CHP Milas İlçe Teşkilatı’ndan 6 Şubat Anması

6 Şubat 2023 Pazartesi günü sabah karşı saat 04.17 sıralarında 11 ili etkileyen ve 10 binlerce vatandaşımızın yaşamını kaybettiği depremde yaşamını yitirenler, CHP Milas İlçe Teşkilatı tarafından 2 dakikalık saygı duruşuyla anıldı. Tüm Türkiye’de CHP il ve ilçe örgütlerinde eşzamanlı olarak yapılan anma töreni dün Milas’ta da yapıldı.

CHP Milas İlçe Teşkilatı’ndan 6 Şubat Anması
  • 07 February 2024, Wednesday 13:50

CHP Milas İlçe Binası önünde yapılan anma törenine; CHP Milas İlçe Başkanı Tüze Çetinkaya, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Belediye Başkan Adayı Fevzi Topuz, Servet Evran, Mehmet Günlük, bazı belediye meclis üyeleri, partililer ve vatandaşlar katıldı.

“ORADAKİ ACIYI HALA DAHA DÜN GİBİ İÇİMİZDE YAŞIYORUZ VE HİSSEDİYORUZ”

İlk konuşmayı yapan CHP Milas İlçe Başkanı Tüze Çetinkaya, “Bugün, bu saatlerde, bir yıl önce 11 ilimizi etkileyen büyük bir deprem felaketiyle karşı karşıya kaldık. Depremde birçok vatandaşımız hayatını kaybetti ve hala daha kayıp vatandaşlarımız var. Kayıp vatandaşlarımız bulunsun diye meclise soru önergesi verildiğinde; AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Şu anda kadın kollarımız, deprem bölgesinde. Muğla ili, Hatay’a görevlendirildi. Her ilden kadın kollarımız, 11 ilin etkilendiği deprem bölgesine dağılmış durumda. Gelen fotoğraf ve videolara baktığımızda, üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen hala daha enkazların kaldırılmadığı, halâ daha kayıpların bulunmadığı, halâ daha vatandaşların bu soğukta dışarıda kaldığını, çocukların-anne ve babaların bu soğuktan etkilendiğini görüyoruz. Geçen yıl deprem felaketinin hemen ardından, Milas halkının gösterdiği refleksle, biz üç gün sonra oradaydık. Oradaki acıyı hala daha dün gibi içimizde yaşıyoruz ve hissediyoruz.” dedi.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN KONUŞMASI İÇİMİZİ VE VİCDANLARIMIZI DAĞLADI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hatay ile ilgili konuşmasını da eleştiren Tüze Çetinkaya, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Hatay’da yaptığı konuşma, bir kez daha içimizi ve vicdanlarımızı dağladı. Erdoğan, merkezi iktidarla yerel yönetimlerin birbiriyle uyumlu olması gerektiğini, iktidara uyumlu bir belediye başkanı seçmezseniz hizmet alamazsınız şeklindeki yaklaşımı; vatandaşın iradesine ipotek koyan ve vatandaşı açıkça tehdit eden bir söylem. Bu söylem bir kez daha depremden etkilenen vatandaşlarımızı yaraladı, yüreklerini dağladı. Bu zamanda hâlâ kaldırılmayan enkazlar varsa, birçok vatandaşımız halâ kayıpsa, birçok aile hâlâ daha çocuklarını arıyorsa, deprem araştırma soru önergesine ret cevabı verenlerin kararıdır. Biz CHP olarak, elimizden gelen desteği, elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz. Asla mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Bir yıl önce Milas Belediye başkanımızla 3 gün sonra oradaydık. Üç gün gecikmeden dolayı bile içimiz yandı. Biz oraya gittiğimizde hâlâ kimse yoktu. Yardım ve kurtarma ekipleri yoktu. Milas belediyesinin ekipleri enkaz başında çalıştı. Bir jeneratör bile yoktu. Milas belediyesinin jeneratörünü kullandılar. Bu anlamda, Milas halkına ve Milas belediyesine teşekkür ediyoruz. Acımız büyük. İnşallah bu büyük acıları bir daha yaşamayız. Bunun önlemlerinin Milas’ta alındığı gibi tüm Türkiye’de de alınmasını temenni ediyoruz” dedi.

“BİR YIL ÖNCEKİ O ACI GÖRÜNTÜLER TEKRAR GÖZÜMÜZDE CANLANDI”

Depremin üçüncü gününde belediye olarak bölgeye giden Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat,  “İki dakikalık saygı duruşunda bile bir yıl önceki o acı görüntüler tekrar gözümüzde canlandı. Çok büyük bir felaketti. Aslında her an hayatımızda ve gündemimizde olması gereken bir durum. Deprem gerçeğini kabullenmek ve kendimizi buna hazırlamak zorundayız. 11 ilimizi kapsayan ama en büyük hasarın Hatay’da meydana geldiğini gördük. Biz ancak depremin 3. günü İskenderun’a ulaşabildik. Milas belediyesi olarak hem kurtarma ekiplerimiz, hem tırlarımız, hem de ikram ekiplerimizle çok yoğun bir çalışma yürütüldü. İskenderun’daki kurtarma çalışmalarında ilk etapta tamamen Milas Belediyesinin ekipleri vardı. Depremin 4. günü kadın kolları başkanımızın ablasını enkaz altından bizim ekipler çıkardı. Ören’den orada okuyan Aycan kızımızı kurtaramadık. Ona çok üzüldük. Orada yaşadığımız dramlar sözlerle anlatılacak gibi değil. Gerçekte çok büyük bir felaketti. Kayıplar konusunda devletin açıklamaları hala güven verici değil. Bunu sokaktaki herkes ifade ediyor. Ölenler için bu rakamlar gerçeği yansıtmıyor. Sadece Hatay’da 50 binin üzerinde bir kayıptan söz ediliyor” dedi.

“TÜM KAYIPLARIMIZI, YİTİRDİĞİMİZ TÜM İNSANLARIMIZI BÜYÜK BİR ÜZÜNTÜYLE ANIYORUZ”

Deprem bölgesinde yaptıkları çalışmaları ve yaşadıkları zorlukları tekrar değerlendiren Başkan Tokat, “Malatya’da aşevi kurduk. Sabah ve öğle saatlerinde 2500 kişiye orada sıcak yemek verdik. Aşevindeyken orada görevli arkadaşlarımızla depreme yakalandık. Orada bulunduğumuz süre içinde de artçı depremler devam etti. Biz Milas belediyesi olarak 2 ay boyunca bölgede bulunan deprem mağduru tüm illerimize ulaşamaya çaba gösterdik. Milas halkının bize emanet ettiği bütün yardım malzemelerinin yerli yerine ulaşmasını Başkan yardımcımız Harun Reşit Çavuşoğlu ile birlikte takip ettik.  Bir saatlik Antakya-İskenderun yolunu giderken 4,5 saatte, dönerken 9,5 saatte gelebildik. Biz afet gerçeğini kabullenmek ve bu anlamda da önlemlerini almak zorundayız. Ulusal düzeyde bir afet planının kabullenilmesi ve hayata geçirilmesi lazım. Deprem, doğal felaketler için bir başlık. Diğer afetler için de önlemleri almalıyız. Doğal felaketlere karşı hazırlıklı eğitimli ve örgütlü olmalıyız. Bizim millet gerçekten duyarlı ve yardımsever. Yaraları sarmak için çok istekli ve yardımsever davranıyor.

Yardım için giden araçların bloke edilmesini, oradaki kurtarma çalışmalarında görev almak isteyen gönüllülere çıkartılan engelleri hayatım boyunca unutamam. Deprem kadar acı olan gerçekler orada ortaya çıktı. Tüm kayıplarımızı, yitirdiğimiz tüm insanlarımızı bugün burada büyük bir üzüntüyle anıyoruz. Böyle felaketler bir daha yaşanmasın demek hayatın gerçeğine aykırı. Biz bu gerçeklerle yaşamayı öğrenmek ve buna göre gerekli önlemleri almak zorundayız. Biz de burada deprem bölgesindeyiz. Belediyemiz tarafından başlatılan deprem master planı çerçevesinde İnşaat Mühendisleri Odasıyla yaptığımız çalışmalar konusunda bugün basına bilgi vereceğiz. Başımız sağolsun. Bir daha bu tür acıları yaşama dileğimi bugün burada sizlerle paylaşıyorum.”

“DEPREM KİMSEYİ AYIRMIYOR”

Son olarak söz alan Milas Belediye Başkan Adayı Fevzi Topuz ise “Deprem gerçeğini hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor. Ülkemiz bir deprem bölgesi. Deprem uzmanlarımızın her zaman uyardıkları bir gerçek var; Türkiye fay hatları üzerinde. Tarih boyunca depremleri sürekli yaşadık. Erzincan’da yaşadık, Bolu’da, Düzce’de yaşadık. İstanbul’da yaşadık. Yüz yıllık gerilmenin sonucunda geçen yıl meydana gelen deprem, 11 ilimizi etkiledi. 50 binden fazla insanımız öldü. Bu asrın felaketidir. Bu tür felaketlere hazırlıklı olmamız gerektiğini, deprem uzmanları her vesileyle dile getirdiler ancak merkezi idarenin, geliyorum diyen bu tehlikeyi hafife aldığını, bilim insanlarının uyarılarının dikkate alınmadığını gördük. O bölgede hãlâ depremin enkazlarının kaldırılmadığını ve altında hâlâ ne olduğu bilinmeyen noktaların var olduğunu dile getirdi arkadaşlarımız. Bu bir acı gerçektir. Depremde toplanan yardımların bazılarının nereye gittiği, ne olduğu hakkında hâlâ daha net bir açıklama yapılamadı. Deprem için toplanan yardımların da katkısıyla şimdiye kadar deprem bölgelerinin toparlanması lazımdı. Vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi lazımdı ama yapılmadığını görüyoruz. Deprem, sağcı-solcu ayırıyor mu? Dinci-Ateist diyor mu? Bu nedenle depreme karşı bilimsel önlemler alınmalı, deprem uzmanlarının söyledikleri ve önerilerine uygun hareket edilmeli. Bu tür acıların bir daha yaşanmamasını diliyorum. Yönetici olanların da bu deprem gerçeğine karşı deprem master planlarını yaptırmaları gerektiğini söylüyorum.“

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık