​​​​​​​Emekliler haykırdı: “GEÇİNEMİYORUZ!”

Tüm Emekliler Sendikası Milas Temsilciliği tarafından Türkiye genelinde eş zamanlı düzenlenen "Sadaka değil insanca yaşayacak maaş istiyoruz" konulu basın açıklaması, bugün Saat 15.00 te Milas Şehir Parkı’nda gerçekştirildi. Yapılan basın açıklamasına Milas Eğitim Sen, Tüm Bel Sen, HDP, Sol Parti, Disk Genel Merkezi, Birleşik Nakliyat Iş Temsilciliği, Milas Atatürk Düşünce Derneği Başkanı Mehmet  Ateş, Milas Emekliler Sendikası üyeleri de katıldılar.

​​​​​​​Emekliler haykırdı: “GEÇİNEMİYORUZ!”
  • 28 Haziran 2021, Pazartesi 17:07
 

Gerçekleştirilen etkinlikte Tüm Emekliler Sendikası Genel Başkanı Salman Hürkardeş ve Örgütlenme Sekreteri  Haydar Pınarbaşı birer konuşma yaptılar.

Milas Tüm Emekliler Sendikası Milas  Temsilciliği Yönetim Kurulu adına konuşan Başkan Mustafa  Ali Demirci  konuşmasında şunları söyledi:

MERHABA

Tüm emekliler sendikası Milas temsilciliği tarafından düzenlenen “sadaka değil, insanca yaşayacak maaş istiyoruz” konulu basına açıklamasına hepiniz hoş geldiniz.

Selam olsun emeklilere, emek ve emekli dostlarına.

Dostlar, aklıma Ahmet Kaya’nın seslendirdiği bir şarkının dizeleri geldi. Ülkemin bu gününü anlatıyor.

Dostum dostum , Güzel dostum,

Bu ne yaman çizgidir bu, Bu ne çıldırtan denge

Yaprak döker bir yanımız, bir yanımız bahar bahçe..

Evet ülkenin bir yanının  bir eli yağda bir eli balda iken, çoğunluk olan diğer yanı yokluk ve sefalet içinde.

Türkcelin, Cengiz Holding’in vergi borçları silinirken, yüksek öğrenimde okurken aldığı kyk kredisini  ödeyemeyen gençler icraya veriliyor.

Halk Pazar artıklarını yiyecek olarak toplarken, evine yiyecek götüremediği için intihar ederken, birileri smoothili ejder meyvesi suyu içiyor; iktidar sahipleri ziyafet sofraları düzenliyor..

Gençler iş bulamazken yandaşlar liyakata bakmadan, kpss puanı aranmadan devlet memuru yapıldığı gibi 3-5 yerden maaş alıyor.

Başlıca görevi üreticiyi desteklemek olan ziraat bankası yandaşlara geri alamadığı milyon dolarları kredi olarak verirken, köylüyü icraya verip traktörünü haczediyor.

İhaleler kanuna aykırı bir biçimde kapalı kapılar ardında pazarlık yöntemiyle yandaşlara aktarılıp zengin edilirken, esnaf kepenk kapatıyor, EYT liler emekli olamıyor, memurlar 3600 ek gösterge alamıyor.

Bunlara daha çok örnekler ekleyebiliriz. Tüm bunlar olurken artık bir araya gelip yan yana durarak güç haline gelip  sorumlulardan hesap sormalıyız.

BASINA VE KAMUOYUNA

Temmuz ayı ile birlikte emekçilerin ve emeklilerin maaşlarına yapılacak zam oranları yine iktidarın enflasyon oyunu ile gündemimize girmiş bulunmaktadır. Temel tüketim mallarına yapılan zamlar %50'lerde seyrederken verecekleri zam sadaka düzeyinde olacak

Ülkemiz mafya, çete ilişkilerinin siyaset ile iç içe geçtiği, ortaya atılan iddialara iktidarın ve bağımlı yargının kulağını tıkadığı, halkın açlığının ve krizin görmezden gelindiği bir süreci yaşıyor.

"Aç varsa siz de doyurun" gibi halkla dalga geçen bir anlayışla karşı karşıyayız.

NATO toplantısında "dünya liderleri" bir araya geldiler. Dünya halklarının pandemi ve ekonomik krizler dahil hiçbir yararlı görüşmenin olmadığı zirveden, AKP iktidarının ülkemize biçtiği görev ise, Afganistan'da bekçilik!

Çok tehlikeli olan bu görev, ABD ve dünya sermayesine şirin görünmeye ve yönetememe durumunu kurtarmaya çalışan AKP iktidarının son ve çaresiz çırpınışlarıdır. Gençlerimizin iktidarın kendini kurtarma hamlesine kurban edilmemesi için karşısındayız.

Bir taraftan ülkeyi güllük gülistanlık göstermeye çalışan, diğer taraftan çok gecikmiş aşılama durumunu toparlamaya çalışan iktidar ekonomik krizi yine halka yüklemeye çalışmaktadır.

Her kesime baskıyı arttıran iktidar, ortaya atılan yolsuzluk ve kara para aklamaların üstünü örterken, toplumu ayrıştıran, kutuplaştıran söylemiyle muhalifleri hedef göstererek, sokağa salınan güruhların siyasal cinayetler işlemesine yol açmaktadır.

Emekli sendikalarını ve muhalif partileri kapatma girişimleri gibi anti demokratik yöntemleri de kullanan AKP ve ortakları demokrasinin son kırıntılarını da ortadan kaldırmaktadır.

Siyasi iktidar emekli sendikalarını kapatmaya çalışacağına uluslararası yasalara da uyarak emeklilerin sendika hakkını tanımalıdır.

Ülkede huzurdan, barıştan, demokrasiden bahsetmek suç, ekonomik kriz var demek ise yasak hale getirilmiş, demokratik eylem ve etkinlikler basit ve akıldışı bahanelerle engellenmiştir.

Böyle bir yaşama mahkûm değiliz!

Alanlarda haykırıyoruz, Emekliyiz, açız, isyandayız!

Alın terimizi döktüğümüz ülkemizde, barış ve huzur içinde, insanca yaşamak istiyoruz.

Kimseden sadaka ya da lütuf istemiyoruz!

Ne istiyoruz,

"Bayram harçlığı" değil, yılda dört maaş tutarında ikramiye istiyoruz.

- Emeklilerin insan onuruna yaraşır biçimde yaşayabileceği aylık almasını, istiyoruz

 -Emekli aylıkları arasındaki farklılıkların giderilmesi için acilen intibak yasasının ve 3600 ek göstergenin hayata geçirilmesini istiyoruz

- Sağlık hizmetlerinde katkı payının kaldırılmasını ve kamusal sağlık hizmetinin sağlanmasını istiyoruz

 - Sendikal haklarının önündeki keyfi yasal engellerin kaldırılmasını ve toplu sözleşmeli sendikal hakkımızın tanınmasını istiyoruz

Bizlere gelince "kaynak yok" diyenler, onlarca yerden maaş alan yandaş ve yalaka takımlarının kaynağını nereden alıyorlarsa oraya baksınlar.

Ülke kaynaklarını 5 yandaşa peşkeş çekmek yerine, ülkenin emekçilerine ve emeklilerine verirseniz hepimize yeter!

İşte bu nedenle bugün Tüm Emekliler Sendikası olarak alanlardayız.

Susmuyoruz, haykırıyoruz!

Emekliyiz, insanca yaşamak istiyoruz!

TÜM EMEKLİLER SENDİKASI MERKEZ YÜRÜTME KURULU”

 

 

 

Editör: Hüseyin AÇAR
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık