Cumhuriyet sevdalıları, öğrenciler için buluştu

Atatürkçü Düşünce Derneği Milas Şubesi’nin, geliriyle gençlere burs sağladığı Cumhuriyet Balosu, 26 Ekim Perşembe akşamı Havuzbaşı Restaurant’ta yapıldı.

Cumhuriyet sevdalıları, öğrenciler için buluştu
  • 27 October 2023, Friday 13:19

ADD Milas Şube Başkanı Veysel Özalp ve yönetim kurulunun ev sahipliğinde düzenlenen geceye; CHP Milas İlçe Başkanı Av. Tüze Çetinkaya, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, önceki dönem CHP Muğla Milletvekilleri Suat Özcan, Fevzi Topuz ve Fahrettin Üstün, İYİ Parti Milas İlçe Başkanı Av. Gürsel İnce, DSP Milas İlçe Başkanı Gürsel Doğan, ADD Muğla Şube

Başkanı Cahit Yaka, Milas Belediye Meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu, oda ve dernek temsilcilerinin yanı sıra davetliler katıldı.

“BU GÜNLERİ GÖRMENİN BEDELİ ÇOK AĞIR OLDU”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından başlayan gecede ADD Milas

Şube Başkanı Veysel Özalp’ın Cumhuriyetin nasıl kurulduğunu, neler feda edildiğini anlatan bir konuşma yaptı.  

Şube Başkanı Özalp, “Tam 100 yıl önce o büyük insan; 1911’de Trablusgarp’ta, 1915’te Anafartalar’da, 1921 Sakarya Meydan Savaşı’nda kanlarıyla, canlarıyla bu mücadeleler verilmeseydi bizler bugün cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlayamazdık. Tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Onlara olan borcumuzu cumhuriyete sahip çıkarak ödemeye çalışıyoruz. Çanakkale Anzak askerlerinin anılarında ‘sabaha kadar pırasa doğrar gibi doğradık ama bitmedi’ diye yazılmıştır. Ya Sakarya Meydan Savaşı’nda yabancı askerlerin sivil halka yaptığı işkenceleri bizim kuşak canlı şahitlerinden dinlemiştir. Yani bu günleri görmenin bedeli çok ağır oldu.” diyerek, Büyük şair Nazım Hikmet’in o günleri anlattığı Kuvay-i Milliye Destanı’nda yer alan ‘Kadınlarımız’ şiirini okudu.

“BU DERNEK KURUCUMUZ MUAMMER AKSOY’U ŞEHİT VERMİŞ BİR DERNEK”

‘Nemiz varsa, bağımsız bir devlet kurmuşsak, hür vatandaş olmuşsak, şerefli insanlar gibi dolaşıyorsak, yurdumuzu Batı'nın, vicdanımızı ve kafamızı Doğu'nun pençesinden kurtarmışsak, şu denizlere bizim diye bakıyor, bu topraklarda ana bağrının sıcaklığını duyuyorsak, belki nefes alıyorsak, hepsini, her şeyi 30 Ağustos Zaferi'ne borçluyuz’ diyen Fatih Rıfkı Atay’dan alıntılar paylaşan Özalp, “Bu dernek Atatürk’ten geçinenler, Atatürk’ten beslenenler, Atatürk’le kendine yer arayanlar derneği değil... Bu dernek aksaçlı bilgemiz Muammer Aksoy’u, kurulduktan 7 ay sonra 2 kahpe kurşuna şehit vermiş bir dernek. Bu dernek, kurucu Bahriye Üçok’un dinci faşistlerin bombaları ile paramparça ettirilmesini acıyla yaşamış bir dernek. Bu dernek genel başkan yardımcısı, Türkiye'nin centilmen devrimcisi Ahmet Taner Kışlalı'yı kundaktaki bebesini bırakıp öbür dünyaya göç etmek zorunda bırakan hainlerin kahrını çekmiş bir dernek. En verimli çağında kalpaksız Kuvayı Milliyeci Uğur Mumcu'yu toprağa veren bir dernek. Cumhuriyetimizin 100 yılında görevimiz, ulusumuzu Kemalizm’in namus sesiyle devlet yönetimimizi ahlak ve liyakatle buluşturarak yeniden Atatürk Cumhuriyeti’ne ulaşmaktır” dedi.

Özlap konuşmasını yine büyük şair Nazım Hikmet’in Memleket şiiri ile tamamladı.

Başkan Veysel Özalp’ın konuşmasının ardından geçen sene burs desteği sağlayanlar sırayla sahneye davet edilip, plaketleri sunuldu. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın plaketi ADD Milas Şube Başkanı Veysel Özalp tarafından sunuldu.

“YÜZÜNCÜ YILINI KUTLAMA ONURUNU HEP BİRLİKTE YAŞIYORUZ”

Plaket töreninin ardından gecenin düzenlenme amacı hakkında bir konuşma yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da “Derneğimizin en önemli amaçlarından bir tanesi gençlerimize, eğitim gören çocuklarımıza sahip çıkmak. Bu anlamda tüm dernek üyelerimizi, Milas’ımızdaki hali vakti iyi olan iş insanlarımızı bu konuda derneğimize destek olmaya, sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Bu sahiplenme ve destek sadece etkinliklerde değil; topluma karşı, gençlerimize karşı da sorumluluğumuz olduğunu da unutmadan yapılmalıdır.

Cumhuriyetimizin 100. Yılındayız… Bir asrı devirdik… İkinci yüzyıla girerken çağdaş insanlık ve uygarlık değerleriyle cumhuriyetimizin daha da gelişmesi ve dünyanın en cennet topraklarında bu halkı daha mutlu yaşatan bir sistem haline gelmesi için daha çok çalışmamız gerekiyor. Bu konuda hepimiz üzerimize düşeni en iyi şekilde yerine getirmeliyiz.

100.Yıl her zaman olan bir şey değil. Biz şanslı bir nesiliz. Belki cumhuriyetin kuruluşunu görmedik ama en azından yüzüncü Yılını kutlama onurunu hep birlikte yaşıyoruz.

Bu toplumun hak ettiği en büyük coşku ve en büyük heyecan, en büyük bayramlardan bir tanesi herhangi bir gerekçe ile herhangi bir şeye feda edilmeyecek bir haktır bizim için cumhuriyetin 100. Yılını kutlamak. Dünya yıkılsa bile cumhuriyetin 100. Yılı yürekten ve coşku ile kutlanacaktır ve bunu kimse engelleyemez. Varsınlar bazılarında cumhuriyetten ve Atatürk’ten bahsetmesinler. Varsınlar bayramlarda hasta olup yorgan döşek yatsınlar.

Varsınlar Hamas için mitingler düzenleyip cumhuriyet kutlamalarını erteleyip, yasaklasınlar. Bu halkın gönlünden cumhuriyet coşkusunu ve Atatürk sevgisini hiç kimse atamayacak. Atatürk ilkelerini daha iyi özümseme, daha iyi anlama, cumhuriyetin değerini daha iyi bilme noktasında belki bu yaşadığımız dönem bizim için bir sınav. Buradan da hepimiz gerekli ibretleri en iyi şekilde çıkartmak, Kuvayı Milliye ruhuna, cumhuriyet ve Atatürk devrimlerine ve Mustafa Kemal’in o büyük dehasına daha fazla sarılmak ve sahip çıkmak mecburiyetindeyiz. Bu duygularla Cumhuriyet Bayramınızı ve cumhuriyetimizin yüzüncü yılını yürekten kutluyorum.” dedi.

Her yıl geleneksel olarak yapılan Cumhuriyet Balosu etkinliğinde davetlilere, Milas Türkü Dostları Kültür Derneği’nin Atatürk’ün sevdiği türküleri seslendirmesinin ardından Atatürk’e benzerliğiyle bilinen Nejdet Bardak, ‘Vals’ ve ‘Sarı Zeybek’ gösterisi yaptı. Etkinlik geç saatlere kadar devam etti.

 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık