Dijital Mecralar Komisyonu üyesi CHP’li Erbay Youtuberların keyfi bir şekilde gözaltına alınmasına tepki gösterdi

​​​​​​​CHP Muğla Milletvekili ve Dijital Mecralar Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medyayı, demokrasi için ‘tehdit’ olarak tanımlamasının ardından sokak röportajı yaparak vatandaşın sorunlarını gündeme taşıyan Youtube kanalları Kendine Muhabir, İlave TV ve Sade Vatandaş hesaplarının sahiplerinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Dijital Mecralar Komisyonu üyesi CHP’li Erbay Youtuberların keyfi bir şekilde gözaltına alınmasına tepki gösterdi
  • 15 Aralık 2021, Çarşamba 10:20
 

Demokrasinin olmazsa olmazının halkın haber alma hakkı ve basın özgürlüğü olduğunu ifade eden Erbay, “Düşünce ve ifade özgürlüğü demokrasilerin temelini oluşturduğu kadar, baskıcı ve otoriter rejimlerin de korkulu rüyasıdır. Youtube kanallarının sahiplerinin gözaltına alınması demokrasiye ve haber alma hakkına vurulmuş bir darbedir. Halkın haber almasını engellemeye çalışmak, gerçekleri saklamak için beyhude çabalardır.” dedi.

Youtube kanallarının sahiplerinin gözaltına alınmasının AKP’nin gerçekleri halktan saklamaya çalışmasının bir sonucu olduğunu söyleyen CHP’li Erbay şunları kaydetti;

Basın özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmazıdır

Dünyadaki tüm gelişmiş demokrasilerin en temel ilkelerinden birisi de düşünce ve ifade özgürlüğüdür. Gelişmiş toplumlarda insanların haber alma hakkı asla engellenemez. Anayasamızın 26. maddesi de düşünce ve kanaatleri açıklama hakkını güvence altına almıştır. Diğer yandan uluslararası sözleşmelerle de bu hak güvence altına alınmıştır. Ancak AKP iktidarı Türkiye’de basını zapturapt altına almıştır. Yarattığı yandaş medya ile gerçekleri gizlemeyi amaçlamaktadır. Şimdi de sosyal medyayı kısıtlamaya çalışıyorlar.  

Kötü amaçlı kullanımlar denetlenmeli

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Stratejik İletişim Zirvesi'nde video kayıttan yaptığı açıklamada sosyal medyayı, demokrasi için ana tehdit olarak tanımlamıştır. Sosyal medyanın kötü amaçla kullanılması, kişilik haklarına zarar vermesi tabi ki denetlenmeli. Ancak bu durum topyekün bir kısıtlamaya çevrilmemelidir. Sosyal medya platformları dünyada milyonlarca insanın fikir ve görüşlerini açıkladığı mecralardır. Bazı gerekçeler kullanılarak sosyal medyanın da denetim altına alınması kabul edilemez.

Yasaklar yoksulluğu ortadan kaldırmaz

Yurttaşların sesi olan, çoğunlukla Z kuşağı gençlerin takip ettiği Youtube kanallarının sahipleri gözaltına alınmıştır. Bu kanallar sokak röportajları yaparak yurttaşların görüşlerini topluma yansıtıyor. Ancak siyasi iktidar bu gerçekleri saklamaya çalışıyor. AKP, Youtube kanallarının sahiplerini gözaltına alarak gerçek yüzünü ortaya koymuştur. Yurttaşların içinde bulunduğu ekonomik krize, açlığa ve yoksulluğa çözüm üretmek yerine bu durumu yok saymaya çalışıyorlar. Doğruların ortaya çıkmasından ve gerçeklerin insanlara ulaşmasından korkuyorlar. Yasaklarlarsa, kimse duymazsa yoksulluğun ortadan kalkacağını sanıyorlar. Yandaş basının çizdiği pembe tablolarla vatandaşı kandırmaya çalışıyorlar.

Editör: Celal DURGUN
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık