Eski İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Kocabaş: “Labranda su kaynakları, Arıcılık ve çevre tehlikede!”

Milaslı eski MHP ilçe Başkanı ve eski İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Kocabaş, ilçeye bağlı Sarıkaya Mahallesi’nde açılması planlanan yeni maden sahası çalışmalarının, yöre için geri dönüşü olmayan kayıplara neden olabileceğini söyledi.

Eski İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Kocabaş: “Labranda su kaynakları, Arıcılık ve çevre tehlikede!”

İlçemiz Sarıkaya Mahallesi’nde geçtiğimiz gün Toprak Maden. Tic. San. A.Ş’nin IV grup maden sahasının ÇED sürecindeki halkın bilgilendirilmesi toplantısı yapıldı. Feldispat Ocağı Kapasite Artışı projesi için 15 Nisan’da ÇED süreci başlatılmıştı. Sarıkaya Mahallesi’nde’ki toplantıya katılan Sarıkaya Mahallesi Gökseki Mevkii’nde yaşayan Milaslı eski MHP ilçe Başkanı ve eski İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Kocabaş, ÇED süreci ve toplantı hakkında gazetemize bilgi verdi. Köyde yeni bir maden ocağı istemediklerini söyleyen Kocabaş, yeni açılacak maden ocağı ile köyün ve Milas’ın Labranda su kaynaklarının, Arıcılıkla geçinen vatandaşların ve çevrenin zarar göreceğini söyledi. Bölgelerinin zaten feldspat madenleri nedeniyle delik deşik olduğunu belirten Kocabaş, köylere ait pek çok su kaynağının maden patlatmaları nedeniyle zaten yok olduğunu, Milas’ın ünlü Labranda Suyu’nun kaynaklarının da büyük tehlike altında olduğunu belirtti.
Kocabaş, Halkın Katılım Toplantısı’nda, ocağın kapasite artışına karşı çıktığı için muhtarın kendisinin üzerine yürüdüğünü, toplantıda olan biteni video kaydına aldığını, ocağı savunan muhtarın tavrı nedeniyle şikayetçi olacağını belirtti.

Köylerinde artık yeni bir maden sahasının açılmasının yanlış olacağını belirten Kocabaş, hektarlarca çam ormanının maden için yok edileceğini, çevrede tahribat yaratacak yeni maden sahasının bal ormanlarını, arıcılığı, tarım ve hayvancılığı olumsuz etkileyeceğini söyledi. Ocağın Labranda Su kaynaklarına da yakın olduğunu belirten Kocabaş, pek çok kez limitlerin üzerinde patlatmalar yapıldığından bu su kaynaklarının kaybolmasının da sözkonusu olduğunu belirtti.

Kocabaş, aslında bu ÇED toplantılarının belli bir tarihten sonra ruhsat alanlar için geçerli olduğunu, daha önceden ruhsat almış pek çok firmanın, ÇED süreçlerine girmeden ellerindeki ruhsat alanlarını genişlettiklerini, binlerce çam ağacını yokettiklerini, ancak bunların gündeme gelmediğini de belirtti.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

Milas eczane
Site en altı
yukarı çık