Image Slider
Fevzi Topuz
Mehmet Cayirli
Durmus Ozdemir

EĞİTİM-SEN’DEN YETKİLİLERE ÇAĞRI..

Dün itibariyle yarı yıl tatili bitti ve öğrenciler yüz yüze eğitime başladılar. Ancak bir taraftan da Omikron varyantının Muğla’da da, yüksek aşılama oranına karşın her gün arttığı bir gerçek. Bu koşullarda, başından beri yüz yüze eğitimin şart olduğunu belirten eğitimciler, ancak yeterli önlemlerin alınması gerektiğini bir kez daha hatırlattılar.

EĞİTİM-SEN’DEN YETKİLİLERE ÇAĞRI..
  • 09 February 2022, Wednesday 9:14

Eğitim-Sen Muğla Şubesi’nin konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“07.02.2022  itibari ile eğitim öğretim yılının ikinci yarı yılı başladı. 
Öğrencisi, velisi, eğitimcisi ile yaşadığımız heyecanı ve coşkuyu kovid 19 pandemisinin omikron varyantı ile yeniden yükselişe geçmesinin yarattığı endişe gölgeledi.
Sağlık Bakanlığı tarafından ortaya konulan veriler, Omikron varyantının diğer varyantlara  oranla daha hızlı bir şekilde yayıldığını gösteriyor. 
Bulaş nedeniyle her gün yaklaşık olarak 200 insanımızın hayatını kaybettiğini, vaka sayılarının da 100 binli rakamlara ulaştığını görüyoruz. İlimizde %86,8  aşılama oranı ile bir başarı elde edilse de haftalık  vaka sayısının yüz binde 50lerden yüzbinde 536,49 a çıkarak endişe verici rakamlara ulaştığını görüyoruz. 
Omikron varyantının bu denli hızlı yayılımı, okulların açılması ile birlikte vaka sayılarının daha da artma riskini beraberinde getiriyor.
Milli E
ğitim Bakanlığı ortaya çıkan bu tabloya rağmen, yüz yüze eğitimin ara vermeksizin devam edeceğini  açıkladı.  Bakanlığın bu konudaki ciddiyeti, gerekli ve yeterli önlemleri titizlikle ve ivedilikle almaktan geçiyor. 
Biz eğitimciler, salgının başından bugüne, kamu eliyle bilimin ışığında gerekli önlemlerin alınarak, yaygın bir şekilde aşılanmanın sağlanması, okulların temizlik personeli, öğretmen ve mali kaynak ihtiyaçlarının giderilerek yüz yüze eğitimin esas kılınması gerektiğini belirttik. Ancak, idarenin bu konuda sınıfı geçtiğini, sorumluluğunu layıkıyla yerine getirdiğini söylemek mümkün değil.
Üstelik, ortada bir kaynak sıkıntısı olmadığı da yeni atanan Milli Eğitim Bakanı’nın Urfa ilimizde, bir okul ziyaretinde yaptığı açıklama ile resmî olarak ifade edildi. 
Eğitim öğretime yüzyüze devam etmek için mutlak suretle hızlı test kitlerinin tedarik edilerek düzenli olarak öğrencilerin testten geçirilmesi gerekmektedir.  
Bu süreçte aşılamanın tamamlanması, okulların öğretmen ve temizlik personeli ihtiyacının karşılanması, eğitim ortamının hijyeni için gerekli mali kaynağın okullara aktarılması konularında iktidarın göstereceği tavır yaşanılanlardan ders çıkarıp çıkarmadığını gösterecektir.
Eğitim Sen olarak bir kez daha yetkilileri uyarıyoruz. Bilime, bilim insanlarına kulak verin. Açık, şeffaf bir biçimde süreci başta sendikalar olmak üzere kamuoyuyla paylaşın. Eleştiri ve önerilerden yararlanma fırsatını değerlendirmenin alınan önlemlerin işlevselliğini artıracağını unutmayın.
Biz, çocuklarımızın sağlıklı bir eğitim ortamında erişilebilir, kamusal, eşit, nitelikli, bilimsel, laik eğitim hakkını her şart ve koşul altında savunacağımızı belirtiyor; memleket sorumluluğu içerisinde çocuklarımızın düşlerinin takipçisi olarak mücadeleye devam edeceğimizi yineliyoruz.”

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık
siteacilis