Deprem Milas’ta da hissedildi

​​​​​​​Akdeniz’de meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki deprem Milas’ta da hissedildi.

Deprem Milas’ta da hissedildi
  • 25 January 2023, Wednesday 16:02

Deprem Uyarı Sistemi, Düzce'de meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremi önceden bildirdiği haberleriyle gündemdeydi.  Şimdi de Akdeniz’de bugün saat 15:37’de yaşanan ve Milas’ta da hissedilen Kandilli Rasathanesi verilerine göre 5.7 büyüklüğündeki deprem öncesi Milas’ta yaşayan Android akıllı telefonu kullanıcılarına deprem olacağı mesajı geldi. Mesajda depremin kaç şiddetinde ve kaç km mesafede olacağı bilgileri yer alıyor.

Android Deprem Uyarı Sistemi, Android akıllı telefonun çoğunda bulunan ivme ölçerleri kullanarak sarsıntıyı algılıyor ve etkilenen bölgedeki Android kullanıcılarına uyarı gönderiyor.

Google dünya çapındaki ölçeğinin de yardımıyla Android Deprem Uyarı Sistemi’ni geliştirerek, depremleri algılayıp Android kullanıcılarına uyarı gönderen ücretsiz ve katma değerli bir hizmet sağladı. Bu sistem ile ivmeölçeri olan Android telefonlar prize takılıyken ve tamamen hareketsizken mini bir sismometreye dönüşerek depremi algılayabiliyor ve kullanıcılara uyarı gönderebiliyor.

Sistem, 4.5 ve üzeri büyüklükteki depremler için depremin şiddetine ve yoğunluğuna bağlı olarak “Farkında Ol” ve “Harekete Geç” olmak üzere iki tür uyarı gönderiyor. Android Deprem Uyarı Sistemi, telefonun mevcut teknolojisinden faydalanıyor, cihaz konumu ve “Deprem Uyarıları” açık olan tüm Android OS 5.0 ve üzeri tüm telefonlarda çalışıyor. Erken deprem uyarıları almak istemeyen kullanıcılar, cihaz ayarlarından “Deprem Uyarıları” seçeneğini devre dışı bırakabiliyor.

DEPREM UYARI SİSTEMİ'NİN KULLANILDIĞI ÜLKELER

Google, bu sistemi Türkiye'de de kullanıma sundu. Türkiye'nin dışında Filipinler, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan'da da Android deprem uyarı sistemini bir süredir kullanabiliyor.

ANDROİD DEPREM UYARI SİSTEMİ NASIL AÇILIR?

Bu sistemi kullanıma açmak için telefonunuzun ayarlar bölümüne gelin. Arama alanına "konum" yazarak, bu sekmeyi açın.

Açılan ekranda, "Deprem Uyarıları" ekranına basınız. Eğer açık ise deprem uyarıları kullanıma açık anlamına geliyor. Aktif değilse bu ekran aracılığıyla aktif hale getirebilirsiniz.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık