Engelli devlet memurluğu sınavına gireceklerin dikkatine..

* Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmalarında Kura usulüyle yerleştirmeler için Kura Başvuruları 18 Kasım 2020- 30 Kasım 2020 arasında yapılacak.

Engelli devlet memurluğu sınavına gireceklerin dikkatine..

7 Şubat 2014 tarihli ve 28906 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik uyarınca, yapılacak Kura usulüyle yerleştirmeler için ilkokul/ortaokul/ilköğretim/özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu veya bu okullardan yerleştirme işlemlerine son başvuru tarihi itibarıyla mezun olabilecek durumda olan adayların Kura başvuruları 18 Kasım 2020 tarihinde başlayacak, 30 Kasım 2020 tarihinde sona erecektir.

 Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri tarafından Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı Belgesi doldurulacak olup, aday başvuru tarihleri içerinde bu belge ile birlikte ÖSYM başvuru merkezine başvuruda bulunacaktır.

2020 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı Kılavuzunda belirtildiği üzere;

  • Kuraya ilkokul, ortaokul, ilköğretim, Özel eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu) öğrenim belgesine sahip olanlar veya bu okullardan yerleştirme işlemlerine son başvuru tarihi itibariyle mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabileceklerdir.
  • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerince yetişkinler için düzenlenen okur-yazarlık programlarına katılanlara verilen "Yetişkinler Eğitimi İkinci Kademe Başarı Belgesi" eğitim düzeyi olarak ilköğretim okulunun ilk beş sınıfına denk sayıldığından bahisle, bu belgeye sahip olan engelli adaylar, bu kılavuzda belirtilen başvuru tarihi itibariyle Kuraya katılım amacıyla (ilkokul düzeyinde) başvuruda bulunabilecektir.
  • 2020-EKPSS'ye başvurusunu tamamlayan adaylar (sınava girmeseler de), 2020-Kura'ya başvuramayacaklardır.
  • 2018 yılında yapılan kura kayıtları2018 yılında yapılan kura kayıtları yapıldığı tarihten itibaren dört yıl geçerlidir. 
  • 2018-EKPSS'ye giren veya kura başvurusu bulunan adaylar, istedikleri takdirde 2020-EKPSS/Kura başvurularını yapabileceklerdir. Yönetmelik hükümleri çerçevesinde EKPSS puanı veya kura sonucuna göre herhangi bir kadroya yerleştirilen adaylar, daha sonra yapılacak yerleştirmelere geçerliliği devam eden aynı eğitim düzeyine ait EKPSS puanı veya kura kaydıyla tercih yapamayacağından yerleşen adayların bu durumlarını göz önünde bulundurarak 2020 başvurularını yapmaları gerekmektedir. 

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı olan ve eğitim bilgileri ile KURA için gereken engel grubuna ilişkin bilgilerinde değişiklik bulunmayanlar, başvurularını, ÖSYM'nin internet adresinden http://www.ais.osym.gov.tr bireysel olarak  yapabileceklerdir. 

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde EKPSS için gereken engel grubu bilgisi doğru ve geçerli olan ancak, fotoğraf veya eğitim bilgisi nedeniyle başvurusunu bir başvuru merkezinden yapması gereken adayların yeniden ÖN KABUL VE TAAHHÜT BEYANI BELGESİ alması gerekmemektedir.

Kura başvurularının başladığı ilk gün itibari ile 65 yaşını dolduran engelli adayların başvurusu sistem tarafından kabul edilmeyecektir.

18 yaşını tamamlamamış adayların başvurusunda, kadrolara atanmak, için 18 yaş şartının tercihlerin yapılacağı son başvuru tarihinden önce tamamlanmış olması gerektiği bilgisi verilerek adayın başvurusu alınacaktır.

Başvuru sırasında engelli adayların aşağıda belirtilen evrakları yanlarında bulundurmaları gerekmektedir:

  • %40 ve üzerinde engelli olduğu belirtilen engelli sağlık kurulu raporları veya onaylı bir örneği,
  • 2020-EKPSS/Kura Aday Başvuru Formu,
  • Diploma veya mezuniyet durumunu gösterir belge veya II. Kademe Eğitim Başarı Belgesi,
  • Nüfus Cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportun aslı (Nüfus Cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır.)

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık