Başkan Tokat, gazetecilerle buluşmasında 2022 Yatırım Planını Özetledi

Salı günü Milas’ta görev yapan gazetecilerle bir araya gelen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, gazetecilerin sorularına cevap verirken, 2022 yılında yapılacak yatırımları özetledi. Doğalgaz çalışmalarının bu yıl itibariyle başlayacağını söyleyen Tokat, kamuoyunda sıkça tepki çeken  İsmetpaşa Mahallesi Bademlik Caddesi’ndeki üstyapı bozukluğuyla ilgili, “Devlet Su İşleri burada kazı yaptı ve üstünü kendilerinin tamir edip, örtmesi gerekiyordu. Baktık ki yapamıyorlar, ‘biz yapalım’ diyerek başvurduk. Sadece asfalt olan yerleri bize bıraktılar. Parke döşeli yerleri vermediler. DSİ’nin yüzünden hakaretleri biz yiyoruz.” dedi.

Başkan Tokat, gazetecilerle buluşmasında 2022 Yatırım Planını Özetledi
  • 13 Ocak 2022, Perşembe 17:11
 

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Belediye Başkan Yardımcıları Halil Mutlu ve Mehmet Ateş; geçtiğimiz günlerde kutlanan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Milas’ta görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelerek soruları yanıtladı.

Planlanan takvime göre 2022 yılının önceliğinin doğalgaz olacağını belirten Tokat, “Hatırlarsanız, 2009’da yola çıkarken halkımıza saadetten daha çok cefayı vaat ettim. Çünkü bu kadar sorunlu bir kentin birçok sorununun çözülmesi için cefa çekmemiz gerekiyordu. Bunu yapabilmek için bir deliye ihtiyaç vardı, ben de o deliyim.” dedi.

Sosyal medyada İsmetpaşa Mahallesi Bademlik Caddesi ile ilgili çok sayıda eleştiri aldıklarını kaydeden Başkan Tokat, “Bademlik Caddesini zamanında alt ve üstyapısıyla çok güzel yaptık. Şimdi Devlet Su İşleri burada kazı yaptı ve üstünü kendilerinin tamir edip, örtmesi gerekiyordu. Bu konuda yaptıkları işten memnun değiliz ve kabul aşamasında olumlu tepki vermeyeceğiz. Baktık ki yapamıyorlar, ‘biz yapalım’ diyerek başvurduk. Asfalt bölgeyi devrettiler ama parke kısmını vermediler. Parke yaptıkları yer çok sıkıntılı. Kendilerine yalvarıyorum, bakın buranın tamiratı bizim için çok önemli. Çünkü bu tamiratın bizi doğalgaz sürecine kadar idare etmesi gerekiyor. Üzülerek söylüyorum; daha sürecin tamamlanmadığı, kabul aşamasının olmadığı Bademlik Caddesi’ne biz artık mecburen gireceğiz. Defalarca bilgilendirmemize rağmen halkımıza bunu aktaramadık. DSİ’nin yüzünden hakaretleri biz yiyoruz.” şeklinde konuştu.

Milas’ın altyapısının Muğla’nın ilçelerinin hepsinden daha mükemmel olduğunu belirterek, ‘bizim iki temel sorunumuz var’ dedi. Bunlardan ilkinin 2009’dan beri projesi hazır olmasına ve son zamanlarda da başlanmasına karşın bitirilmeyen çevre yolu olduğunu belirten Başkan Tokat, ‘alt yapısıyla birlikte çevre yolumuz bittiğinde, hem Milas’a yaraşır bir geçiş olacağını, hem de Milas’ın altyapısıyla entegre edilecek altyapısıyla yağışlı havalarda yarattığı sıkıntının sona ereceğini’ belirtti. Sorun yaratan ikinci konunun ise Balavca Deresi ıslahı olduğunu belirterek, “Balavca Deresi’nin kodu indirilmeden, çok yağışlı havalarda bu sıkıntıyı çekmeye devam edeceğiz. Çünkü Kalınağıl’dan bu yana yüzey sularının hepsi Balavca üzerinden Sarıçay’a ulaşıyor. Aşırı yağışlarda Milas’ın yüzey suları da eklenince taşmalar oluyor; gerçi birkaç saat içinde toparlanıyor, ama bu arada bazı su baskınlara da neden oluyor. Islah projesi ile DSİ ya da Büyükşehir tarafından kodu düşürülürse, bu sorunları da yaşamayacağız” dedi.

Önder Gazetesi’nden Coşkun Efendioğlu’nun “2022’de öncelik göstereceğiniz yatırımlar neler?” sorusunu yanıtlayan Başkan Tokat, “Esentepe’deki çalışmalarımıza zaten başladık. Pazaryerimizin üst bölgesiyle ilgili bir projemiz olacak. Bir sevgi evi, cem evi, taziye evi projelerimiz içinde. Hacı İlyas Mahallesi’nde bir sağlık evi projemiz var, ihale sürecine hazır hale getirildi. Baltalı Kapı ve çevresinde sokak sağlıklaştırması düzenliyoruz; bunu yıllara sari biçimde yapacağız. Beçin Kavşağı’na bir yöresel ürünler satış merkezi ve yöresel kahvaltı evi projemizde şu anda ihale aşamasına gelmiş durumdayız. Yine parkın içerisine oluşturulan kafeterya ve yöresel ürünler pazarımız önümüzdeki günlerde hayata geçecek. Beypınarı Mesire Alanı ile ilgili çalışmamız var. Bir sponsorluk peşindeyiz. Güllük’te hem pazaryeri hem de Bayraktepe’de cafe-restoran projemiz tamamlandı, yapım aşamasında. Ören’de altyapı işi tahmini olarak şubat-mart ayı gibi ihaleye çıkıyor. Altyapının ihaleye çıkmasıyla birlikte Ören’deki sahil projemiz de en güzel projelerimizden biri olacak. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz ile olumlu ilişkiler içerisindeyiz. Kıyıkışlacık-Iasos Antik Kenti geliştirme adına belediye bütçemizin bir kısmını burada harcadık. Oradaki sahil bandını da düzenleyeceğiz. Pazaryerini hem güzel bir Pazar hem de güzel bir karşılama alanı olarak düzenliyoruz. Köylerimizde de çalışmalarımız ve planlamalarımız devam etmekte. Balavca ile ilgili proje yarışması düzenleyeceğiz. Daha önce başlatmıştık ama değişik sebeplerle yarım kalmıştı.” ifadelerini kullandı.

Milas Belediyesi’nin her yönüyle spor, kültür, sosyal, bayındırlık, zabıta hizmetleri olmak üzere vatandaşa katkı içerisinde olduğunu kaydeden Başkan Tokat sözlerini, “2022 bunu en yoğun yaşayacağımız yıl olacak. 2022 basınla daha çok beraber olacağımız yıl olacak. Ortak akıla en çok başvurduğumuz yıl olacak. Yeni kaymakamımız ile birlikte uyum içerisinde 2022’yi en iyi şekilde geçireceğiz. 2022’yi başarıyla geçirebilirsek 2009’da yola çıkarken hedeflediğimiz birçok şeyi halletmiş olacağız. 2022, ilçemiz, beldelerimiz ve köylerimiz açısından önemli bir yıl olacak.” diyerek noktaladı.

 

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık