Aşırı Sıcaklar Nedeniyle Milas'ta Cadde ve Sokaklar Boşaldı

Meteoroloji, Muğla’da beklenen yüksek hava sıcaklıklarına karşı yaptığı uyarının ardından bugün Milas’ta hava sıcaklığı 41 dereceyi gördü. İnsanlar ev ve iş yerlerinden dışarı çıkmamayı tercih etti. Vatandaşlar yüzlerini ve başlarını yıkarken, sokak hayvanları ise yol kenarlarına bırakılan kaplardan susuzluklarını giderdi.

Aşırı Sıcaklar Nedeniyle Milas'ta Cadde ve Sokaklar Boşaldı
  • 05 June 2024, Wednesday 15:25

Milas’ta sıcak hava bunaltıcı boyuta ulaştı. Hissedilen sıcaklık 41 derece oldu. Öğlen saatlerinde 41 dereceye kadar yükselen hava sıcaklığı nedeniyle yaşlılar ile çocukların dikkatli olmaları istendi. Bunaltıcı sıcak nedeniyle cadde ve sokaklarda dolaşan insan sayısı azaldı, pek çok kişinin dükkan gölgeliklerine sığındığı görüldü.. Şehrin en kalabalık yeri olan Şehir Parkı’nda da durum farklı değildi.

Edinilen bilgilere göre; Afrika sıcak hava dalgası ilçemizde de etkili oluyor.  Milas’ta bugün hava sıcaklığı 41 dereye kadar çıktı.  Ayrıca bugün Afrika Sahra üzerinden yeniden toz taşınımının bölgemizde etkili olacağı öğrenildi. 7 Haziran Cuma gününden itibaren hava sıcaklığının hafta boyunca 3-4 derece düşeceği tahmin ediliyor.

SOKAK HAYVANLARI SICAKTAN ETKİLENDİ

Çöl sıcakları günlük yaşamı büyük ölçüde zorlaştırırken, bu olumsuzluktan en fazla sokakta yaşayan sahipsiz hayvanlar etkileniyor. Kentte yaşayan binlerce sahipsiz hayvan için sokaklara su kapları konuluyor. Ancak kaplardaki sular sıcak havanın etkisiyle kısa sürede buharlaşıken geri kalan ise hayvanların susuzluğunu gidermeye yetmiyor. Birçok hayvan sokaklarda adeta baygın halde yatıyor.

YENİ SICAK DALGASI ETKİLİ OLACAK

14 Haziran Cuma gününden itibaren ise yeni bir sıcak hava dalgasının etkili olması bekleniyor. Sıcaklığın 43 derecenin üzerine çıkacağını tahmin eden uzmanlar, “kronik rahatsızlığı olanlar, yaşlılarımız ve çocuklarımız başta olmak üzere vatandaşlarımızın günün en sıcak saatleri olan 11 ile 16 saatleri arasında açık alanda bulunmamaları hususunda dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir” dediler.

 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık