Eşence Barajı ve Sulama Projesi için ÇED Olumlu Kararı

Milas’ın Eşence Deresi üzerinde DSİ 21. Bölge (Aydın) Müdürlüğü tarafından sulama amaçlı yapılması planlanan Eşence Barajı ve Sulama Projesi için ÇED Olumlu kararı verildi. Milas'ın Kızılcayıkık Mahallesi sınırları içerisine yapılması planlanan Eşence Barajı'nın 16 Haziran 2022’de ÇED Halkın Katılımı Toplantısı düzenlenmişti.

Eşence Barajı ve Sulama Projesi için ÇED Olumlu Kararı
  • 20 March 2024, Wednesday 16:05

ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre; Eşence Barajı Eşence Deresi üzerinde inşa edilecek ve 5 yılda inşasının tamamlanması planlanıyor. Proje alanında Eşence Deresi, Ballık Deresi ve Değirmen Deresi bulunuyor.

Proje için ÇED Olumlu kararı verildi. Projenin gerçekleşmesi ile birlikte Akgedik Barajı'ndan daha büyük olacak baraj, sulama sistemleri tamamlandığında 13 mahalledeki 2587 hektar tarımsal arazinin sulama sorununu ortadan kaldıracak.

16 Haziran 202 yılında Kızılcayıkık Köyün’de yapılan ÇED toplantısında Çevre Mühendisi Özgür Özkun’un Eşence Barajı hakkında verdiği bilgiler şu şekilde;

Proje kapsamında 2587 hektarlık tarımsal alan sulanacak. 1 baraj 2 regülatör, gerekli malzemenin temini için 4 malzeme alanı, dolguda kullanılması için kırma eleme tesisi ve beton santrali oluşturulacak.

Proje, temelden 69 metre yükseklikte, 334 metre genişliğinde kil çekirdekli kaya dolgu sistemiyle yapılacak. Malzemeler, çevredeki 4 ocaktan elde edilecek.

Projenin aktif hacmi 33,13 hm3, göl alanı ise 1,67 km2 olacak.  Baraj nedeniyle 167 hektarlık alan da kullanım dışı kalacak. 5 yıl sürmesi planlanan inşaat süresince 140 personel istihdam edilecek, çalışmalar sadece gündüz saatlerinde yapılacak.

Eşence Barajı, 2587 hektarlık sulama alanının sulanması için, tarlalarda sadece damlama ve yağmurlama sistemi ile kullanılacak. Proje hayata geçtiğinde bölgedeki tarlalarda verim ve çiftçinin dekar başına gelir kaynağı da artacak.

Kızılcayıkık Mahallesi merkezine 400 metre uzaklıkta olan baraj alanında mera alanı, hazine arazisi ve zeytinlik araziler bulunuyor. 5 yıl boyunca çeşitli bölgelerde kazı çalışmaları yapılacak. Toprak, kil ve kaya malzemesi dökülecek. Kamulaştırma aşaması için 167 hektarlık alanda kamulaştırma çalışması yapılacak. Buna göre takdir komisyonun belirlediği bedellerle kamulaştırma takdir bedelleri ödenecek.

Baraj dolayısıyla Milas-Karpuzlu Karayolu'nun 1160 metrelik kısmı su altında kalacak. Yeni yolun yapılmasıyla bu sorun ortadan kalkacak.

Sadece tarımsal sulama için kullanılması planlanan Eşence Barajı’nın damlama ve yağmurlama sulama sistemlerine su sağlayacağı mahalleler şöyle; Kızılcayıkık, Bahçeburun, Epçe, Kafaca, Küçükdibekdere, Dibekdere, Köşkköy, Karakuyu, Kızılcakuyu, Hacıahmetler, Ovakışlacık, İçme, Damlıboğaz.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık