Belediye İşçilerinden kadro eylemi

DİSK Genel İş Sendikası belediye işçilerine kadro verilmesi için hükümete karşı iki saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Eyleme ilişkin basın açıklamasında; “Enflasyon, yalnızca TÜİK sepetinde düşüyor çarşıda, pazarda, markette her gün yeni zamlar hız kesmeden devam ediyor. İktidar, ekonomi yönetiminde rasyonel politikalara dönmek adına sermayeye kaynak sağlıyor. İnsanca yaşayacak bir ücret için tüm ücretler iyileştirilmeli, belediye şirket işçilerine uygulanan ayrımcılık son bulmalı, kadro ve ilave tediye haklarımız derhal verilmelidir. Vergide adalet sağlanmalı ücretlerdeki gelir vergisi kesintisi düşürülmelidir” ifadeleri yer aldı.

Belediye İşçilerinden kadro eylemi
  • 12 July 2023, Wednesday 12:10

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel İş) üyeleri Türkiye genelinde olduğu gibi Muğla ve örgütlü olduğu ilçelerinde de 2 saat iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. DİSK Genel İş Muğla 2 Nolu şube yönetimi ve belediye çalışanları tüm belediye işçilerinin kadroya alınmasıyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

Eyleme ilişkin basın açıklaması şöyle devam etti;

“HÜKÜMET BELEDİYE İŞÇİLERİNİN YARARLANABİLECEĞİ YASAL DÜZENLEMELERİ DERHAL YAPMALIDIR.

Ülkemizdeki ekonomik kriz derinleşerek devam ediyor. İşçilerin ve emekçilerin geçim sorunları ise buna bağlı olarak gün geçtikçe büyüyor.

 “Dövizi kontrol altına aldık”, “Enflasyon düşüyor” söylemlerinin boş bir laftan ibaret olduğunu hep birlikte yaşayarak görüyoruz. Döviz tarihi rekorlar kırarken, enflasyon ise yalnızca TÜİK sepetinde düşüyor. Çarşıda, pazarda, markette ise zamlar hız kesmeden devam ediyor. Hayat pahalılığı artıyor, alım gücümüz her geçen gün düşüyor. İşçiler ve emekçiler sebebi olmadıkları bir krizin tüm yükünü çekmeye mecbur bırakılıyor.

İktidar, ekonomi yönetiminde “rasyonel politikalara” dönmek adına yine finans ve sermaye çevrelerini önceleyen bir politikayı hayata geçirmeye koyuluyor. İşçi sınıfı ve emekçilerin temel talepleri olan gelir dağılımdaki adaletinin sağlanması, vergide adaletin gerçekleşmesi, insanca yaşanabilir bir ücretin sağlanması, sendikal hak ve özgürlüklerin genişletilmesi gibi konularda ne yazık ki bir adım atılmıyor.

Ücretlerdeki erime ise her geçen gün artıyor. Toplu iş sözleşmeleri ile elde edilen ücret artışları, artan hayat pahalılığı karşısında zaman içinde eriyor. İşverenler bu sefer de ekonomik ve siyasal belirsizlikleri ileri sürerek toplu sözleşmelerde işçi ücretlerini baskılamaya çalışıyor. Ülke genelinde sendikalı ve toplu iş sözleşmeli işçi sayısının %10’u bulmadığı bir ortam içerisinde ücretler yasal asgari ücret düzeyine sıkışıyor. Tüm sektörlerde yaygın temel ücret haline dönen yasal asgari ücret sendikalı işyerlerini de kuşatıyor.

Geçmiş yıllarda yasal asgari ücretin birkaç katı ücret alan kadrolu işçilerimiz bile bugün yasal asgari ücret civarına yaklaşmış durumdadır. Ayrıca toplu sözleşmeler ile kazanılan sosyal haklar dışında bırakıldığında belediyelerdeki tüm işçilerin ücretleri asgari ücret düzeyine sıkışmaktadır. Biz sendika olarak yerel yönetimler ile sürekli ücret artışı ve iyileştirmeler için çaba sarf ediyoruz. İnanıyoruz ki karşılıklı olarak bu çıkmaza bir son verip emekçinin hakkını almasını sağlayacak iktidarın göstermiş olduğun ekonomik beceriksizliği yerel yönetimler ile aşacağız.

Merkezi idareye bağlı kamu kurum ve kuruluşlarında en düşük işçi ücretinin net 20 bin TL’nin üzerine çıktığı, en düşük memur maaşının ise net 22 bin TL seviyesine geldiği bir ortamda tüm belediye işçilerinin ücretlerinde iyileştirme yapılması artık kaçınılmazdır ve bunun için gerekli çalışmaları yürütüyoruz.

Bugünden itibaren örgütlü olduğumuz tüm işyerlerinde insanca yaşayacak bir ücret için mücadelemizi yükselteceğimizi herkese ilan ediyoruz.

TÜM BELEDİYE İŞVERENLERİNE ÇAĞRI YAPIYORUZ!

Belediye yönetimleri hükümetin oluşturduğu belirsiz ve yetersiz ekonomik ortama rağmen belediye çalışanlarının refahını arttıracak tedbirler almalıdır. Biz de başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere yerel yönetimlerle gerekli adımları atmak işçilerimizin daha yüksek ücret ve yeni haklara sahip olması için ek protokol çalışmalarına devam ediyoruz. İyileştirmeler olsa da bunların daha da ilerletilmesini amaçlıyoruz. Ekonomik kriz ve düşük ücret kıskacında çalışan yüzbinlerce işçinin sesine kulak verin. Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam eden işyerlerinde işçilerin taleplerini karşılayacak insanca yaşayacak bir ücret düzeyi için gereken adımları atın.

SİYASAL İKTİDARA VE MECLİSTEKİ TÜM SİYASİ PARTİ GRUPLARINA ÇAĞRI YAPIYORUZ!

696 sayılı KHK ile belediye işçilerine yapılan ayrımcılık derhal kaldırılmalıdır. Belediye şirket işçileri de kadroya geçirilmeli, yıllardır mahrum bırakılan 52 günlük ilave tediye hakkı bir an evvel verilmelidir.

Belediyelerin önemli bir bölümünde var olan ekonomik zorlukları ortadan kaldırmak için belediye gelirlerinin arttırılması, İller Bankası paylarında kesinti yapılmaması, merkezi bütçeden belediyelere işçi ücretlerine ilişkin pay aktarılması, personel giderlerine ilişkin getirilen bütçe sınırlamalarının kaldırılması gibi bir dizi düzenlemeler bir an evvel hayata geçirilmelidir.

Ayrıca kıdem tazminat tavanı uygulaması, işçilerin mağduriyetine neden olmaktadır. Son memur maaş uygulamasından doğacak, düşük kıdem tazminatı tavanına ilişkin mağduriyetlerin giderilmesini talep ediyoruz.

YÜZ BİNLERCE BELEDİYE İŞÇİSİNE ÇAĞRI YAPIYORUZ!

Talebimiz eşitlik ve insanca yaşayacak bir ücrettir. Bu talep sadece üyelerimizin değil yüz binlerce belediye işçisinin talebidir. Tüm belediye işçilerini 4 ana talebimiz etrafında mücadele etmeye çağırıyoruz.”

DİSK Genel İş Sendikası üyeleri, “İnsanca yaşayacak bir ücret için tüm ücretler iyileştirilmelidir!, Belediye şirket işçilerine uygulanan ayrımcılık son bulmalıdır!, Kadro ve ilave tediye haklarımız derhal verilmelidir!, Vergide adalet sağlanmalı ücretlerdeki gelir vergisi kesintisi düşürülmelidir!” diyerek, taleplerini başlıklar halinde sıraladıklarını eylemlerini sonlandırdılar. 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık