Direnişteki Tüvtürk işçisinin işe iade davası istinafta kesinleşti

Nakliyat İş Sendikası Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, 736 gündür direnişlerini devam ettiren Muğla Tüvtürk işçilerinden birinin kazandığı dava, İstinaf mahkemesinden de onaylanarak, kesinleşti. Buna göre işveren işçiyi tekrar işe almak zorunda. Ayrıca işçiye sendikal tazminat ve boşta geçen ayların ücretlerini de ödemek zorunda.

Direnişteki Tüvtürk işçisinin işe iade davası istinafta kesinleşti
  • 19 Ağustos 2020, Çarşamba 9:39

Sendikadan yapılan açıklama şöyle:

“Sendikamızın örgütlendiği Tüvtürk Muğla Taşıt Muayene İstasyonlarında işverenin işçi-sendika düşmanlığına karşı mücadelemiz, direnişimiz 736 gündür kararlılıkla devam ediyor.

İşyerinin önünde direnişimiz devam ederken diğer tarafta mahkemelerde de Hukuk Mücadelemizi ve hak arayışımızı sürdürüyoruz. Açılan işe iade davalarından bu güne kadar tamamını kazandık ve kazanmaya da devam ediyoruz.

Üyemiz  Uğur Pişkin’nin işe iade davası kazanılmış ve işveren sendikal tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Ancak işveren yerel mahkemenin kararını bir takım temelsiz ve asılsız gerekçelerle İstinafa götürerek karara itiraz etmişti.

Yapılan itirazı görüşen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 3. Hukuk Dairesi Muğla Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş. vekilinin istinaf başvurusunu ESASTAN REDDİNE, İşverence SENDİKAL NEDENLE  gerçekleştirilen fesih işleminin GEÇERSİZLİĞINE, sendikamız üyesinin Muğla Taşıt Muayene İstasyonları İşletim AŞ. işyerindeki işine İADESINE ve her iki işverenin (Üst işveren Tüvtürk ile Muğla Taşıt Muayene İstasyonları AŞ) müştereken ve müteselsilen sorumlu olması kaydıyla işçiye sendikal tazminat ve boşta geçen süre ücretinin ödemesine KESIN olmak üzere 13/07/2020 tarihinde OYBIRLIGI ile karar verdi.

Kazanılan yerel mahkeme davalarından istinafa giden ve kazanılan ilk dava olan bu dava diğer davalara da emsal olacaktır.  

Öte yandan, işverenin sendikamızın işyerinde Toplu İş Sözleşme yapmasını sürüncemede bırakmak için açtığı çoğunluk tespitine itiraz dava dosyasına gelen BİLİRKİŞİ RAPORUNA göre de sendikamızın işyerinde yasanın aradığı çoğunluğu sağladığı tespit edilmiştir.

Bir kez daha işverenin işçi sendika düşmanlığı yaptığı, üyelerimizi sendikal nedenlerle işten çıkarttığı, işyerinde toplu iş sözleşmesinin imzalanmasını engellemek için yasaları çiğneyerek, haksız ve hukuksuz davrandığı mahkeme kararlarıyla da ispatlanmış oldu.

Muğla Tüvtürk’te 736 gündür işçi ve sendika düşmanlarına karşı anayasal haklarını savunan ve onurları için direnen TÜVTÜRK Muğla İşçileri kazanacak.”

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık