’e bir futbol sahasını projelendiriyoruz.

Sportif, kültürel ve sosyal alanlarda belediyemizin çalışmaları etkin bir şekilde devam ediyor…”

2022 YILI ARALIK AYI MECLİS GÜNDEMİ

Milas Belediyesi'ne malzeme temini yönünde ücreti mukabilinde talepler gelmesi dolayısıyla; stabilize malzeme ve roadmix malzeme için fiyat belirlenmesi ile ilgili hazırlanan Plan ve Bütçe Komisyon Raporuna istinaden oy birliğiyle kabul edildi.

Yelken Mülk Yönetimi A.Ş. vekili Murat YILDIRIM’ın; İlçemiz Burgaz Mahallesi 818 ada 208 parsel numarasında kayıtlı bulunan 369,85 m² büyüklüğündeki taşınmazın Milas Belediyesi’ne ait olan 20,05 m² lik kısmını diğer hisse sahibi olarak satın alma talebi oy birliğiyle kabul edildi.

Adele KOCAZORBAZ’ın;  İlçemiz Selimiye Mahallesi 177 ada 13 parseline şuyulu bulunan mülkiyeti belediyeye ait 177 ada 127  parselde kayıtlı 97,12m2 yüzölçümlü arsa vasıflı taşınmazı satın alma talebi İmar Komisyonu’na havale edildi.

İlçemiz Kazıklı Mahallesinde, halkın ortak kullanımına sunulabilecek bir sosyal tesisin inşa edilebileceği Belediyeye ait uygun bir taşınmaz bulunmaması nedeniyle aynı mahallede 185 ada 1 parselde (eski 374) kayıtlı mera vasıflı, 11.378,88 m² yüzölçümlü taşınmazda, Kazıklı Mahalle halkının kullanımına sunulmak üzere nişan, düğün ve mevlit gibi sosyal etkinlik ve törenlerin yapılabileceği bir sosyal tesis yapılmak üzere Muğla İl Tarım Ve Orman Müdürlüğünden ''Tahsis Amacı Değişikliği Talebi' yapılması oy birliğiyle kabul edildi.

Fen İşleri Müdürlüğünün; İlçemiz Mutluca Mahallesi 1. Soğukkuyu Caddesi üzerinde beton parke taşı ile kaplama işi yapılacağı ancak 155 ada 178 parselin yola terk işlemleri yapılmadığından beton parke taşı ile kaplama işinin yapılamadığı, yaklaşık 1119,53 m²lik kısmın yolda kaldığından kamulaştırma işleminin yapılıp yapılamayacağı talebi İmar Komisyonu’na havale edildi.

Banu ÖNER’in; İlçemiz Köşk Mahallesi 562 parsel (126 ada 3 parsel) maliki olduğu ve parselinin yan tarafında bulunan mülkiyeti Belediyeye ait 565 parselden (126 ada 4 parsel) 3,00 metre genişliğinde 32,21 uzunluğunda toplam 96,63 m² bedeli karşılığında geçiş hakkı talebi İmar Komisyonu’na havale edildi.

Ören Mahallesi 156 Ada 840 parsel maliklerinin, taşınmazlarının imar planı içerisinde kaldığını ve taşınmaz sınırları içerisinde bulunan imar yollarının kamulaştırılması talebi İmar Komisyonu’na havale edildi.

Akmercan Muğla Doğalgaz Dağıtım San. Ve Tic.A.Ş.’nin, Doğalgaz dağıtım hatları tatbikat projesi kapsamında 2022 yılında İsmetpaşa Mah. Gençlik Cad. üzerinde ve Mutluca Mah. Yemişlik Sok. üzerinde yer alan imar planında park alanı olarak ayrılan alan Bölge Regülatörü montajı yapılacağı, ayrıca 2023 yılında Mutluca Mah. Dilek Sok. üzerinde ve İsmetpaşa Mah. Kazım Karabekir Cad. üzerinde yer alan imar planında park alanı olarak ayrılan alana Bölge Regülatörünün montajının yapılmasının planlandığı, park alanı olarak ayrılan alanlar içerisine diğer alt ve üst yapılara gerekli olan emniyet mesafelerini sağladıktan sonra Bölge Regülatörlerinin montajlarının yapılarak dışarıdan müdahaleleri önlemek amacıyla etrafının güvenlik için tel çit ile çevrileceği, tel çit ile birlikte her bir Bölge Regülatörünün kapladığı alanın 25 m² olduğu Bölge Regülatörlerinin montajı için gerekli olan izinlerin verilmesi talebi İmar Komisyonu’na havale edildi.

Hüküm ve Tasarrufu Milas Belediyesine ait İlçemiz Akyol Mahallesinde kain tapunun 118 ada 45 parsel, 117 ada 1 parsel ve 118 ada 51 parsel numarasında kayıtlı taşınmazların arasında  kalan 6163,97 m² Park Alanın Ekli Peyzaj ve büfe Projesine göre düzenlemenin Yüklenici tarafından yapılarak, Park İçindeki Büfeyi 2886 sayılı Devlet İhale Kanunun 45 ci maddesi ve 5393 sayılı Belediye Kanunun 18/e maddesi gereği 10 yıl süre ile kira ihalesine çıkartılması talebi İmar Komisyonu’na havale edildi.

Milas Belediyesi’nin hüküm ve tasarrufunda bulunan ekli listede belirtilen 28 adet ATM yerlerinin ve İlçemiz Bafa Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:72 adresindeki dükkanın 5393 sayılı Yasanın 18/e maddesi gereğince 10 yıl süre ile kiralama ihalesine çıkarılması talebi oy birliğiyle kabul edildi.

Oktay ÇAYIRLI ve diğer imza sahiplerinin; İlçemizde bulunan Menteşe Caddesi'nin Turgut Özal Caddesi ile Müştakbey Caddesi arasında kalan kısmına geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Gazeteci Ali Turhan GÖRGEN’in adının verilmesi talebi İmar Komisyonu’na havale edildi.

Mehmet ÖZKAN’ın;  paraşüt kazası sonucu vefat ederek şehit olan oğlu Kıdemli Başçavuş Ali ÖZKAN'ın evinin bulunduğu sokak olan 4. Çaltılık Sokağı'nın isminin değiştirilerek "Kıdemli Başçavuş Ali ÖZKAN " Sokak olarak isminin değiştirilmesi talebi İmar Komisyonu’na havale edildi.

Kılıç Holding A.Ş.’nin, İlçemiz Kemikler Mahallesi'nde yer alan tapunun 107 ada 265 parsel numarasında kayıtlı taşınmaz üzerinde hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği teklifinin 3194 sayılı Kanunun 8. Maddesi uyarınca Belediyemiz Meclisince incelenerek bir karar alınması talebi İmar Komisyonu’na havale edildi.

İlçemiz sınırları içinde 6360 Sayılı Kanun öncesi köy statüsünde iken mülga Köy Muhtarlığının talebi üzerine tescil harici alanlarda 442 Sayılı Kanun, 3367 Sayılı Kanun ve 2510 Sayılı Kanun kapsamında onaylanan Köy Yerleşme Planlarının niteliğine ilişkin tereddütler yaşanması sebebiyle Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğünün görüş yazısı da dikkate alınarak, uygulamaların ne yönde olacağı talebi İmar Komisyonu’na havale edildi.

İlçemiz Milas Belediyesi sınırları içerisinde bulunan daha önceki dönemlerde 3194 Sayılı İmar Kanunu gereğince 5 yıllık İmar Programlarına alınmış olan, ancak bütçe imkanları, iş yoğunluğu, ihale sürecinin tamamlanamaması vb. sebeplerden dolayı gerçekleştirilememiş 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 18. Maddesi ile ilgili yapılacak imar uygulamalarının gelecek dönemler içerisinde yeniden 5 yıllık İmar Programına eklenmesi talebi İmar Komisyonu’na havale edildi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Seyfettin METİN'in; Milas Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Pir Sultan Abdal Kültür Derneği işbirliğinde; ilkokul ve ortaokul öğrencileri başta olmak üzere çeşitli yaş gruplarından katılımcıların zamanlarını verimli değerlendirebilmeleri amacı ile bağlama çalma kursları düzenlenmesi; bu proje için Milas Belediyesi’nce yer tahsis edilmesi, kursun verilmesi ve gerekli malzemelerin alınması işinin dernek tarafından yapılması ve bu kapsamda 5393 sayılı yasanın 75/c maddesi gereğince ilgili dernek ile yukarıda belirtilen hususlar doğrultusunda ortak hizmet projesi gerçekleştirilmesi ve bu iş ve işlemler için Belediye Başkanı Muhammet TOKAT'a yetki verilmesi talebi, oy birliğiyle kabul edildi.

Milas Lisesi Mezunları Derneğinin; Dernek olarak Milas Belediyesi'ne ait Atatürk Kültür Merkezi Salonu (anfi tiyatro)  altında boş bulunan alanın öğrencilere ve halkımıza ücretsiz ders verilemesi için  derneğe kullandırılması talebi ile ilgili 5393 sayılı Yasanın 75/c maddesi gereğince belediye ile ortak hizmet projeleri gerçekleştirilmesi ve bu iş ve işlemler için Belediye Başkanı Muhammet TOKAT'a yetki verilmesi talebi oy birliğiyle kabul edildi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesinin; deniz turizminin ve denizcilik kültürünün geliştirilmesi faaliyetleri çerçevesinde belediyemizle birlikte sosyal projeler gerçekleştirmek ve işbirliği protokolü imzalamak istediklerini, işbirliği protokolü yapma talebi ile ilgili 5393 sayılı Yasanın 75/c maddesi gereğince ortak hizmet projesi gerçekleştirilmesi ve bu iş ve işlemler Belediye Başkanı Muhammet TOKAT’a yetki verilmesi talebi oy birliğiyle kabul edildi.

İMAR KOMİSYON RAPORLARI:

Plan Müellifi Ali Özden GÜRBÜZ’ün, İlçemiz Akyol Mahallesi, Sarısazlık Mevkiinde yer alan tapunun 123 ada 13 parsel (eski 165 parsel) numarasında kayıtlı taşınmaz üzerinde “ Tır, Kamyon, Makine Parkı ve Garaj Alanı” amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı kapsamında alınması talep edilen Kamu Yararı Kararı talebinin görüşülmesi maddesi kapsamında, talebin ilgili bakanlığa yapılması gerektiğine ilişkin rapor kabul edildi.

T.C. Kültür Ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğünün 28.09.2022 tarih E. 12844300 sayılı yazısı doğrultusunda, İlçemiz Kazıklıbucak Mahallesi'nde yer alan tapunun 121 ada 127 ve 128  parsel  numarasında kayıtlı taşınmazlar üzerinde  1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği ile ilgili kurum görüşü talebine ilişkin komisyon raporu kabul edildi.

Gülsüm ÖZ ve Görsev ÖZKAN’ın; İlçemiz Selimiye Mahallesinde bulunan tapunun 177 ada 38 parsel numarasında 18. Madde uygulaması sonunda meydana gelen ekli krokide belirtilen yola babaları Orhan ÖZTÜRK adının verilmesi talebi, komisyon tarafından olumsuz bulundu.

Yahya AKSOY’un; İlçemiz Güllük Mahallesinde bulunan Oba Sahil Evleri Kooperatifi Kurucusu İzzet ŞAHİN’in evinin önünden geçen 527 nolu sokağa “İzzet ŞAHİN” isminin verilmesi talebi kabul edilmedi.

İlçemiz  Beçin (Mutluca) Mahallesinde eski 292 parselde bedelsiz olarak terk edilen 945 m2’lik park alanına “Refik ÖNER” isminin verilmesi  konusu hakkında komisyona ek süre verildi.

EK GÜNDEM MADDELERİ:

İlçemiz Selimiye Mh. 177 Ada 126 parselde kayıtlı bulunan imar planında konut alanında kalan taşınmazların zemin katını Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin 19. Maddesinin f fıkrasının 1. Bendine göre ticari alan olarak kullanma talebi, İmar Komisyonu’na havale edildi.

2022 yılı Aralık ayı olağan meclis toplantısı sonunda, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat 2022 yılında yoğun tempoyla çalışan Milas Belediye Meclisi’ne teşekkür etti ve mutlu bir yıl temennisinde bulundu.

2023 yılının ilk meclis toplantısı 6 Ocak 2023 Cuma günü gerçekleştirilecek.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık