EMEKLİ ÖĞRETMEN FİKRET ÇOBAN’DAN 24 KASIM AÇIKLAMASI: “24 Kasım benim için, Atatürk’e başöğretmen ünvanı verilmesinin dışında hiçbir anlam ifade etmiyor”

Uzun yıllar Eğitim Sen Milas Şube Başkanlığı da yapan emekli öğretmen Fikret Çoban, yazılı bir basın açıklaması yaparak, 24 Kasım’ın ne anlama geldiği ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Fikret Çoban’ın açıklaması şöyle:

 EMEKLİ ÖĞRETMEN FİKRET ÇOBAN’DAN 24 KASIM AÇIKLAMASI:  “24 Kasım benim için, Atatürk’e başöğretmen ünvanı verilmesinin dışında hiçbir anlam ifade etmiyor”
  • 24 November 2023, Friday 19:33

 

Basına ve Kamuoyuna, 

Geçtiğimiz eğitim öğretim yılı sonunda 22 yıldır görev yaptığım  Milas Cumhuriyet Anadolu Lisesinden emekliye ayrıldım. 

Öğretmenlerin olduğu yerlerde, ortamlarda elbette birden fazla fikir, görüş olmalıdır. Tek tip düşünce, dayatma muhalifi olmayan öğretmen toplulukları yaratır; böyle yerler heyacansız ve ruhsuzdur. Sanat, bilim, edebiyat ve hakikat ancak özgür ortamlarda gelişir, hayat bulur

Her 24 Kasım geldiğinde devlet erkanının ve resmiyetin yaptığı 'öğretmenim edebiyatı' bana hep içi boş gelmiştir. Öğretmenleri kendi içinde hiyerarşik şekilde bölen; kadrolu, kadrosuz, baş öğretmen, uzman öğretmen diye ayırarak emek sömürüsünü arttıran ve öğretmen hareketlerini daraltan, tek tipleştiren uygulamalar ortadayken yapılan öğretmenler günü kutlaması trajikomiktir.

Kaldı ki benim için 24 Kasım'ın önemi, Atatürk'e baş öğretmen ünvanı verilmesinin dışında hiç bir anlam ifade etmiyor. 

24 Kasım 1981'de darbe yönetiminin başı Kenan Evren tarafından açıklanan öğretmenler günü hiçbir zaman benim günüm olmamıştır. 

Belki yeni kuşak bunların farkında olmadığı için iyi niyetle hiç çıkarsız kutladığı 24 kasımlara yönelik bir karşı çıkışım da yoktur. 

Benim tepkim zamanın en güçlü öğretmen örgütü TÖB -DER'i kapatıp yöneticilerini tutuklayan, öldüren, işkenceden geçiren, ordan oraya süren faşist zihniyetin bunları unutturmak için ödülmüş gibi verdiği 24 Kasım öğretmenler gününedir. 

Bu anlamda geçmişin ağırlığını, yaşanmış kötülükleri unutamadığım için toplumsal belleğin de unutmasını istemiyorum.

Bu nedenledir ki yeni emekli olmuş öğretmen olarak davet edildiğim 'resmi 24 kasım öğretmenler günü' kutlamasına katılmadım, şahsıma hazırlanan  plaketi de almadım. 

Benim sorunum aynı işi yapan öğretmenleri 'eşit işe eşit üçret ' ilkesinden uzaklaştıran, ayrıştıran dayatmacı tek tip bir zihniyeti eğitim öğretim hayatına sokan ve bunu ideolojik hale getirip savunan egemen zihniyetedir .

Kamuoyona ve eğitim emekçilerine saygıyla ... 

                              Fikret Çoban 

                            Emekli öğretmen 

                           Yaşam Savunucusu 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık