“Artık seçim bile yaptırmıyorlar”

Muğla Barosu, İçişleri Bakanlığı’nın aldığı son kararla, pandemi gerekçe gösterilerek, sivil toplum kuruluşlarının her türlü toplantısının 1 Aralık’a kadar ertelenmesi kararına, yayınladığı bir bildiri ile tepki gösterdi.

 “Artık seçim bile yaptırmıyorlar”

Muğla Barosu Yönetim Kurulu adına Baro Başkanı Av.Cumhur UZUN imzasıyla yayınlanan açıklama şöyle:

“Avukatlık Kanunu gereğince, 4 Ekim 2020 tarihinde, ilk gün çoğunluğun sağlanamaması durumunda da, 11 Ekim 2020 tarihinde yapılması planlanan baromuz “Organ Seçimleri”nin, İç İşleri Bakanlığı’nın 02.10.2020 tarihli genelgeliri, Muğla İl Hıfzısıhha Kurulu’nun 02.10.2020 tarih ve 2020/89 sayılı kararı ile Yüksek Seçim Kurulu’nun 02.10.2020 tarihli kararını esas alan, Menteşe İlçe Seçim Kurulu Başkanlığınca, baromuz seçimlerini yapamayacaklarını bildirmiş olmaları karşısında, genel kurul toplantımız yapılamaz hale gelmiştir.

Bahse konu karar ile ilgili olarak Muğla 3. İdare Mahkemesi nezdinde yürütmenin durdurulması talepli iptal davası açılmıştır. Ancak an itibarıyla mahkemece herhangi bir karar açıklanmamıştır.

Gelinen noktada, bizler insan sağlığının ne kadar değerli olduğunun bilmekte, Covid-19 salgını nedenile dünya ile birlikte ülkelerin verdiği sınavı anlamaktayız. Salgın sürecinin bir an evvel atlatılması konusunda her zaman belirttiğimiz gibi üzerimize düşeni yapmaktayız.

Ancak açılışların yapılmasına, siyasal mitinglerin düzenlenmesine ses çıkarmayanların bir genelge ile, yasayla düzenlenmiş ve Anayasal bir hak olan “Seçim Hakkına” müdahale etmesini, demokratik işleyişin vazgeçilmez organlarından olan genel kurul toplantılarına yasak getirmesini asla Kabul etmiyoruz.

Düğün kalabalıklarını engellemeyen, tatil sebebiyle salgının büyük şehirlerden çıkışına izin verenlerin, demokratik hakımızı kullanmamıza engel olmasına, açıkça maksatlı olarak baro genel kurullarını salgın odakları gibi görmesine itiraz ediyoruz.

Yasa ile düzenlenen ve Anayasa ile güvence altına alınan seçim kurumunun bir genelge ile ortadan kaldırılması “Hukuk Devleti” ilkesine aykırı olduğu gibi, bu durum kanun devleti dahi olamadığımızı göstermektedir.

Bu uğurda mücade etmeyi amaç edinmiş olan bizler, yapılan yanlışlıktan bir an once dönülmesini, Genel Kurul ve Organ Seçimlerinin yasada öngörüldüğü şekilde ve alınan kararlar doğrultusunda zamanında yapılmasını talep eder, hukuka aykırı bu ve benzeri kararlara karşı hak arama mücadelemize sonuna kadar devam edeceğimizi, tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık