Beçin Kalesi Belgeseli ve Kitabı tanıtıldı

İlçemizde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan ve Menteşeoğulları Beyliği'ne başkentlik yapan Beçin Antik Kenti’nin kültürel değerlerinin tanıtımı için bir süredir Muğla Valiliği himayesinde çalışmalar yürütülüyordu. Muğla Valisi Orhan Tavlı himayesinde imzalanan protokol kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından antik kentin tanıtımı için belgesel çekimi yapılmıştı. Çalışmanın ürünü olan “Bir Tarih Hazinesi: Beçin Kalesi” belgeseli ve kitabı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde gerçekleştirilen basın lansmanı ile sunuldu.

Beçin Kalesi Belgeseli ve Kitabı tanıtıldı
 

Muğla’nın her yönden çok zengin değerlere sahip bir kent olduğuna dikkat çeken Muğla Valisi Orhan Tavlı, antik çağlardan bu yana pek çok medeniyetin hüküm sürdüğü kentin bir açık hava müzesi olduğunu Karia, Likya, Roma, Selçuklu, Menteşe Beyliği ve Osmanlı'ya kadar birçok medeniyetin izlerini taşıdığını söyledi.

2020-2021 döneminde Muğla Valili Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı kanalıyla Muğla genelindeki arkeoloji çalışmalara 25 milyon liralık kaynak aktarıldığına değinen Vali Tavlı, bu çalışmaların tarihe saygı olduğuna vurgu yaptı.

Kadim tarihi, muhteşem tabiatı, gelişmiş turizm altyapısı, kültür potansiyeli, tarıma elverişli toprakları ve ulaşım imkanlarının kolaylığı gibi faktörlerle Muğla'nın, dünyaca tercih edilen bir destinasyon haline geldiğini belirten Tavlı, “Günümüzün gözde sektörlerinin başında gelen turizm, ilimiz ve ülkemiz için son derece önemlidir. Bu nedenle günümüzün değişen ve gelişen turizm trendlerini iyi algılamalı ve değerlendirmeliyiz.” diye konuştu.

Muğla'nın deniz, kum, güneş turizminin yanında doğa, sağlık, kültür ve spor turizmi gibi alternatif turizm çeşitlerine imkan verdiğini vurgulayan Tavlı, bu nedenle yerli ve yabancı turistler tarafından rağbet gördüğünü söyledi.

Kültür turizmi kapsamında Muğla'da bulunan turizm destinasyonlarının bütüncül olarak korunması, geliştirilmesi ve ilçeler arası entegrasyonun sağlanması amacıyla dört turizm destinasyonu kurulduğunu anlatan Tavlı, kentte yürütülen arkeolojik kazılara yardımcı olarak tarihi ve kültürel varlıkların tanıtımını sağlamak amacıyla kazı başkanlıkları ile kurumlar arası protokoller imzalandığını dile getirdi.

Tavlı, açıklamasında şunları kaydetti: “Valiliğimiz tarafından kazı, bakım-onarım ve çevre düzenlemesi gibi çalışmalar için 24 milyon 646 bin lira destek verildi. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Beçin Kalesi, Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerini sunmaktadır. Menteşe Beyliği'ne başkentlik yapmış Türk-İslam dönemi yerleşiminde önemli merkezlerden biri olan Beçin'de günümüze kadar ulaşmış pek çok önemli eser bulunmaktadır. Antik dönem, Selçuklu ve Osmanlı'dan üzerinde yaşadığımız topraklarda kalan tarihi ve kültürel değerlerimizi geliştirme konusunda çalışmalarımızın önümüzdeki yıllarda karşılığını alacağımıza inanıyorum.”

Milas'ın tarihte bilenen 27 antik kente ev sahipliği yaptığını ifade eden Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke de konuşmasında, tüm dünyayı etkileyen pandemi koşullarında dahi Milas-Bodrum Havalimanı'nın dış hatlar yolcu sayısının bir milyonu aştığını ve bunun bölgenin çok ciddi turizm potansiyeli olduğunu gösterdiğini ifade ederek, Bir Tarih Hazinesi: Beçin Kalesi belgeseli gibi arkeolojiye yönelik çalışmaların büyük anlama sahip olduğunu söyledi. 

Programda birer konuşma yapan Beçin kazı başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Kültür Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, belgesel yönetmeni Bülent Sağlam da çalışmaların önemine değindiler.

Toplantıya katılanlara belgesel ile hazırlanan kitabın takdimi yapıldı.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık