Dağlar Uygur’un yazıp yönettiği kısa film BEWAR,

​​​​​​​‘AB İNSAN HAKLARI KISA FİLM YARIŞMASI’NDA İLK 10’A GİRDİ..

Dağlar Uygur’un yazıp yönettiği kısa film BEWAR,
  • 07 Aralık 2021, Salı 11:12
 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun, Türkiye’de düzenlediği ‘AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’ bu sene Milas için büyük önem taşıyor. İlçemizde tiyatronun sevilip yaygınlaşmasınnda büyük emeği olan, her yaş grubundan birçok vatandaşımızın da tiyatro ile tanışmasını sağlayan Dağlar Uygur ve ekibinin “BEWAR” adlı kısa filmi, yarışmada 90 film arasından sıyrılarak ilk 10’a girme başarısını gösterdi.

Jürinin beğenisini kazandı
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölüm Başkanı Prof. Alev İdrisoğlu, İnsan Hakları Gündemi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Özlem Yılmaz, Oyuncu – UNDP İyi Niyet Elçisi Mert Fırat, Film Eleştirmeni Alin Taşçıyan ve FOX TV Ana Haber Bülteni Sunucusu Selçuk Tepeli gibi önemli isimlerden oluşan jürinin beğenileriyle ilk 10’a girmeyi başaran BEWAR, ilçemizin de gururu oldu.

Güçlü kadrosuyla dikkat çekiyor
Dağlar Uygur’un yazıp yönettiği filmde; ilçemizin sevilen simalarından Özgür Kesken, Orkun Tepeköylü, Sabahattin Akan, İsmail Şimşek, Cenk Turgay, Ahsen Akın, Sevgi Yaşar, Metehan Dülger, Ersin Yeniceli, Gencay Güner, Kaptan Yavuz, Selim Güllüce, Süleyman Koç, Mehmet Erol, Ersin Bircan, Muhammet Akçadağ, Hakan Alpgiray, Mehmet Çelik, Onur Erkan Aras ve Kemal Yaşar rol aldı.
BEWAR’ın sahne arkasında ise; yardımcı yönetmen İsmail Şimşek, görüntü yönetmeni Selahattin Çelik, Sanat Yönetmeni Gamze Uygur, Ses Operatörü Onurcan Gök ve yapım asistanı Eylem Güner yoğun emek harcadı.

“BEWAR, büyük bir ailenin eseri”
Yarışmaya İnsan Hakları Kategorisi’nde katıldıklarını belirten Dağlar Uygur, şu an için gelinen noktadan gurur duyduğunu belirterek, “Öncelikle belirtmeliyim ki elde ettiğimiz bu başarı özveriyle uğraş veren büyük bir ailenin eseridir. Bu nedenle sahne önünde ve sahne arkasında görev alan tüm arkadaşlarıma, dostlarıma, bize inanan herkese çok ama çok teşekkür ediyorum” diyerek duygularını dile getirdi.

Ödül Töreni 10 Aralık’ta
10 Aralık Cuma günü Ankara’da düzenlenecek olan ödül törenini heyecan içerisinde beklediklerini de dile getiren Uygur, şunları söyledi:
“Amacı ve konusu ile öne çıkan bir organizasyonda ilçemizin adını duyurmak bizler için çok önemli. BEWAR’ın ilk 10’a kalması gerçekten büyük bir başarıdır. Elbette hedefimiz bu kadar değil. Ödülle evimize dönmek tüm ekip arkadaşlarımın ortak isteğidir.”

11 yıldır düzenleniyor
“Tüm bireylerin onurlu bir şekilde yaşayabilmesini amaçlayan Evrensel Beyannamede yer alan reddedilemez ve devredilemez insan haklarına dair söyleyeceklerinizi, film aracılığıyla ifade etmeye sizi davet ediyoruz” sözleriyle yarışmayı duyuran Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, tam 11 yıldır bu yarışmanın düzenlendiğini belirtti.
Filmlerin süresi 3 – 10 dakika arasında değişiyor
Yarışmanın bu yılki konusu, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda düşünmeye teşvik etmenin yanı sıra iklim değişikliği ile insan hakları arasındaki ilişkiyi keşfetmek olurken, tüm tür ve tekniklere açık olan kısa filmler, 3 ila 10 dakika arasında çekildi.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık